Yüksek Poroziteli Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Düz, dalgalı veya kıvırcık... Muhtemelen saç tipinizin hangi kategoriye girdiğini biliyorsunuzdur. Ancak saç gözenekliliği söz konusu olduğunda bunu çözmek o kadar kolay değildir. Saç gözenekliliği, ‘porozite’ olarak tanımlanır. Peki, yüksek porozite saç bakımı nasıl yapılmalıdır? İşte çok önemli ipuçları!

Yüksek Poroziteli Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?
02 Eylül 2023 - 11:36
Düz, dalgalı veya kıvırcık... Muhtemelen saç tipinizin hangi kategoriye girdiğini biliyorsunuzdur. Ancak saç gözenekliliği söz konusu olduğunda bunu çözmek o kadar kolay değildir. Saç gözenekliliği, ‘porozite’ olarak tanımlanır. Peki, yüksek porozite saç bakımı nasıl yapılmalıdır? İşte çok önemli ipuçları!

Saç tipinizi bilirseniz onu daha kolay şekillendirip bakımını daha kolay yaparsınız. Ancak saç gözenekliliği söz konusu olduğunda bunu çözmek o kadar kolay değildir.

Peki yüksek gözenekli saç nedir?
Yüksek poroziteli saç yani saç gözenekliliği, saçın nemi ne kadar iyi emebildiğini veya tutabildiğini ifade ediyor. Saçınızın ne kadar gözenekli olduğunu belirleyen, saça ne kadar nemin girip çıktığını belirlemek genellikle saçın en dış tabakası olan kütikülün bir işlevidir. Isı, renklendirme veya kimyasal işlem gibi farklı saç işleme türleri saçın gözenekliliğini etkileyebilir.Yüksek gözenekli saçların özellikleri nelerdir?
Çok gözenekli saçlarınız varsa, özellikle nemli havalarda, donukluk ve dolaşma nedeniyle çok fazla elektriklenme bekleyebilirsiniz. Saçlarınız da muhtemelen kırılmaya ve hasar görmeye eğilimli olacak ve kuru görünebilir ve hissedilebilir.

Porozite (gözeneklilik) dereceleri nelerdir?
Saç gözenekliliği üç kategoriye ayrılır: Düşük, orta ve yüksek.

Düşük gözeneklilik, nemin nüfuz etmesinin ve aynı zamanda dışarı çıkmasının zor olduğu anlamına gelir. Fönlemenin uzun zaman alması, düşük gözenekliliğin önemli bir göstergesidir. Düşük gözenekli saçlar da gri saçlar gibi renklenmeye karşı dirençli olabilir.

Orta gözeneklilik nemi kabul edebilir ve nemi kolayca serbest bırakabilir. Saç kütikülleri birbirine sıkı bir şekilde dokunmamıştır ve genel olarak ürünleri ve nemi iyi emer, bu da bakımı kolaylaştırır.

Yüksek gözeneklilik, saçın kütikül tabakasının açık olduğu ve kırılabileceği anlamına gelir. Bu tür çabuk kurur ancak kabarmaya eğilimlidir ve çok kuru hissettirir. Yüksek gözenekliliğe sahip saçların genellikle "kuru ve kırılgan göründüğü, zayıf olduğunu ve kolayca kırıldığı" söylenir.

Yüksek gözenekli saçlara ne sebep olur?
Saç gözenekliliği büyük ölçüde genler tarafından belirlense de, saçınızın nasıl uzadığı vücudunuzun fizyolojisine bağlıdır ve vücudun fizyolojisini kontrol eden pek çok şey vardır.
Güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalma, şekillendirme, renklendirme ve ağartıcı öncesinde ısıya karşı koruyucu madde kullanılmaması saçın gözenekliliğinin artmasına neden olabilir.

Yüksek porozite saç bakımı nasıl yapılır?
Saçlarınız gözenekli yani poroziteli (yıpranmış) ise 11 adımda saç bakımını yapabilirsiniz.

1. Nem açısından zengin ürünleri tercih edin
Yüksek gözenekliliğe sahip saçlar susuz kalma eğilimindedir, bu nedenle ürünlerinizin etiketlerinde "nemlendirici" gibi kelimeler arayın.

2. Düzenli bakım yaptırın
Saçlar daha kuru ve daha fazla hasar gördüğü için kırılmaya ve uçların kırılmasına daha yatkındır. Düzenli bakım yeni saç büyümesini teşvik etmeye ve saçın sağlıklı ve uçlarda canlı görünmesini sağlamaya yardımcı oluyor. 4-6 haftada bir kırıklarını aldırın.

3. Çok sık şampuanlamayın
Yüksek porozite saç bakımında ortalama olarak haftada bir ila iki kez saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz.

4. Ürünlerin içerik etiketini okuyun
Mümkün olduğunca sülfatlardan kaçınmak en iyisidir, çünkü bunlar saçı kurutabilir. Ek olarak, berraklaştırıcı ürünlerden veya yüksek alkol içerikli spreylerden uzak durduğunuzdan emin olun çünkü bunlar aynı zamanda nemi de zapteder.

5. Doğru şampuanla saçınızı köpürtün
Yüksek gözenekli saçlar için önerilen iki şampuan var: Hasar onarıcı bir şampuan ve ilave nem şampuanı.

6. Saç kremini asla atlamayın
Yüksek gözenekli saçlar alabileceği tüm neme ihtiyaç duyar, bu nedenle şampuanınızı daima bir saç kremi ile takip ettiğinizden emin olun.

7. Dolaşık açıcı kullanın
Gözenekliliği yüksek saçlar genellikle daha kolay karışır, bu nedenle düğümleri fırçalarken daha fazla kırılmayı önlemek için saçın dolaşıklığını açmak önemlidir.

8. Sıkı modellerden kaçının
Yüksek atkuyruğu, topuz, sıkı örgülere veda edin.

9. Bir tedaviyi deneyin
Saç maskeleri saçı tedavi etmek ve onun gücüne yardımcı olmak için iyi bir çözüm; durulanmayan saç kremleri ve saç maskeleri saç kütiküllerindeki boşlukların kapatılmasına ve saçın korunmasına yardımcı olabilir. Ve son olarak yağlar, nemi hapsetmek ve saçın onu korumasına yardımcı olmak için harika seçeneklerdir.

10. Kıvırcıklıkla savaşın
Yüksek poroziteli saçlar kabarmaya meyillidir. Saçınız için en iyi elektriklenme önleyici saç ürünlerini keşfedin.

11. İpek veya saten üzerinde uyuyun
Pamuklu yastık kılıfı saçı kurutur ve aşındırır. Saten veya ipek kılıfların üzerinde uyuyun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum