Şişkinlik ve Gaz Derdine Son! İşte Mide ve Bağırsakları Rahatlatan 25 Besin!

Yedikleriniz sizi yoruyor mu? Gaz, hazımsızlık, şişkinlik, kramplar ve benzeri sorunlar mı yaşıyorsunuz? Şişkinliğe iyi gelen besinler sizi kurtarabilir! Şişkinlik ve gaza iyi gelen yiyecekler listemize mutlaka göz atın...

Şişkinlik ve Gaz Derdine Son! İşte Mide ve Bağırsakları Rahatlatan 25 Besin!
02 Eylül 2023 - 12:36 - Güncelleme: 02 Eylül 2023 - 14:19
Yedikleriniz sizi yoruyor mu? Gaz, hazımsızlık, şişkinlik, kramplar ve benzeri sorunlar mı yaşıyorsunuz? Şişkinliğe iyi gelen besinler sizi kurtarabilir! Şişkinlik ve gaza iyi gelen yiyecekler listemize mutlaka göz atın...

ŞİŞKİNLİK VE GAZA İYİ GELEN YİYECEKLER: EN İYİ 25 BESİN

1. Yoğurt
Yoğurt, sağlıklı bir sindirim sürecini desteklemek ve iltihabı hafifletmek için iyi bakteriler olan probiyotiklerle doludur. Probiyotikler, özellikle şişkinlik ve gaz sorununuz olduğunda, bağırsak sağlığının büyük resminde önemli bir parçadır. Laktozsuz yoğurt veya kefir tam size göredir.

2. Zencefil
En eski bitkisel ilaçlardan biri olan zencefilin iltihap giderici özellikleri şişkinlik ve gaz üzerinde harikalar yaratır. Şişkinliğe iyi gelen besinler listemizde zencefil birçok derde devadır.

3. Rezene
Rezene, bağırsak gazını gidermeye de yardımcı olabilecek doğal bir idrar söktürücüdür. Spazm gidericidir, şişkinlik ve gaz üretimini azaltır.

4. Muz
Potasyum içeren muz gaza iyi gelen yiyecekler arasında favoridir. Potasyum fazla suyu dışarı atarak şişkinliği giderir.

5. Limon
Limonun şişkinliği ve diğer hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği söyleniyor.

6. Avokado
Eğer keto gibi düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız, avokadolar şişkinliği azaltan potasyum ve antioksidanlar açısından mükemmel bir kaynaktır.

7. Salatalık
Salatalık, susuz kalmanıza yardımcı olacak bol miktarda su içerir ve bu, hücrelerinizdeki fazla suyun ve gastrointestinal sisteminizdeki gazın temizlenmesine yardımcı olmak için harikadır.

8. Kuşkonmaz
Kuşkonmazdaki amino asit su tutulmasını azaltmaya yardımcı olduğu bilinen başka bir idrar söktürücüdür.

9. Kivi
Gaza iyi gelen yiyeceklerden bir diğeri de kividir. Kivi sindirimi hızlandırmaya yardımcı olan aktinidin enzimini içerir.

10. Papaya
Şişkinliğe iyi gelen besinlerden papaya, yediğiniz yiyecekleri parçalamaya ve iltihapla savaşmaya yardımcı olan papain enzimini içerir.

11. Kuru Fasulye
Potasyum içeren fasulye vücuttaki fazla sodyumu dışarı atarak şişkinlik ve hazımsızlığı giderir.

12. Ananas
Ananasın bromelain adı verilen bir sindirim enzimi içerdiği bilinmektedir.

13. Pancar
Pancar, vücudunuzdaki sodyumun giderilmesine ve dolayısıyla şişkinliğe yardımcı olabilecek potasyum açısından zengin başka bir besindir.

14. Kereviz Kökü
Kereviz idrar söktürücü gibi davranan bir bileşik içerdiğinden su tutma ve şişkinlikle mücadelede güçlü bir güç kaynağıdır.

15. Domates
Domates, bol sıvı içerdiği için sıvı sıvıyı dışarı atar ve şişkinlik azalır.

16. Enginar
Yiyecekler bağırsaklarınızda kaldığında fermente olurlar ve bu da gaza neden olur. Diyetinize enginar gibi lifli gıdalar eklemek, gıdaları iterek bunu önler.

17. Mercimek
Mercimekteki lif, mide-bağırsak kanalınızda kalan her şeyi doğrudan itmenize yardımcı olur.

18. Yulaf ezmesi
Tüm tam tahıllar şişkinliği gideren lif içerir, ancak yulaf bir numaradır.

19. Ispanak
Ispanak, bağışıklık sistemini güçlendirici ve iltihapla mücadele eden antioksidanlar bakımından zengindir. Gaz sorununu da çözer.

20. Yaban mersini
Sindirim sistemini hareketlendiren su ve lif içerirler.

21. Karpuz
Yüzde 90'dan fazlası sudan oluşan karpuz, şişkinlikle mücadele eden sıvıları beslenmenize dahil etmenin lezzetli bir yoludur.

22. Tatlı Patates
Sodyumun neden olduğu su tutulmasıyla mücadele eden, potasyum açısından zengin bir başka gıda daha: tatlı patates. Bu sağlıklı karbonhidratlar aynı zamanda şişkinlikle mücadele eden liflerle de doludur.

23. Nane
Nane çayının birçok kültürde akşam yemeği sonrası tüketilmesi şaşırtıcı değil: Bitki sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kendinize bir fincan nane çayı hazırlayın veya bir dahaki sefere şişkinlik veya hazımsızlıkla karşılaşmayın.

24. Portakal
Portakal su, lif ve potasyum kaynağıdır. Yani şişkinliğe iyi gelen besinler arasında yer alır. Portakal suyu yerine meyveyi yemelisiniz.

25. Greyfurt
Mide bağırsak sağlığı için su deposu greyfurt çok faydalıdır. Lif de içerirler. Şişkinlik ve gaza iyi gelen yiyecekler listemiz burada sona eriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum