Yeşil Fasulyenin 10 Faydası, Besin Değeri ve Yan Etkileri

Taze fasulye hangi vitamin ve mineralleri içeriyor, hangi rahatsızlıkları önler ya da iyi gelir? Yeşil fasulye faydaları, besin değeri ve olası zararları sizlerle!

Yeşil Fasulyenin 10 Faydası, Besin Değeri ve Yan Etkileri
31 Ağustos 2023 - 11:55
Taze fasulye hangi vitamin ve mineralleri içeriyor, hangi rahatsızlıkları önler ya da iyi gelir? Yeşil fasulye faydaları, besin değeri ve olası zararları sizlerle!

Yeşil fasulye faydaları arasında kanser riskini azaltmak, görmeyi iyileştirmek, doğuştan gelen bazı hastalıkları ve kalp hastalıklarını önlemek sayılabilir. Bütün bunlar, içlerinde bulunan güçlü bileşikler olan lutein ve zeaksantine atfedilebilir.

Yeşil fasulye veya çalı fasulyesi hayati besinler ve K, C ve A vitaminleri açısından zengindir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar ve kemik oluşumuna yardımcı olur. A vitamini görmeyi güçlendirirken, C vitamini güçlü bir antioksidandır ve her iki vitamin de tüm vücut dokularının büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Yeşil fasulye besin değeri bakımından en faydalı sebzelerden biridir.

Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yeşil fasulye besin değeri bakımından sağlık için en temel bileşenlerle doludur. İşte, yeşil fasulye faydaları – 10 büyük özellik!

1. Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olabilir
Yeşil fasulyenin faydalarından ilki yüksek lif içerdiği için meme ve kolorektal kanserlerini önlemesidir. Sebze, kansere karşı koruma sağlayan çeşitli biyoaktif bileşikler açısından zengindir.

2. Kalp Sağlığını Geliştirebilir
Taze fasulye tüketimi, tüketimi, koroner kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu, fasulyedeki lif ve folata atfedilebilir.

3. Diyabetin Kontrolüne Yardımcı Olabilir
Çalışmalar, yeşil fasulyenin diyabetli bireylerde faydalı metabolik etkilere neden olabileceğini göstermektedir. Sebzeler genel olarak sağlıklı olsa da, daha fazla nişasta içerenler diyabetli kişiler için tavsiye edilmeyebilir. Yeşil fasulye nişastalı değildir (daha az nişasta içerirler). Bunlar daha az karbonhidrat içerir ve diyabet diyetine ideal bir katkıdır.

4. Gastrointestinal Sağlığı Geliştirebilir
Fasulyedeki lif burada önemli bir rol oynar. Yetersiz lif alımı sıklıkla kabızlıkla ilişkilendirilmiştir. Lif ayrıca genel gastrointestinal fonksiyonu da artırır. Yeşil fasulye tüketmek aynı zamanda irritabl bağırsak sendromunun semptomlarının tedavisine de yardımcı olabilir. Bu, fasulyedeki lif içeriğine bağlanabilir.

5. Kemikleri Güçlendirebilir
Yeşil fasulye faydaları arasında kalsiyum kaynağı olması ve kemikleri güçlendirmesi de sayılabilir. Kalsiyum osteoporoz riskini azaltabilir.

6. İdeal Kilonun Korunmasına Yardımcı Olabilir
Yeşil fasulyenin kalori içeriği oldukça düşüktür. Bir fincan buharda pişirilmiş yeşil fasulye sadece yaklaşık 44 kalori içerir.

7. Bağışıklığı Geliştirebilir
Yeşil fasulye karotenoid içerir ve mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Bir fincan yeşil fasulye besin değeri günlük A vitamini değerinin %20'sine yakınını sağlar. Besin iltihaplanmayla savaşır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

8. Görme Yeteneğini Geliştirebilir
Görme zayıflığı problemleriyle uğraşıyorsanız yeşil fasulye sizin için iyi midir? Evet, Yeşil fasulye, görme sağlığını destekleyen iki önemli antioksidan olan lutein ve zeaksantin açısından zengin bir kaynaktır.

9. Depresyonun Tedavisine Yardımcı Olabilir
Genel olarak meyve ve sebze alımı, depresyon riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Yeşil fasulye, ruh sağlığını desteklediği bilinen C ve B vitaminleri açısından zengindir. Fasulye genel olarak magnezyum, çinko ve glutamin ve tirozin amino asitleri açısından da zengindir. Bunların hepsinin nörotransmiterlerin üretimini artırarak zihinsel sağlığı iyileştirdiği bulundu.

10. Hamilelikte Faydalı Olabilir
Yeşil fasulye, hamilelik sırasında çok önemli bir besin olan folat açısından zengindir. Folat insan vücudunda kırmızı kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Ayrıca embriyonun sinir sisteminin gelişmesinde de rol oynar. Yeterli folat bebeklerde nöral tüp defekti riskini azaltır.

Yeşil fasulye besin değeri yüksek, düşük kalorili bir sebzedir. Bir bardak çiğ yeşil fasulye şunları içerir: 30 kalori, 1,83 gr protein, 0,22 gr yağ, 6,97 gr karbonhidrat, 2,7 gr diyet lifi ve 3,26 gr şeker. C, A, folat ve K vitaminleri, potasyum gibi mineraller ve beta-karoten gibi faydalı antioksidanlar açısından harika bir kaynaktır.

Yeşil Fasulye Zararları – Olası Yan Etkileri

Yeşil fasulyenin başlıca olumsuz etkileri lektin ve fitatların varlığına bağlanabilir. Bunlar insan vücudunda kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum gibi bazı besin maddelerinin emilimini engelleyebilir.

Diğer bir olumsuz etki ise şişkinlik, gaz gibi mide sorunları olan veya IBS (irritabl kase sendromu) semptomları olan kişiler tarafından tolere edilemeyen bazı sindirilmeyen nişastaların yüksek olmasıdır.
Yeşil fasulyeleri yemeden önce ıslatmak veya kaynatmak, bu anti-besin maddelerinin çoğunu etkisiz hale getirebilir.

Bir diğer endişe ise yeşil fasulyedeki K vitamini içeriğidir. Besin kan pıhtıları oluşturur ve Warfarin de dahil olmak üzere kan inceltici ilaçlara müdahale edebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum