Stresi Azaltmanın 16 Basit Yolu

Stresi azaltmanın yolları arasında birazdan sayacağımız 16 adımı mümkün mertebe siz de hayatınızda uygulamaya çalışın. Daha az stres, daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam demektir. İşte, stresi azaltan şeyler!

Stresi Azaltmanın 16 Basit Yolu
30 Ağustos 2023 - 19:36
Stresi azaltmanın yolları arasında birazdan sayacağımız 16 adımı mümkün mertebe siz de hayatınızda uygulamaya çalışın. Daha az stres, daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam demektir. İşte, stresi azaltan şeyler!

STRESİ AZALTAN 16 ŞEY

1. Daha fazla fiziksel aktivite yapın
Stresliyseniz vücudunuzu tutarlı bir şekilde hareket ettirmek stres seviyelerini azaltmanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Düzenli egzersizin anksiyete ve depresyon gibi yaygın zihinsel sağlık durumlarının semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

2. Dengeli beslenin
Stresi azaltan şeylerden biri de dengeli beslenmektir. Diyetiniz zihinsel sağlığınız da dahil olmak üzere sağlığınızın her yönünü etkiler. Yeterince besin açısından yoğun işlenmemiş gıdalar yememek, magnezyum ve B vitaminleri gibi stresi ve ruh halini düzenlemek için gerekli olan besin maddelerindeki eksiklik riskinizi artırabilir.

Yüksek oranda işlenmiş yiyecek ve içecek tüketiminizi en aza indirmek ve daha fazla işlenmemiş gıda tüketmek vücudunuzun düzgün bir şekilde beslenmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Bu da strese karşı dayanıklılığınızı artırabilir.

3. Telefon kullanımını ve ekran süresini en aza indirin
Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler çoğu zaman gerekli olsa da bunların çok sık kullanılması stres düzeylerini artırabilir.

4. Kişisel bakım uygulayın
Kişisel bakım uygulamak için zaman ayırmak stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir. İşte strese ne iyi gelir diyenler için bazı öneriler:
 • Dışarıda yürüyüşe çıkmak
 • Duş almak
 • Mum yakmak
 • Kitap okumak
 • Egzersiz yapmak
 • Yoga yapmak
 • Sağlıklı bir yemek hazırlamak
 • Yatmadan önce esneme hareketleri yapmak
 • Masaj yaptırmak
 • Hobi edinmek.
5. Günlük tutmayı deneyin
Günlük tutmak, stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve düşünceleriniz ve duygularınız için olumlu bir çıkış noktası sağlayabilir.

6. Kafein alımınızı azaltın
Kafein, kahve, çay, çikolata ve enerji içeceklerinde bulunan ve merkezi sinir sisteminizi uyaran bir kimyasaldır.

7. Arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirin
Arkadaşlarınızdan ve ailenizden alacağınız sosyal destek, stresli zamanları atlatmanıza ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

8. Sınırlar yaratın ve hayır demeyi öğrenin
Tüm stres etkenleri sizin kontrolünüz altında değildir, ancak bazıları kontrolünüzdedir. Tabağınıza çok fazla yemek koymak stres yükünüzü artırabilir. Stresi azaltmanın ve zihinsel sağlığınızı korumanın bir yolu daha sık “hayır” demek olabilir.

9. Ertelemeden kaçının
Stresi azaltmanın yollarından bir diğeri de önceliklerinizi takip etmek ve stresli hissetmediğiniz zamanlarda işleri ertelemekten kaçınmaktır.

10. Yoga dersi alın
Yoga, tüm yaş grupları arasında popüler bir stres giderme ve egzersiz yöntemi haline geldi.

11. Farkındalık pratiği yapın
Farkındalık, sizi şimdiki ana bağlayan uygulamaları tanımlar. Farkındalığı kullanan stres azaltma teknikleri arasında meditasyon ve bir tür bilişsel davranışçı terapi olan farkındalık temelli bilişsel terapi yer alır.

12. Sarılma
Strese ne iyi gelir dediğiniz anda sevdiğiniz birine sarılmayın deneyin. İnsan dokunuşunun sakinleştirici bir etkisi olabilir ve stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

13. Doğada vakit geçirin
Dışarıda daha fazla zaman geçirmek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar park ve orman gibi yeşil alanlarda vakit geçirmenin ve doğayla iç içe olmanın stresle baş etmenin sağlıklı yolları olduğunu gösteriyor.

14. Derin nefes alma alıştırması yapın
Zihinsel stres sempatik sinir sisteminizi harekete geçirerek vücudunuzu savaş ya da kaç moduna sokar. Bu reaksiyon sırasında stres hormonları, daha hızlı kalp atışı, daha hızlı nefes alma ve kan damarlarının daralması gibi fiziksel semptomları tetikler.

15. Evcil hayvanınızla vakit geçirin
Evcil hayvan sahibi olmak stresi azaltmanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Evcil hayvanınıza sarıldığınızda veya ona dokunduğunuzda vücudunuz, olumlu ruh hali ile bağlantılı bir hormon olan oksitosin salgılar.

16. Takviyeleri değerlendirin
Stresi azaltmanın yollarından biri de takviye almaktır. Burada vitamin ve mineraller önemli bir rol oynar. Magnezyum takviyesinin kronik stresli kişilerde stresi iyileştirdiği gösterilmiştir.

YORUMLAR

 • 0 Yorum