Uykunuzda Diş Gıcırdatmayı Doğal Yollarla Durdurmanın 8 Yolu

Zaman zaman dişlerinizi gıcırdatmak normaldir ancak uyandıktan sonra çenenizde donukluk veya ağrı hissederseniz büyük ihtimalle bruksizm hastasısınızdır. İşte, uykunuzda diş gıcırdatmayı durdurmanın 8 yolu!

Uykunuzda Diş Gıcırdatmayı Doğal Yollarla Durdurmanın 8 Yolu
03 Eylül 2023 - 15:32
Zaman zaman dişlerinizi gıcırdatmak normaldir ancak uyandıktan sonra çenenizde donukluk veya ağrı hissederseniz büyük ihtimalle bruksizm hastasısınızdır. İşte, uykunuzda diş gıcırdatmayı durdurmanın 8 yolu!
Stres, aşırı içki tüketimi veya çarpık dişler, uykunuzda dişlerinizi gıcırdatmanızın nedenlerinden bazılarıdır.

Neyse ki, uykuda dişlerinizi gıcırdatmanızı engelleyebilecek birkaç tedavi seçeneği mevcuttur. Dişlerinizi ara sıra gıcırdatmak endişe edilecek bir durum olmasa da düzenli olarak dişlerinizi gıcırdatmak ağız veya diş sorunlarına neden olabilir. Bu yazımızda diş gıcırdatma nedenlerini ve bunu durdurmanın farklı yollarını araştırıyoruz.


Diş Gıcırdatmanın Nedenleri Nelerdir?

Diş gıcırdatma birçok faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler şunlardır:

Kaygı: Stres ve kaygıyla karşı karşıya kalan bireylerin bu duruma yakalanma olasılığı daha yüksektir.

İlaçlar: Bazı durumlarda diş gıcırdatma, antidepresanlar gibi reçeteli ilaçların bir yan etkisidir.

Uyku Bozuklukları: Uyurken horluyorsanız veya uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, uyku sırasında dişlerinizi gıcırdatmaya daha yatkınsınız demektir.

Uyku Felci: Bu, uykuya dalarken veya uyanırken geçici hareketsizliğe yol açan bir olgudur. Uyku felci de diş gıcırdatmaya neden olabilir.

Sigara ve İçki: Tütün kullanımı ve alkol tüketimi diş gıcırdatmaya neden olan diğer faktörlerdir.

Kafein: Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler de bruksizm olasılığını artırabilir.

Diş Gıcırdatma Belirtileri
 
  • Uyanmanıza neden olabilecek dişlerin sert sıkılması veya gıcırdatılması,
  • Düzleşmiş ve yontulmuş dişler,
  • Aşınmış diş minesi,
  • Gerilmiş ve ağrıyan çene kasları,
  • Kulak ağrısı,
  • Sık sık baş ağrısı,
  • Yüz kaslarında ağrı.

Doğal Yollarla Diş Gıcırdatma Nasıl Durdurulur?

Diş gıcırdatma nasıl geçer diyorsanız, aşağıdaki 8 doğal yöntemi siz de denemelisiniz.

1-Uçucu Yağlar
Lavanta, nane veya papatya yağından birini seçin. Biz papatya yağının kullanım örneğini paylaşacağız.
Papatya esansiyel yağını bir çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Bu karışımı boynunuza ve çenenizin her yerine uygulayın. 5 dakika kadar masaj yapmaya devam edin. En iyi sonuçları elde etmek için bu ilacı günde iki kez uygulayın. Diğer yağların kullanımı da benzerdir.

2-Sıcak Kompres
Diş gıcırdatması nasıl geçer mi diyorsunuz? Temiz bir bez alın ve sıcak suya batırın. Fazla suyu sıkın ve boynunuzu ve çenenizi bezle örtün. Bunu 4 ila 5 kez tekrarlayın. Bunu günde en az iki kez yapın. Boynunuza ve çenenize sıcak kompres uygulamak o bölgedeki kasları gevşetecektir. Bu, dişlerinizi gıcırdatmanızı ve çenenizi sıkmanızı önleyecektir.

3-Kediotu Kökü
1 yemek kaşığı kediotu kökünü bir bardak suya ekleyin. Bu karışımı bir tencerede 5 dakika kaynatın. Çayı süzün ve lezzet vermesi için bal ekleyin. Bu çayı her gece bir kez için. Kediotu kökü, sakinleştirici özellikleri nedeniyle sıklıkla uykusuzluk, kaygı ve huzursuzluğu tedavi etmek için kullanılan çiçekli bir bitkinin bir parçasıdır. Çalışmalar ayrıca huzursuz bacak sendromu adı verilen ve oluşumu diş gıcırdatma durumuna oldukça benzeyen bir durumun tedavisinde de etkili olduğunu kanıtlamıştır.

4-Sütlü Zerdeçal
Bir bardak sütü bir tencerede kaynatın. 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip sürekli karıştırın. Bal ekleyip soğumadan için. Her gece yatmadan önce bu çayı için.

5-Masaj
Diş gıcırdatması nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı masajdır. Biraz su ısıtın ve bir kaseye aktarın. Yüzünüzü ve boynunuzu bu suyla durulayın. Yüzünüzü kurulayın ve boynunuza, çenenize ve omuzlarınıza dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Yaklaşık 5 dakika kadar masaj yapmaya devam edin. Bunu her gün yatmadan önce yapın.

6-Vitaminler ve Mineraller
C vitamini ve B kompleksi vitaminleri gibi vitaminler, adrenal bezlerinizin düzgün çalışması ve stres seviyenizi yönetmek için gereklidir. Benzer şekilde kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin eksikliği de uykusuzluğa, hiperaktiviteye, kaygıya ve huzursuzluğa yol açabilir. Tüm bu besin eksiklikleri diş gıcırdatma semptomlarını kötüleştirme potansiyeline sahiptir.

7-Yoga ve Egzersiz
Diş gıcırdatması nasıl geçer ne iyi gelir dediğiniz anda, yoga, meditasyon ve egzersize başlamanız gerekecektir.

8-Ağız Koruyucu
Ağız koruyucuları diş gıcırdatmayla baş etmenize yardımcı olabilecek en iyi ve en geleneksel tedavilerden biridir. Ağız koruyucuları dişlerinizi daha fazla hasardan korumanın yanı sıra ağrıyan çenelerin hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum