Eviniz İçin 12 Feng Shui İpucu!

Evinizi Feng Shui dekorasyon ipuçlarına göre düzenlediğinizde, hayatınızın nasıl değiştiğine şahit olacaksınız! İşte, ev ortamı için en etkili 12 Feng Shui önerisi!

Eviniz İçin 12 Feng Shui İpucu!
03 Eylül 2023 - 12:25 - Güncelleme: 03 Eylül 2023 - 15:27
Evinizi Feng Shui dekorasyon ipuçlarına göre düzenlediğinizde, hayatınızın nasıl değiştiğine şahit olacaksınız! İşte, ev ortamı için en etkili 12 Feng Shui önerisi!

FENG SHUI NEDİR?

Feng shui, enerji güçlerini kullanarak uyuma ulaşmaya yardımcı olan Çin coğrafyasıdır. Bu terimin çevirisi “rüzgar suyu”dur. Bir din olarak kabul edilmesinin yanı sıra, feng shui aynı zamanda bilim niteliklerini de kazanmıştır. Bu açıdan bakıldığında bu akıma bir yaşam tarzı denilebilir.

Feng shui'nin görevi, kurallarına uyarak yaşam alanını uyumlu bir şekilde düzenlemektir. İnsanların genel çıkarları için yaşam gücünü (başka bir deyişle Chi enerjisini) alabilmelerini sağlamak için özel konumlar ve nesnelerin kalitesi gereklidir. Bu, çevrenizin pillerinizi şarj etmenize ve olumlu duygularla dolmanıza yardımcı olmasının yollarından biridir. Dolayısıyla feng shui takipçilerinin sayısının sürekli artması şaşırtıcı değil.
Hayatınızı değiştirecek basit yöntemlerle ilgileniyorsanız, eviniz için en popüler ve işlevsel feng shui ipuçlarını öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

12 ADIMDA FENG SHUI EV DÜZENİ OLUŞTURMAK

Hiç şüphesiz feng shui geleneği onlarca unsur ve öneri içermektedir. Ancak bir anda tüm ayrıntılara dalmak gerekli değildir. Aşağıdaki temel feng shui ev düzeni önerileri listesi, evinizin atmosferini ve enerjisini kolayca iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

1. Evinizi Düzenleyin (Dağınıklığı Giderin)

Hala küçük kusurları olan eşyaları atmakta tereddüt ediyorsanız, bunu yapmanın tam zamanıdır. Uzmanlara göre bu tür eşyaları çevrenizden uzaklaştırarak yaşadığınız yere saygı göstermiş olursunuz.
Artık ihtiyacınız olmayan ekstra şeylerden kurtulmanız da önemlidir. Gardırobunuzun dolu olması kötü bir fikirdir çünkü bu, hayatınızda yeni hiçbir şeye yer kalmadığı anlamına gelir. Ayrıca yatağın altına eşya koymaktan da kaçının.2. 5 Feng Shui Unsuru Hakkında Bilgi Edinin

3000 yıldan fazla bir süre önce Çinliler, evrenin tüm olaylarını ve özelliklerini tanımlayan beş elementin (tahta, toprak, ateş, su ve metal) düzenini oluşturdular. Her öğe belirli bir ruh halini canlandırmaya ve bir hedefe ulaşmaya yardımcı olur.
Feng shui uyum bilimi olduğundan, mükemmel tasarım beş unsurun hepsinin dengeli bir kombinasyonunu içermelidir.

Örneğin güvenliği ve konforu temsil eden toprak elementinin gücünü arttırmak için iç mekanınızda kahverengi, bej veya sarı tonlarını ve kare objeleri uygulayabilirsiniz. Kişisel gelişimin sembolü olan iç mekan tasarımınızda ateşin gücünü artırmak için kırmızı, turuncu ve üçgen objeleri ahşap detaylarla kombinleyebilirsiniz.Parayı ve kariyeri temsil eden suyun gücünü güçlendirmek istiyorsanız mavi ve yeşil tonlarını kullanmak harika bir fikir. Dekorunuzda da yuvarlak ve dalgalı şeyleri tercih etmeniz önerilir.

Feng shui elemanlarının renkleri, şekli ve anlamları:

Tahta:
Şekil: dikdörtgen
Yeşil renk
Temsil eder: enerji, tutku, genişleme ve dönüşüm
Ateş:
Şekil: üçgen
Kırmızı renk
Temsil eder: kişisel gelişim ve yenilenme
Toprak:
Şekil: kare
Renk: turuncu, sarı, toprak tonları
Temsil eder: güvenlik ve rahatlık hissi
Metal:
Şekil: yuvarlak
Renk: gri, pastel tonlar, beyaz
Temsil eder: zihinsel güç ve entelektüel yetenekler
Su:
Şekil: dalgalı
Renk: siyah ve mavi
Temsil eder: para ve kariyer akışı.

3. Havayı ve Işığı içeri alın

Ev için temel feng shui önerilerinden biri, iç mekanınıza daha fazla ferahlık ve özgürlük getirmektir. Parlak ışık iyi bir özelliktir ve pozitif enerjiyi teşvik eder; yokluğu ise stres, kötü sağlık ve mali sorunlarla bağlantılıdır. Rahat ve pozitif bir atmosfere sahip dekorun nasıl oluşturulacağı konusunda ek tavsiyeler öğrenin.4. Enerjinin Kalitesine Önem Verin

Ana kural, mobilyaların düzenlenmesinin chi'nin hayati enerjisine müdahale etmemesidir. Hacimli, devasa nesneler yerine zarif, düzgün şekiller uygulamak daha iyidir. Dolaplar, raflar ve sürgüler kapı veya pencerelerin yakınına yerleştirilmemelidir çünkü bu, dışarıdan uygun akışlara erişimi kısıtlayacaktır.

5. Doğru Yatak Konumunu Seçin

Yatak ortada olmalı, arka kısmı hariç her iki taraftaki duvara değmemelidir. Bir yatağın yanı sıra bir masa veya ocak da komuta pozisyonuna yerleştirilmelidir, bu da başınızı kaldırdığınızda girişi görmeniz gerektiği anlamına gelir. Ancak yatağı kapının karşısına ya da arkanızda pencere olacak şekilde yerleştirmemeye dikkat edin. Dairenizde kapıyı bu yerden görmek mümkün değilse, girişi görebilmek için yatağın yanına bir ayna yerleştirin.6. İyi Enerji Eklemek İçin Bitkileri Kullanın

Çiçek ekleyerek dış mekanı içeriye taşıyın. Bazı çiçekler suya olan ihtiyaçları nedeniyle feng shui için daha iyidir. Bir çiçeğin ne kadar suya ihtiyacı olursa eviniz için o kadar iyidir. Bu amaçla nilüfer, orkide, bambu, nergis veya krizantem düşünebilirsiniz. Mutfak dolaplarınızın üstüne bitki yerleştirmeniz de faydalıdır.7. Ön Kapıya Giden Yolu Açık Tutun

Pek çok insan çeşitli şeyleri kapı ve pencerelerin yakınında tutmaya alışkındır. Ancak ev alanınızı orada boş alan bırakacak şekilde düzenlemeniz önemlidir. Bu kadar önemli yerlerden biri de dairenizin veya evinizin evrenle doğrudan bağlantısı olan ön kapıya giden yoldur. Dağınıklığı ortadan kaldırarak bu alanı temiz tutun.
Ziyaretçileri duraklatacak şekilde salona bir şeyler eklemek iyi bir fikirdir çünkü bu, evinize giden enerji akışını yavaşlatacaktır. Chi enerjisi evinizden çok hızlı ayrılacağından ön ve arka kapıyı birbirinin karşısına koymayın.

8. Aynalar Çok Önemlidir

Feng Shui dekorasyon önerilerinin ev tasarımına uygulanması aynalar olmadan oluşturulamaz. Onların yardımıyla sahip olduğunuz alanı genişletebilir ve içine daha fazla ışık ve hava getirebilirsiniz. Aynalar bir odaya enerji verebilir, bu nedenle yemek odası için yatak odasından daha iyidirler.

9. Eşyaları ve Pencereleri Temiz Tutun

Doğal olarak feng shui'ye göre temizlik (özellikle ıslak temizlik) mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Sadece pencerelere ve açık yüzeylere değil aynı zamanda dolapların, avizelerin, çiçeklerin, kanepelerin vb. içlerine de dikkat etmek gerekir. Uzmanlar, negatif enerjiyi emme eğiliminde olduğundan suyun en iyi temizlik olduğuna inanıyor.

10. Bir Çeşme veya Akvaryum Ekleyin

Feng Shui'de su, maddi bir temsil ve zenginliğin sembolü olarak kabul edilir. Hayatınıza pozitif enerji akmasını istiyorsanız girişin yakınına veya ana girişin dışına bir yere akvaryum veya çeşme yerleştirmeniz tavsiye edilir.

11. Olumsuz Sembolizmi Kaldırın

Belirli olaylarla, anılarla veya düşüncelerle ilişkilendirdiğimiz pek çok şey vardır ve bunların hepsi olumlu değildir. Feng Shui ev tasarımı kurallarına göre insanlar, hayatlarında karşılaştıkları zorlukları simgeleyen nesneleri atmalıdır. Bunların yerine hayatınıza çekmek istediğiniz şeyleri eklemek gerekir. Örneğin bekarsanız ve durumunuzdan memnun değilseniz, iç mekanınıza bağlantılı şeyler eklemeyi denemelisiniz.

12. Tüm Kırık Şeyleri Onarın

Yapabileceğiniz ve yapmanız gereken ilk şeylerden biri, her gün sizi çevreleyen şeyleri kontrol etmektir. Şüphesiz “daha iyi zamanlara” bırakılmış ve muhtemelen hiçbir zaman kullanılmayacak şeyler bulacaksınız. Ayrıca onarılması gereken kırılmış eşyalar veya nesneler de olabilir. Feng Shui'ye göre, acıyı ve başarısızlığı simgelediği ve sorunları çektiği için tüm kırık şeylerden kurtulmalısınız.

Tuvalette sızıntı varsa mutlaka tamir edilmelidir çünkü su ile olumlu şeyler evinizden çıkar. Klozet kapağını daima aşağıda ve kapısını kapalı tutun.

Feng shui aşağıdakilerden kaçınmanızı önerir:

Kırık nesneler ve ekipmanlar
Dağınık dolaplar ve odalar
Engellenen kapılar
Kirli pencereler ve nesneler
Nesnelerin yatağın altında saklanması.

YORUMLAR

  • 0 Yorum