Siyah Tuz Ne İşe Yarar? Siyah Tuzun Sağlığa 7 Büyük Faydası!

Kara tuz nedir, siyah tuz ne işe yarar veya daha önce böyle bir tuz çeşidini duydunuz mu? Sağlığınıza önem veriyorsanız, doğal ürünlere ilginiz olabilir. Peki siyah tuz faydaları nelerdir? İşte, bu mucizevi ürünün sağlık için 7 büyük faydası!

Siyah Tuz Ne İşe Yarar? Siyah Tuzun Sağlığa 7 Büyük Faydası!
03 Eylül 2023 - 19:13
Kara tuz nedir, siyah tuz ne işe yarar veya daha önce böyle bir tuz çeşidini duydunuz mu? Sağlığınıza önem veriyorsanız, doğal ürünlere ilginiz olabilir. Peki siyah tuz faydaları nelerdir? İşte, bu mucizevi ürünün sağlık için 7 büyük faydası!

Ayurveda uzun zamandır siyah tuzun faydalarını biliyor. Keskin bir kokusu ve açık pembe rengi vardır. Hint mutfağında, tedavi edici özellikleri nedeniyle genellikle siyah tuz bulunur. Mineral açısından zengin bir besindir ve yüksek tansiyonu olan ve az tuzlu bir diyet uygulayan kişiler için iyi bir seçimdir. Bu tuzun sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.

Siyah tuzun vücut ağırlığını azaltabileceği, kabızlığı ve şişkinliği azaltabileceği, sindirimi iyileştirebileceği, kas ağrısını hafifletebileceği ve mide yanmasını hafifletebileceği söyleniyor. Bu makalede siyah tuz faydaları, kullanım şekli ve olası yan etkilerini paylaşacağız.

Siyah Tuz Tüketmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Siyah tuz faydaları son dönemde öne çıkmaktadır. İşte 7 faydası!1. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir
Siyah tuzun vücutta yağ birikmesini önlemek için enzimleri ve lipitleri çözüp parçalayarak kilo kaybına yardımcı olduğu söyleniyor. Siyah tuzun daha az miktarda sodyum içerdiğine ve vücut ağırlığını yönetmeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

2. Kabızlık ve Şişkinliği Tedavi Edebilir
Siyah tuz faydaları olarak kabızlığı, mide tahrişini ve diğer birçok mide rahatsızlığını tedavi ettiğine inanılır. Siyah tuzun ayrıca sindirimi iyileştirdiği ve asit reflüsünü azalttığı, müshil görevi gördüğü ve gaz ve şişkinliği giderdiği iddia ediliyor.

3. Kas Spazmlarını ve Krampları Rahatlatabilir
Siyah tuz ağrılı kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kara tuzda bulunan bir mineral olan potasyum, uygun kas fonksiyonu için gereklidir.

4. Su Tutuluşunu Azaltabilir
Su tutulması, vücudunuzdaki dokularda veya boşluklarda sıvı birikmesinden kaynaklanır. Su tutulmasının nedenlerinden biri de aşırı sodyum tüketimidir. Siyah tuz faydalarından biri de ödemi söktürmesidir.

5. Mide Yanmasını İyileştirebilir
Mide yanması, midenizde biriken aşırı asitten kaynaklanır. Siyah tuzun alkali yapısının midedeki asit üretimini dengelediği ve mide yanmasını tedavi ettiği söylenmektedir.

6. Mükemmel Bir Temizleyici Olarak Çalışır
Temizleyicinize veya peelinginize az miktarda siyah tuz eklemek cildinize biraz parlaklık kazandırmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, tuzun granüler dokusunun gözeneklerin açılmasına ve yüzünüzdeki yağlılık ve donukluğun azaltılmasına yardımcı olabilmesidir. En iyi sonuçları elde etmek için bunu her gece uyumadan önce yapın.

7. Saç Dökülmesini Durdurabilir ve Kepeği Azaltabilir
Siyah tuz saç uzamasını teşvik eder ve kepeği azaltır. İçerisindeki minerallerin saçınızı güçlendirdiği ve kırık uçları tedavi ettiği iddia ediliyor ancak bunu kanıtlayacak sınırlı sayıda araştırma var. Siyah tuzun doğal detoksifikasyona yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Cilt İçin Siyah Tuz Nasıl Kullanılır?1. Sağlıklı Ciltler İçin Siyah Tuzlu Temizleme Solüsyonu
Bu çözüm, tüm toksinleri atmak ve bağırsaklarınızı ve böbreklerinizi temizlemek için doğal bir detokslayıcı olarak çalışır. Bunun da cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağladığı söyleniyor.

Malzemeler:
1 bardak siyah tuz
Tahta/seramik kaşık (çünkü siyah tuz metalle reaksiyona girer)
1 cam kavanoz
2 bardak damıtılmış su

Tuzu kavanoza koyun ve damıtılmış suyla doldurun.
Çözümün gece boyunca beklemesine izin verin. Tüm tuzun suda çözüldüğünden emin olmak için sabahları kontrol edin. Gerekirse daha fazla tuz ekleyin.
Bu solüsyondan bir çay kaşığı bir bardak ılık suya ekleyin ve her sabah aç karnına içirin.
Yine yüksek tansiyonu olan kişiler için bu önerilmez.

2. Cilt İçin Siyah Tuz Ovucu
Siyah tuz granülleri, gözeneklerinizde biriken kiri ve ölü deri hücrelerini uzaklaştırmak için fiziksel bir eksfoliyant görevi görür. Bu cildinizin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Malzemeler:
4 bardak rafine edilmemiş siyah tuz
1 bardak karbonat veya Epsom tuzu
1 bardak baz yağ (zeytin/hindistan cevizi/jojoba)
Seçtiğiniz herhangi bir esansiyel yağdan 10-12 damla

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.
Epsom tuzu/pişirme tuzu miktarını cilt tipinize göre ayarlayın. Biraz sert bir içerik olduğundan hassas bir cildiniz varsa miktarını azaltın.
Fırçalamaya ayaklarınızdan başlayın.
Fırçalamayı vücudunuzun her yerine dairesel hareketlerle sürün.
Ilık suyla yıkayın ve bir havluyla kendinizi kurulayın. Ovma işleminiz bittikten sonra sabun kullanmaktan kaçının.
Hassas ciltleri, aktif sivilceleri veya herhangi bir tür cilt lezyonu olan kişiler siyah tuz peelinginden kaçınmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum