TikTok'ta trend oldu: Berberin kilo vermeye gerçekten yardımcı mı?

TikTok’ta influencerlar tarafından trend hale gelen berberin nedir? Berberin faydaları nelerdir? Zayıflamak isteyenlerin son dönemde başvurduğu doğal çarelerden biri olan berberin kilo verdirir mi? İşte tüm merak edilenler!

TikTok'ta trend oldu: Berberin kilo vermeye gerçekten yardımcı mı?
25 Ağustos 2023 - 23:50
TikTok’ta influencerlar tarafından trend hale gelen berberin nedir? Berberin faydaları nelerdir? Zayıflamak isteyenlerin son dönemde başvurduğu doğal çarelerden biri olan berberin kilo verdirir mi? İşte tüm merak edilenler!

Fazla kiloların basitçe gitmesini sağlayan yeni enjekte edilebilir ilaçlar hakkında söylentileri muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki ya Ozempic'i alamayan ya da istemeyenler ne yapacak? TikTok, "doğanın Ozempic'i" olarak adlandırılan bir eczane takviyesi hakkında konuşuyor. Son zayıflama trendinin sırrı: Berberin. Peki Ozempic ile karşılaştırıldığında nasıldır ve ne gibi faydalar bekleyebilirsiniz?

Ozempic nedir?

Ozempic, semaglutide adı verilen bir tür reçeteli ilacın isim markasıdır. Başlangıçta bir diyabet ilacı olarak onaylanan bu ilaç, esas olarak "beynimize tok olduğumuza dair sinyal göndererek kan şekeri kontrolünü ve insülin fonksiyonunu iyileştiren GLP-1 adlı hormonun düzeylerini artırarak zayıflatıyor.

Berberin nedir?

Berberin, zerdeçal ve altın mühür gibi bitkilerde doğal olarak bulunan altın bir bileşiktir. Berberin vücutta semaglutid ile aynı şekilde çalışmasa da, metabolizmayı hızlandırma, kan şekerini dengeleme ve yağ yakma yeteneği hakkında, gerçekten çabalamadan kilo verme sürecine benzer şekilde yardımcı olabileceğini öne süren söylentiler var. Ayrıca berberinin kolesterolü, kan basıncını, diyabeti ve daha fazlasını önemli ölçüde iyileştirebileceğine dair kanıtlar da var. Bunun da ötesinde, trigliseritlerin ve toplam kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir.

Berberin kilo kaybına nasıl yardımcı olur?

Berberin kilo verdirir mi sorusuna şöyle yanıt verilmektedir. Şimdiye kadar hepimiz işlenmiş gıdalara karşı dikkatli olmamız gerektiğini duymuşuzdur. Ama en büyük sebep nedir? Çok fazla işlenmiş atığın, içimizdeki hassas mekanizmalara zarar verdiği, insülin hormonunun, karbonhidratlardan yapılan bir yakıt türü olan kan şekerini enerji için yakılmak üzere hücrelere yönlendirmesini giderek zorlaştırdığı ortaya çıktı. Sonuç, yorgunluk, kilo alma ve kötü sağlığın domino etkisidir.

Berberinin yardımcı olabileceği yer burasıdır. Uzmanlar, bitkinin "hücrelere bağlandığını ve onlardan kan şekerine açılmalarını istediğini" açıklıyor. İnsüline çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlar, böylece bir zamanlar yağ hücrelerimizi dolduracak olan şeker, bunun yerine motorlarımıza güç sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca berberinin kan şekerini düşürme yeteneği, prediyabet ve tip 2 diyabetin önlenmesine ve hatta tersine çevrilmesine yardımcı olabilir.

Berberin faydaları yeterli değilmiş gibi, göre bileşik aynı zamanda "yediğimiz gıdalardan karbonhidrat ve yağ emilimini de en aza indiriyor". Bonus: Yağ emilimi azaldıkça kolesterol seviyeleri de düşer.

Uzmanlar, günde üç kez 500 miligramlık takviye öneriyor. Berberinin standart dozu günde 900-2.000 mg'dır ve üç ila dört doza bölünmüştür. Yemekle ilişkili kan şekeri ve lipit artışından yararlanmak için Berberin yemekle birlikte veya kısa bir süre sonra alınmalıdır. Aynı anda çok fazla berberin mide rahatsızlığına, kramplara ve ishale neden olabilir.

Berberin güvenli midir?

Berberinin insanlarda bilinen yan etkilerinin bulantı ve kusma olduğu biliniyor. Hayvan çalışmalarında karaciğeri ve böbreği büyüttüğü ve enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını azalttığı ortaya çıktı. İnsanlarda ciddi yan etkilerin olup olmadığını bilmek için daha büyük çalışmaların yapılması gerekmektedir. Berberin takviyesi kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Hamile kadınlara önerilmemektedir. Herhangi bir yan etkisi varsa ilacı/takviyeyi/bitkiyi almayı bırakın.

Berberinin genel faydaları
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kalp sağlığını destekler.
  • Kandaki şeker seviyelerini dengeler.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Polikistik over sendromu belirtilerini hafifletir.
  • Kilo verdirir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum