Sağlık Dünyasını Kasıp Kavuruyor: Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlık dünyasını kasıp kavuran kombucha çayı nelere iyi gelir? Kombucha çayı yapımı nasıldır? İşte, tatlı bir meyve suyunu andıran kombucha çayı faydaları ve tüketim şekli!

Sağlık Dünyasını Kasıp Kavuruyor: Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?
25 Ağustos 2023 - 15:19 - Güncelleme: 02 Eylül 2023 - 14:20
Sağlık dünyasını kasıp kavuran kombucha çayı nelere iyi gelir? Kombucha çayı yapımı nasıldır? İşte, tatlı bir meyve suyunu andıran kombucha çayı faydaları ve tüketim şekli!

Bağırsaklarınızı iyileştiren, kilo kaybı sürecini hızlandıran bu leziz köpüklü tatlı çayı mutlaka denemelisiniz. Kombucha'nın doğal sağlık dünyasını kasıp kavurmasının bir nedeni var - işte bilmeniz gerekenler!

Kombucha nedir?

Kombuchanın popülaritesi son on yılda astronomik bir artış gösterdi. Bağırsak ve karaciğer sağlığı dostu, kolesterol düşürücü, zayıflatma etkili bu müthiş bitkiyi yakından tanıyalım.

Kombucha temelde fermente edilmiş gazlı bir çaydır. Peki, kombucha çayı faydaları nelerdir?Kombucha çayı; bakteri ve mayadan oluşan simbiyotik bir kültürü barındıran selüloz bir mat olan SCOBY adı verilen mikrobiyal bir kültürü içeren bir fermantasyon süreci yoluyla yapılır.

Birçok insan için kombuchanın asıl çekiciliği tadı değil, onu içmenin sağlığa sağlayabileceği sayısız faydasıdır.

Kombucha içmek sağlığınızı nasıl iyileştirebilir?

Sindirim sistemini geliştirerek kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunları önler. Mide ağrısı, mide bağırsak sorunlarını iyileştirir. Kombucha çayı sağlıklı probiyotikler sağlar. İltihaplanmayı durdurur ve antioksidan deposudur.

Bağırsakta yaşayan probiyotik bakteriler, sindirim sağlığı ve işlevi için temel olarak önemlidir. Ve bağırsaklara yardımcı olan önemli bakteri türlerinin çoğu kombucha'da bulunur.

Peki, daha başka kombucha çayı nelere iyi gelir? Kombucha çayı faydaları başka nelerdir?

Kilo Verdirir

Kombu çayı kilo kaybına da destek olabilir. Her şey lifleri parçalayabilen, iştahı etkileyebilen ve yağ emilimini düzenleyebilen sağlıklı bakterilere dayanıyor. Başka bir deyişle, probiyotikler vücudunuzun mümkün olduğunca iyi şeyleri ve kötü şeyleri daha az emmesine ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak kombuchanın kilo kaybını destekleyebilen tek içeriği probiyotikler değildir. Yeşil çayla fermente edilirse iştahı azaltıp metabolizmayı hızlandırır.

Karaciğeri Korur

Kombucha'daki antioksidanların karaciğer toksisitesini azaltmaya ve vücudumuzun çalışma şeklini bozan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Yağlı karaciğer hastalığını önler.

Kolesterolü Dengeler

İyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürür. Bir bardak kombucha içerek rahatlamak, kolesterol sorununu önlemenin basit bir yoludur. Çaydaki polifenoller ve antioksidanlar kolesterolü dengeler.

Kan Şekerini Dengeler

Kan şekeri seviyenizi dengeli tutmak enerji düşüşlerini, ruh hali değişimlerini ve diyabeti önler. Ve kombucha tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Kombucha çayı yapımı nasıldır?

Bu sağlığı artıran iksirin en iyi kısımlarından biri, vaktiniz kısıtlıysa marketlerden önceden hazırlanmış kombucha satın alabilmeniz ya da birkaç hafta içinde evde çok az bir fiyata hazırlayabilmenizdir.
Ev yapımı kombucha'nızı hazırlamanın ilk adımı bir SCOBY satın almak veya yapmaktır. Bakteri ve maya kombinasyonunu aktarlardan temin edebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler:

  • 7 bardak su
  • ½ su bardağı beyaz şeker
  • 4 poşet kafeinli siyah çay
  • 1 bardak aromasız ve pastörize edilmemiş kombucha
  • Bir tülbent veya kahve filtresi
  • Lastik bantlar
İşte kombucha çayı yapımı tarifi!

SCOBY yapmak için öncelikle tatlı çay yapmalısınız. Suyu büyük bir tencerede kaynatın, ardından ocaktan alın ve şekeri ekleyin, eriyene kadar yavaşça karıştırın. Daha sonra çay poşetlerini ekleyin ve suyun oda sıcaklığına soğumasına izin vermeden önce en az 20 dakika demleyin. Soğutulmuş çayı büyük bir kavanoza dökün, ardından mağazadan satın aldığınız kombuchayı ekleyin. Tülbent veya kahve filtresiyle örtün ve lastik bantlarla sabitleyin. SCOBY oluşana kadar kavanozu oda sıcaklığında, karanlıkta bir ila dört hafta bekletin. Kavanozun üst kısmında bir katman gördüğünüzde hazır olduğunu anlayacaksınız.

İlk olarak, bir miktar tatlı çay yapın. (Bu sefer isterseniz yeşil çay kullanmanızda bir sakınca yok!) Ardından, kavanozun geri kalanını boşaltmadan önce SCOBY'nizi ve içinde büyüdüğü iki bardak sıvıyı çıkarın. Yeni tatlı çayınızı, başlangıç kombuchanızı ve mayalı karışımı kavanoza ekleyin.

Kavanozu bir kez daha kapatıp kapatın ve altı ila 10 gün boyunca karanlıkta mayalanmasına izin verin. Son adım ikinci fermantasyondur ve bunun için konserve kavanozlarına ihtiyacınız olacak. Şu ana kadar yaptığınız kombuchayı 1 ila 2 yemek kaşığı ile birlikte bu kavanozlara ekleyin. Bu karışımı şişeleyin, kapatın ve üç ila 10 gün daha fermente edin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum