Nane Çayı Kadınlarda Yüz Tüylerini Gidermeye Yardımcı Oluyor!

Polikistik over sendromuna, hafızaya, düşünme yeteneğine, odaklanmaya, yüksek tansiyona ve cilt güzelliğine uzanan geniş faydaları ile nane çayı kadın sağlığı için oldukça faydalıdır. İşte, kadınlar için nane çayının faydaları ve tüketim şekli...

Nane Çayı Kadınlarda Yüz Tüylerini Gidermeye Yardımcı Oluyor!
26 Ağustos 2023 - 15:55
Polikistik over sendromuna, hafızaya, düşünme yeteneğine, odaklanmaya, yüksek tansiyona ve cilt güzelliğine uzanan geniş faydaları ile nane çayı kadın sağlığı için oldukça faydalıdır. İşte, kadınlar için nane çayının faydaları ve tüketim şekli...

Kadınlarda yumurtalık kistinin sebep olduğu yüz kıllarına doğal çare nane çayıdır. Yüzünüzdeki istenmeyen tüyleri ağdalamaktan, cımbızlamaktan veya ağartmaktan bıktınız mı? Polikistik over sendromunun neden olduğu utanç verici yüz kılları aşırı tüylenme sonucu kötü bir görüntüye yol açar. Nane çayının faydaları burada devreye giriyor.

Polikistik over sendromu veya yumurtalık kisti, adet dönemi boyunca görülebilen hormonal bir durumdur. Bu kişilerde yüzde tüylenme, aşırı kıllanma, sivilce, düzensiz adet döngüsü ve kistler görülür.

Neyse ki, istenmeyen tüylerin büyümesini engelleyen ve kistlerin diğer semptomlarını ortadan kaldıran basit ve doğal bir çözüm var: Nane çayı.

Nane çayı yüzdeki kılların büyümesini nasıl engeller?

Nane çayı, androjenleri azalttığı için yüzdeki anormal tüylerin büyümesine yardımcı olur. Androjenler, kadınlarda genellikle yükselmeyen testosteron ve DHEA gibi hormonlardır. Ancak polikistik over sendromunda kadınlarda androjen seviyeleri sıklıkla yükseliyor ve bu durum yüz ve göğüste istenmeyen kıllanma, kafada saç dökülmesi ve sivilce gibi semptomlara neden oluyor.

Peki, nane çayı içerek yüzde tüylenme nasıl geçer?Yapılan bir çalışmada 30 gün boyunca günde iki kez nane çayı içen kadınlarda testosteron düzeyleri önemli ölçüde düştü ve yüzlerindeki tüyler azaldı. Diğer çalışmalar nane çayının testosteron düşürücü etkilerini doğrulamıştır.

Araştırmacılar şu anda bu etkiye neden olan nanenin ne olduğunu tam olarak anlamıyorlar. Ancak çene ve yüzdeki kılların büyümesi testosteron seviyelerinden güçlü bir şekilde etkileniyor, bu nedenle testosteronun düşürülmesi bu kılların büyümesini zamanla azaltabilir. Üstelik ilaç kullanmadan ve yan etki yaşamadan!

Geleneksel PKOS ilaçlarının dezavantajları

Nane çayının neden işe yaradığı tam olarak bilinmese de uzmanlar bunun olumlu bir seçim olduğu konusunda hemfikirdir. İlaçlar ise testosteron gibi androjenlerin saç köklerine bağlanmasını engelleyerek ve vücuttaki genel androjen üretimini azaltarak çalışıyor. Ancak bu maddeler, hamile kalmaya çalışan kadınlarda kullanımı güvenli değildir ve bazı kadınlarda hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

Bu yan etkiler baş dönmesi, yorgunluk, göğüs ağrısı ve kas kramplarını içerir. Spironolakton alan kişilerin en az %10'unda görülürler. Ancak nane çayını gönül rahatlığıyla yudumlayabilirsiniz. Nane çayının çok az yan etkisi vardır ve genellikle iyi tolere edilir. Bilinen tek yan etkisi nadir de olsa mide yanmasına veya reflüye neden olabilmesidir.

Yüzdeki kıllanma veya tüylenme için nane çayından nasıl yararlanılır?

Kistlerin sebep olduğu hormonal değişimler yüzde kıllanma artışına yol açar. Günde iki kez nane çayı içerek ve buna 30 gün boyunca devam ederek yüzdeki tüylenmenin azaldığını görmek mümkündür. Mevcut çalışmalar 30 güne kadar yürütülüyor, ancak saç büyümesi ve sivilcelerdeki iyileşmelerin fark edilmesi genellikle altı haftadan üç aya kadar sürüyor. Çayı paslanmaz çelik bir demlik ile demlemeniz öneriliyor.

Kadınlar için nane çayının faydaları arasında başka neler vardır?

Nane çayının sağlığa ek faydaları

Yüksek testosteron düzeyleriyle ilişkili diğer PKOS semptomları sivilce, saç dökülmesi ve insülin direnci veya kan şekeri sorunlarıdır.

Düzenli olarak nane çayı içmenin başka sağlık yararları da vardır. İşte araştırmalarla kanıtlanmış avantajlardan birkaçı:

Düşüncenizi keskinleştirir
Nanenin yaşa bağlı hafıza bozukluğu olan kişilerde işe yaradığı bildirildi. Rahat bir uyku çekmenizi, düşünce ve hafıza yeteneklerinizi geliştirmenizi de sağlayabilir.

Kan şekerinizi dengeler
Nanenin diyabetik kişilerde kan şekeri düzeylerini bazı diyabet ilaçları kadar etkili bir şekilde düşürdüğü bulunmuştur.

Kan basıncınızı kontrol altında tutar
Yüksek tansiyonu düşürmeye gelince, araştırmalar nanenin yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum