Soğan Suyu ile Saçları Gürleştirin, Uzatın ve Beyazları Önleyin!

Saç derisini soğan suyuyla yıkayan kişilerin %87'sinde saçların önemli ölçüde dolgunlaşıp uzadığı görülmüştür. Blender'a attığınız birkaç soğanla kalın, parlak, sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. İşte, daha gür, daha uzun ve beyazlamayan saçlara sahip olmak isteyenler için soğan suyunun kullanım şekli! İşte, soğan suyunun saça faydaları!

Soğan Suyu ile Saçları Gürleştirin, Uzatın ve Beyazları Önleyin!
25 Ağustos 2023 - 13:15
Saç derisini soğan suyuyla yıkayan kişilerin %87'sinde saçların önemli ölçüde dolgunlaşıp uzadığı görülmüştür. Blender'a attığınız birkaç soğanla kalın, parlak, sağlıklı saçlar elde edebilirsiniz. İşte, daha gür, daha uzun ve beyazlamayan saçlara sahip olmak isteyenler için soğan suyunun kullanım şekli! İşte, soğan suyunun saça faydaları!

TikTok ve Instagram fenomenleri de soğan suyu ile saçlarınız uzattıklarını kanıtlayan paylaşımlar yapmaktadır.

Saç dökülmesinin en yaygın nedenleri

Şu anda normalden daha fazla dökülme fark etseniz bile, bu daha seyrek saç tellerine sonsuza kadar boyun eğeceğiniz anlamına gelmez. İşte en yaygın saç dökülmesi tetikleyicilerinden bazıları:

1.) Yaşlanma ve menopoz
2.) Hem kronik hem de aşırı stres
3.) Mevsimlerin değişimi
4.) Temel besin eksiklikleri

Soğan suyu saç uzamasını nasıl destekler?

Soğan suyu saç uzatır mı araştırmasını yaptık ve aşağıdaki sonuçlarla karşılaştık…Uzmanlara göre soğan suyunun antiinflamatuar özellikleri saçlarda büyümeyi teşvik ediyor. İltihap önleyen ve gideren bileşenler içeren soğan suyunun saça faydaları arasında birçok etken sayılabilir. Soğanlarda bulunan güçlü bir antioksidan olan kersetin, iltihabı azaltmaya ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kafa derisini katalaz adı verilen bir enzimi daha fazla üretmesi için uyarır. Katalaz, hücrelere zarar verebilecek ve saçların incelmesine neden olabilecek bir kimyasal olan hidrojen peroksitin parçalanmasına yardımcı olur.

Journal of Dermatology'de yapılan bir araştırma, saç dökülmesi olan kişilerin kafa derilerini günde iki kez soğan suyuyla yıkadıklarında %87'sinin altı hafta içinde saçlarının yeniden çıktığını ortaya çıkardı. Hatta bazıları iki hafta gibi kısa bir sürede sonuç aldıklarını bildirdi. Özetle, en doğal saç uzatma yöntemleri arasında soğan suyu ilk sırada yer alıyor.

Soğan suyu saçların beyazlamasını nasıl yavaşlatır?

Ve bu sebzenin tek hilesi saç dökülmesini önlemek değil: FASEB Journal'da yapılan bir çalışmaya göre soğandaki katalaz aynı zamanda gri saçlarla mücadeleye de yardımcı olabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm önerileri arıyorsanız, kesinlikle ilk bakacağınız yer soğan suyu olmalıdır.

Saç foliküllerinde hidrojen peroksit birikmesi oksidatif strese yol açabilir, bu da saçın grileşmesine neden olabilir. Katalaz, hidrojen peroksiti parçalayarak, beyazlama sürecini yavaşlatmaya potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Saç büyümesi için soğan suyunu kullanmanın en iyi yolları

Seçenek 1: Ev yapımı soğan suyu saç derisi bakımı saç büyümesini artırır

Saç uzamasını hızlandıracak soğan suyu toniği hazırlamak için güzellik gurusu olmanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız olan birkaç soğan ve bir blender! İşte hızlı ve kolay bir tarif!

İki orta boy soğanı doğrayın ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar bir blenderde çırpın. Suyu bir kaseye veya kavanoza süzün. İpucu: Uygulama sırasında soğan kokusunu azaltmak için sıvıya birkaç damla esansiyel yağ (biberiye, lavanta veya limon gibi) ekleyebilirsiniz.

Bir pamuk yardımıyla soğan suyunu doğrudan saç derinize uygulayın ve kökleri kapladığından emin olun. İsterseniz duş başlığıyla örtün ve 30 dakika bekletin.

Saçınızı hafif bir şampuanla iyice yıkayın. Ayrıca kalıcı koku konusunda endişelenmeyin! Hızlı bir şampuanlamanın ardından kalan soğan kokusu kaybolacaktır. En iyi sonuçlar için haftada iki kez tekrarlayın.

Seçenek 2: Soğan yağı şampuanı ve saç kremi saç büyümesini artırır

Her gün soğan yağı şampuanı ve saç kremi kullanarak saç büyümesi için soğan suyunun gücünden hala yararlanabilirsiniz. WOW Skin Science Soğan Çörek Otu Yağı Şampuanı ve Saç Kremi Seti tavsiye edilmektedir. Bu bileşenler, saçın gücünü ve parlaklığını artırmak için kırmızı soğan çörek otu yağının yanı sıra tatlı badem yağı, B5 Vitamini ve argan yağı içerir.

Saç uzatmak için diğer doğal yollar

Protein dolu bir kahvaltının tadını çıkarın
Kendinize bir saç derisi masajı yaptırın
Bir çam ağacının gücünden yararlanın

Tüm bu yöntemler saç kalınlaştırma ve uzatma için en etkili önerilerdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum