Soğan Kabuklarını Atmayın! İşte Soğan Kabuğunun 5 Hayati Faydası!

Soğan kabuklarını soyup atıyorsunuz değil mi? Artık bunu yapmayın. Keza, soğan kabuğu faydaları saymakla bitmiyor. Zayıflatmasından kolesterolü düşürmesine, bağışıklığı güçlendiren bu mucizevi besini gelin yakından inceleyelim.

Soğan Kabuklarını Atmayın! İşte Soğan Kabuğunun 5 Hayati Faydası!
01 Eylül 2023 - 13:44 - Güncelleme: 02 Eylül 2023 - 14:21
Soğan kabuklarını soyup atıyorsunuz değil mi? Artık bunu yapmayın. Keza, soğan kabuğu faydaları saymakla bitmiyor. Zayıflatmasından kolesterolü düşürmesine, bağışıklığı güçlendiren bu mucizevi besini gelin yakından inceleyelim.

Besin değeri, faydaları ve lezzetiyle soğanın yeri her mutfakta ayrıdır. Tüm yemeklerde yerini alan soğan kabuğuyla birlikte isimsiz bir kahramandır. Soğan kabuklarını sıklıkla gözden kaçırıyoruz. Soğan kabuklarını soyup asla atmayın! Çünkü faydaları inanılmazdır. Bunların sağlık açısından güçlü faydalar sağlayan bir besin hazinesi olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden onları bir kenara atmadan önce, sıklıkla gözden kaçan bu mücevherlerin gücünden nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Soğan kabuklarını bu kadar özel kılan şey nedir?

Soğan kabukları sebzenin etinden daha fazla besinle doludur. Bir araştırma, soğan kabuklarının biyoaktif bileşik kersetin içerdiğini buldu. Bu güçlü antioksidan, vücut hücrelerine zarar verebilecek zararlı serbest radikallerle savaşır.

Soğan kabuğundaki kersetin, iltihabı azaltma, "kötü" LDL kolesterolü düşürme, yüksek tansiyonu azaltma ve kaygı ve depresyonu hafifletme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda saçları güçlendirir ve uzatır. En faydalıları kırmızı soğan kabuklarıdır, sonra açık yeşil soğan grupları ve en son sarı (kuru) soğanlarınkidir.

Soğan kabukları aynı zamanda flavonoidler ve A, C ve E vitaminleriyle de yüklüdür; bunlar soğanın etinden daha fazla antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Aslında araştırmalar, soğan kabuğunun dış katmanının tek başına sebzedeki flavonoid içeriğinin %80'ini oluşturduğunu gösteriyor.

İşte soğan kabuğunun gerçekten parladığı beş alan!

1. Sindirimi iyileştirir
Soğan kabuğu faydaları arasında sindirim sistemini desteklemesi ilk sırada yer alıyor. Soğan kabukları, sindirime yardımcı olan ve kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olabilecek lif açısından zengindir. Bütün soğan yaklaşık 1,9 g diyet lifi içerir, ancak soğan kabuğunun en yoğun miktarda diyet lifi içerdiği kanıtlanmıştır. Lif ayrıca dışkınıza hacim katarak düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder ve kabızlığı önler.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir
Soğan kabukları antioksidanlar da dahil olmak üzere çeşitli faydalı bileşikler içerir. Bu bileşikler, oksidatif stresi ve iltihabı azaltmak ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemek gibi potansiyel sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bağışıklığı engelleyen oksidatif stres, metabolizmanızın çalışmasının doğal yan ürünleri olan serbest radikallerin üretimi ile vücudun bu yan ürünleri detoksifiye etme yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Güçlü bir antioksidan olan soğan kabuklarında bulunan quercetin (kesretin), bu serbest radikalleri nötralize eder ve bağışıklık hücrelerini hasara karşı korur. Hatta Covid vakalarında iyileşme sürecini hızlandırır.

3. “Kötü” LDL kolesterolü düşürür
Soğan kabuğu faydalarından biri de zararlı LDL kolesterolü düşürme konusunda güçlü bir yeteneğe sahip olmasıdır. Karaciğerde kolesterol üretimini engelleyerek ve kolesterolün bağırsaklardan emilimini azaltarak çalışır.

4. Kilo kaybını hızlandırırlar
Son zamanlarda aldığınız fazladan birkaç kilodan kurtulmayı mı umuyorsunuz? Soğan kabuğundan faydalanan kişiler diyetleri boyunca birkaç haftada kilo kaybetmektedir.

5. Alerjileri kontrol altına alır
Soğan kabuğunun belki de en güçlü faydalarından biri, hem iç hem de dış mekandaki alerji alevlenmelerini dizginleme yeteneğidir. Avrupa Tıbbi ve Farmakolojik Bilimler Dergisi'nde yapılan bir araştırma, doğal bir antihistamin etkisine sahip olan kersetin takviyesinin hapşırma, burun akıntısı ve göz tahrişi gibi alerji semptomlarını %50 oranında azalttığını buldu.

Soğan kabuğu suyunu hazırlayın

Soğan kabuğunu yemek yerine onu çorba ve güveçlere katabilirsiniz.

4-5 adet soğanın dış kabuğu
8 bardak su
2 ila 3 diş sarımsak (isteğe bağlı)
Tatlandırmak için biber ve tuz.

Soğan kabuklarını soğuk su altında iyice durulayın. İpucu: Düzenli olarak pişirdiğiniz kabukları kapaklı bir kapta saklayabilir ve yeterli miktarda oluncaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.
Geniş bir tencereye soğan kabuklarını, suyu ve sarımsağı ekleyin.
Karışımı orta-yüksek ateşte kaynatın. Daha sonra ısıyı en aza indirin, kapağını kapatın ve yaklaşık 30-40 dakika pişmeye bırakın. Ateşten alın ve et suyunu ince gözenekli bir süzgeç veya tülbentten geçirerek bir kaba süzün. Katı soğan kabuklarını ve sarımsak dişlerini atın.
Soğan suyunu tuz ve karabiberle tatlandırın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum