Küçük Hindistan Cevizi Besin Değeri: Hint Cevizi Faydaları Nelerdir?

Küçük Hindistan cevizi olarak da bilinen Hint cevizi faydaları nelerdir? İşte, Hint cevizi besin değeri ve mutlaka bilmeniz gereken 11 faydası!

Küçük Hindistan Cevizi Besin Değeri: Hint Cevizi Faydaları Nelerdir?
01 Eylül 2023 - 14:46
Küçük Hindistan cevizi olarak da bilinen Hint cevizi faydaları nelerdir? İşte, Hint cevizi besin değeri ve mutlaka bilmeniz gereken 11 faydası!

KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ BESİN DEĞERİ (HİNT CEVİZİ BESİN DEĞERİ)

Küçük hindistan cevizi, eşsiz odunsu ve tatlı tadıyla bilinen bir baharattır. Dünya çapında çeşitli mutfaklarda kullanılmaktadır. Küçük hindistan cevizi faydaları çoktur. Bu baharat mineraller, vitaminler ve ikincil metabolitlerle yüklüdür. Ayrıca antimikrobiyal, antiinflamatuar, antibakteriyel ve psikoaktif özelliklere de sahiptir.

Küçük hindistan cevizi, kan şekeri düzeylerini düzenlediği, yüksek tansiyonla mücadele ettiği ve kolesterolü düşürdüğü için vücudunuzun sağlığını etkili bir şekilde yönetir. Bu olumlu etkiler, içindeki biyoaktif bileşiklere bağlanabilir. Aynı zamanda psikotrop özelliği ile stres ve kaygıyı da giderir. Bu yazıda küçük hindistan cevizi faydaları, besin değerleri ve olası yan etkilerini öğreneceksiniz.

Küçük hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının (bilimsel olarak Myristica fragrans olarak adlandırılır) tohumlarından yapılan, besin açısından yoğun, aromatik bir baharattır. Anavatanı Endonezya'dır.

Sıcak ve baharatlı bir tada sahiptir, bu nedenle yemek pişirmede, tatlıların (elmalı turta gibi) pişirilmesinde, içeceklerde (sıcak şarap gibi) ve bazı kahve içeceklerinde garnitür olarak yaygın olarak kullanılır. Kremalı ve peynirli yemeklerin yanına çok yakışıyor.

KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ FAYDALARI (HİNT CEVİZİ FAYDALARI)

1. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir
Kaynaklar, hindistan cevizi esansiyel yağının bir antioksidan görevi görebileceğini ve bu süreçte kanserin önlenmesine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Yağın güçlü serbest radikal temizleme aktivitesi vardır ve kanser karşıtı ilaçlar geliştirmek için kullanılabilir.

2. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir
Küçük hindistan cevizi faydalarından biri de antioksidan içermesi sebebiyle kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltmasıdır. Hint cevizi özlerinin kan şekeri seviyeleri üzerinde faydalı etkileri olduğu bulunmuştur.

3. Yüksek Tansiyonu Kontrol Edebilir
Küçük hindistan cevizi üzerine yapılan çalışmalar, linalool gibi çeşitli esansiyel yağları içerdiğini göstermiştir. Linalool, kan damarları da dahil olmak üzere düz kasların güçlü bir vazodilatörüdür ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir.

4. Artrit Ağrısını ve İltihabı Hafifletebilir
Hint cevizi faydalarından biri de, artritin birincil özelliği olan kronik iltihaplı ağrıyı hafifletmektir. Baharatın anti-enflamatuar özellikleri, artrit ile ilişkili eklem ağrılarını ve iltihabı azaltabilir.

5. Uykusuzluğu Tedavi Edebilir
Hindistan cevizi de stres giderimine yardımcı olabilir ve bu da uykusuzluk tedavisine yardımcı olabilir. Bu tohum myRisistin ve Elemicin içerir. Hindistan cevizindeki bu belirgin bileşikler insan beynini gevşetmek için birlikte çalışır. Tohumun kendisi de hafif bir yatıştırıcı görevi görebilir. Birincil bileşenlerden biri olarak hindistan cevizi içeren bir ürünün ruh halini iyileştirdiği ve uykusuzluğun tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur.

6. Sindirimi İyileştirebilir
Bazı araştırmalara göre hindistan cevizindeki esansiyel yağların karminatif etkisi vardır ve bu da gazın azaltılmasına yardımcı olabilir. Küçük hindistan cevizi ishal gibi sorunları hafifletebilir. Ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcı olabilecek lif içerir.

7. Ağrıyı Hafifletebilir
Hint cevizi faydalarından biri de spazm ve ağrıları tedavi etmesidir. Kas ve eklem ağrılarına sürülerek uygulanır.

8. Kolesterol Düzeylerini Düşürebilir
Araştırmalara göre küçük hindistan cevizinin kolesterol düşürücü potansiyeli ve koruyucu özelliği vardır.

9. Diş Sağlığını İyileştirebilir
Küçük hindistan cevizi, ağız sağlığına potansiyel olarak katkıda bulunan antibakteriyel özelliklere sahip bir güç kaynağıdır. Baharatın diş çürükleri de dahil olmak üzere diş sorunlarını tedavi ettiği biliniyor.

10. Depresyon ve Anksiyeteyi Tedavi Edebilir
Depresyonal mücadele etmesi de küçük hindistan cevizi faydaları arasındadır. Serotonini artırarak depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

11. Akneyle Mücadeleye Yardımcı Olabilir
Küçük hindistan cevizi güçlü antibakteriyel ve antifungal aktiviteler sergiler ve bu da sivilcelerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Küçük hindistan cevizi cilt enfeksiyonlarını, romatizmayı ve felci tedavi etmek için harici olarak kullanılabilir.

Hint cevizi besin değerleri:
Karbonhidrat, enerji (kalori), protein, yağ, lif, folat, niasin, riboflavin, tiamin, A ve C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, beta karoten, luteindir.

Küçük Hindistan Cevizi Yan Etkileri Nelerdir?

Halüsinasyonlar ve Diğer Zihinsel Yan Etkiler
Hamilelik ve Emzirme Sırasında Karşılaşılan Sorunlar

YORUMLAR

  • 0 Yorum