Cilt Kanseri Riskini Azaltmanın 8 Yolu

Cilt kanserine yakalanmaktan kurtulmak nasıl mümkündür? Kanser riski nasıl azaltılır? İşte tüm merak edilenler!

Cilt Kanseri Riskini Azaltmanın 8 Yolu
03 Eylül 2023 - 22:25
Cilt kanserlerinin çoğunluğu güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayla ilişkilidir. UV ışınları cilt hücrelerine zarar verebilir ve kısa vadede güneş yanığına veya çillere neden olabilir. Zamanla UV hasarı birikir ve cilt dokusunda değişikliklere, erken cilt yaşlanmasına ve bazen de cilt kanserine yol açar. Dışarıda vakit geçirmenin yanı sıra, zararlı UV ışınlarına maruz kalma genellikle araba kullanmak veya tüm gün ofis penceresinin yanında oturmak gibi sıradan günlük aktivitelerden kaynaklanır.

Genel olarak cilt kanserlerinin, özellikle de melanomun tedavisinde giderek daha iyiye ulaşıldı. Yaşamın uzamasına ve ölüm oranının azalmasına neden olan yeni immünoterapiler ortaya çıkıyor. Ancak ilk etapta bu kanserlerden kaçınmak yine de tercih edilir elbette - ve ne mutlu ki, riskinizi her gün en aza indirmenin birçok basit yolu var.

İşte cilt kanseri riskini azaltmanın yolları!

1. Gerçekten süreceğiniz bir güneş koruyucu seçin.
Tıpkı dişlerinizi fırçalamak veya emniyet kemeri takmak gibi güneş koruyucu uygulamayı bir alışkanlık haline getirmek önemlidir. Kanser riski nasıl azaltılır diye düşündüğünüzde cildinizi bu şekilde koruyabilirsiniz. Hem yüze hem de vücuda uygulanabilen güneş koruyucu spreyi tercih edebilirsiniz. En az SPF 30 veya daha yüksek geniş spektrumlu bir ürün seçmelisiniz.

2. Terleyecek veya ıslanacaksanız suya dayanıklı güneş kremi kullanın.
Uzun süre tere ve suya dayanıklı güneş kremlerini tercih edin. Özellikle uzun süre aktif egzersiz yapıyor veya yüzüyorsanız. Burun, dudaklar ve göz altı gibi alanlar için ideal, kaliteli bir ürünü seçebilirsiniz.

3. Hem yüzünüze hem de vücudunuza yeterli miktarda uygulayın.
Cildimizi tamamen korumak için yeterli miktarda güneş koruyucu uygulamak ve yeniden uygulamak şarttır. Vücut için yaklaşık iki yemek kaşığı kadar güneş kremi ve yüze yarım çay kaşığı veya iki parmak uzunluğu kadar güneş kremi sürmeniz önerilmektedir.

4. Sık sık unutulan alanları gözden kaçırmayın.
Güneş kremi sürerken gözden kaçması kolay yerler var ama hepsi UV ışınlarına karşı aynı derecede savunmasız. Bu yüzden kulaklarınızı, dudaklarınızı, göz çevrenizi, saç derinizi, ayaklarınızın üstünü ve baldırlarınızın arkasını kapatmayı unutmayın.

5. Mümkün olduğunda gölge arayın ve korumanızı kıyafet ve aksesuarlarla artırın.
Korunacak yer bulamadığınızda güneş koruyucu sürmenin yanı sıra ultraviyole koruma faktörlü (UPF) giysiler giymeyi düşünün. Gerçekten moda olan çok çeşitli güneşten koruyucu giysiler sunan markaları deneyebilirsiniz. Ve güneşe çıkarken daima geniş kenarlı bir şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü takın.

6. Vücudunuzda ve yüzünüzde kendi kendinize muayene yapın
Cilt kanserini erken tespit etmenin en iyi yollarından biri düzenli kendi kendine muayenedir. Bunlar her zaman kapsamlı olmalıdır. Cilt kanseri, özellikle de melanom, kalçalar, vajinal bölge, ayak altları, göz çevresi ve damağın üst kısmı ya da sırt gibi normalde güneşin parlamadığı bölgelerde ortaya çıkabilir. Eğer yeni bir ben çıkmışsa bu da işaret olabilir.

7. Yıllık tam vücut cilt kanseri taraması için dermatoloğunuzu ziyaret edin
Özel ışıklar ve dermoskopi (doktorun cilt görüşünü artıran elde taşınan bir ışık) gibi aletlerle yapılan muayene, cilt kanserinin erken teşhisine yardımcı olabilir.

8. Fitzpatrick cilt tipinizi öğrenin ve riskinizi anlayın
Fitzpatrick ölçeği, cilt tipini sahip olduğu pigment miktarına ve güneşe nasıl tepki verdiğine göre sınıflandırmanın bir yoludur. Altı türü vardır ve cilt, göz ve saç renginize bakarak sizinkini belirleyebilirsiniz. Tip 1 ve 2 (genellikle açık tenli, mavi veya yeşil gözlü, sarı veya kızıl saçlı olanlar) cilt kanseri açısından en yüksek riske sahiptir.

Genel olarak, ne kadar fazla pigment veya melanininiz varsa, genel cilt kanseri riskiniz o kadar düşük olur. Ancak, daha koyu tenli hastalar, cilt kanserine karşı bağışık oldukları yanılgısı nedeniyle genellikle daha geç tanı alır veya ilk başvuruda daha agresif kanserlere yakalanırlar. Cilt kanseri tüm cilt tiplerinde görülür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum