Düşük Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

Düşük nedenleri nelerdir? Hamile kadınların en büyük kabusu düşük yapmaktır. Peki, düşük yaptığınızı nasıl anlarsınız? Düşük belirtileri nelerdir? Bu durumda hangi çarelere başvurulmalıdır?

Düşük Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey
02 Eylül 2023 - 14:13 - Güncelleme: 02 Eylül 2023 - 17:26
Düşük nedenleri nelerdir? Hamile kadınların en büyük kabusu düşük yapmaktır. Peki, düşük yaptığınızı nasıl anlarsınız? Düşük belirtileri nelerdir? Bu durumda hangi çarelere başvurulmalıdır?

Düşük, uzun süredir tabu bir konu olarak görülüyor ve hakkında kısık sesle konuşuluyor. Ancak bu durum artık tüm dünyada kadınların ortak bir problemi haline geldi. Kadınların bu konuda bilinçlenmesi şart. Peki, düşük neden olur, düşük belirtileri nelerdir ve bu konuda neler yapılmalıdır? İşte, düşük hakkında bilmeniz gereken 12 temel şey!

1. Düşük genellikle ilk trimesterde meydana gelir.
Hamileliğin ilk 3 ayı olan ilk trimester dönemine dikkat edilmelidir. Düşükler genellikle hamileliğin 20. haftasından önce meydana gelir ve en sık görülebildiği dönem 6. ila 12. haftalar arasıdır. Düşük, ilk trimesterin en sık görülen komplikasyonudur.

2. Kanama her zaman düşük anlamına gelmez.
Kramp ve kanamanın düşük yapmanın en yaygın belirtileri olduğu belirtiliyor. Ancak kanamanız varsa bu mutlaka düşük yaptığınız anlamına gelmez. İlk trimesterde gebeliklerin yüzde 15 ila 25'inde vajinal kanama yaşanabilir. Hamilelik sırasında cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde hafif lekelenmeler de yaygındır.

3. Bir düşük yapmak, başka bir düşük yapacağınız anlamına gelmez.
Çok az kadın art arda birden fazla düşük yaşar. Kadınların yalnızca yüzde beşi art arda iki düşük yaşıyor. Bununla birlikte, bir kişi arka arkaya iki kez düşük yaptıktan sonra, daha fazlasını yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünülüyor.

4. Aslında düşük, genellikle rastlantısal bir olaydır.
Düşük yapmanın çoğu zaman sizinle, sağlığınızla veya davranışlarınızla hiçbir ilgisi yoktur. Rastgele sebepler, anormal kromozomların bir sonucu olabilir.

5. Yaşınız bir rol oynayabilir.
Genel olarak, 30 yaşın altındaki kadınlarda düşük yapma oranı yüzde 10'dur, ancak 30'lu yaşları boyunca yavaş yavaş %33'e kadar yükselir. 30'lu yaşların sonlarında veya daha yaşlıysanız ve birden fazla düşük yaptıysanız göz önünde bulundurulması gereken seçeneklerden birinin in vitro fertilizasyon (IVF) olduğu söyleniyor.

6. Partnerinizin yaşı da önemlidir.
Bir kadının yaşının (ve dolayısıyla yumurtalarının yaşının) doğurganlığını nasıl etkileyebileceğine dair çok şey duyuyoruz. 40 yaşın üzerindeki baba adaylarının spermleri de düşük nedenlerinden biri olarak görülüyor.

7. Sağlığınız ve yaşam tarzınız da riskinizi etkiler.
Düşük neden olur dediğiniz noktada genel sağlık durumunuza bakmalısınız. Diyabet, tiroid anormallikleri, obezite ve otoimmün bozukluklar gibi kronik sağlık sorunları, sigara ve alkol kullanımı da gebelik kaybı olasılığının artmasına neden olabilir.

8. Çevresel toksinlerden kaçınmak da iyi bir fikirdir.
Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin hamileliğinizi nasıl etkileyebileceği hakkında çok fazla konuşma var, ancak çevrenizde maruz kaldığınız şeylerin hamileliğinizi nasıl etkilediği hakkında çok daha az şey var. Bebeğin gelişimini engelleyen toksik maddelerden mümkün mertebe kaçınılmalıdır.

9. Ancak kaçınmanız gerekmeyen bazı şeyler de var.
Duyduklarınıza rağmen seks, düşük yapma riskinizi artırmaz. Kadınlar, kendileri ve partnerleri için hem fiziksel hem de duygusal açıdan rahat olduklarını hissettikleri sürece hamilelik boyunca cinsel olarak aktif olmaya devam edebilir. Stres risklidir ancak tek başına düşük sebebi değildir. Aynı şekilde ideal dozda yapıldığında egzersiz de düşük nedenlerinden biri değildir.

10. Doğurganlık tedavileri sizi düşük yapmaya karşı daha savunmasız hale getirmez.
Genel olarak tüp bebek tedavisinden sonra düşük yapma oranının biraz daha yüksek olduğu kabul edilir" ancak bunu gerçekten doğrulayacak "sağlam veriler" yoktur.

11. Düşük sonrasında tıbbi bir prosedüre her zaman gerek yoktur.
Düşük yaptıktan sonra atmanız gereken tıbbi adımlar, içinde bulunduğunuz hamilelik aşamasına ve vücudunuzun hamileliği nasıl attığına göre değişir. Düşük belirtileri olarak kanama ve kramp görülebilir. Ultrasonda durum belli olur. Dilatasyon ve kürtaj uzman gerekli gördüğünde yapılacaktır. Düşükten sonraki fiziksel iyileşme, sürecin kapsamına ve uzunluğuna bağlıdır. Hamileliği yine düşünüyorsanız en az 4-6 hafta beklemeniz önerilir.

12. Bir düşükten dolayı üzülmek ve bunun için kendinizi suçlamamak önemlidir.
Herkes hamilelik kaybıyla farklı şekilde ilgilenir. Derinden etkilenmeyebilirsiniz ya da yoğun bir acı hissedebilirsiniz; sonuç olarak duygularınız geçerli. Partneriniz de üzüntü yaşayabilir. İyileşmek için kendinize zaman tanıyın ve bu süreçte ilerlemenize yardımcı olacak profesyonel danışmanlık almaktan korkmayın.

Düşük yapmanın tamamen normal, çok yaygın olduğunu ve sizin hatanız olmadığını unutmayın. Kadınlar üreme yeteneğiyle tanımlanmaz ve düşük yapmaları durumunda kendilerini başarısız olarak görmemelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum