Öksürükten Kurtulmanın ve Boğazınızı Hızlı Bir Şekilde Rahatlatmanın 15 Yolu

Pek çok kişi evde doğal yöntemlerle öksürüğü geçirmek ister. Peki, evde öksürük nasıl geçer? Öksürüğe ne iyi gelir? İşte, boğazı en hızlı şekilde rahatlatmanın 15 doğal yöntemi!

Öksürükten Kurtulmanın ve Boğazınızı Hızlı Bir Şekilde Rahatlatmanın 15 Yolu
28 Ağustos 2023 - 19:01
Pek çok kişi evde doğal yöntemlerle öksürüğü geçirmek ister. Peki, evde öksürük nasıl geçer? Öksürüğe ne iyi gelir? İşte, boğazı en hızlı şekilde rahatlatmanın 15 doğal yöntemi!

İster birkaç gündür basit bir boğaz gıdıklaması, ister uzun süren bir soğuk algınlığı ile uğraşıyor olun, öksürükten beş dakika içinde kurtulmanın yollarını arıyor olabilirsiniz.

Ancak bildiğiniz gibi öksürük her zaman kötü değildir; solunum yollarımızı ve akciğerlerimizi toz, mikrop ve mukus gibi tahriş edici maddelere karşı koruyan bir reflekstir.

Öksürük iki haftadan uzun süredir mevcutsa ek testler veya tavsiyeler için bir sağlık uzmanına başvurmak mantıklıdır. Eğer kısa sürede boğazınızı rahatlatmak istiyorsanız ve evde öksürüğe ne iyi gelir diyorsanız, işte 15 basit yöntem!

EVDE ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER? 15 ETKİLİ YÖNTEM

Tuzlu Suyla Gargara Yapın
Öksürüğü hafifletmenin basit bir yolu tuzlu sudur. Evde öksürük tedavisi için bakterileri öldüren tuzu deneyin. Bunu evde denemek için yarım çay kaşığı sofra tuzunu bir bardak ılık suyla karıştırın ve için. Burnunuzdan da soluyabilirsiniz.

Zencefil Çayını Yudumlayın
Zencefil, mide rahatsızlığını sakinleştirme gücüyle bilinir. Öksürük için de harikalar yaratabileceği ortaya çıktı. Zencefilin öksürüğü azaltmada ve boğaz ağrısını hafifletmede yararlı olduğu bulunmuştur ve zencefil pastilleri bu amaç için yaygın olarak kullanılmaktadır. İltihap önleyici ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Mide Yanması İlaçlarını Düşünün
Bazı reflü ilaçları öksürüğe de iyi gelmektedir. Ayrıca öksürüğünüz reflüden kaynaklanıyorsa bol su içmeli ve öğünlerdeki porsiyonlarınızı küçük tutmalısınız.

İçeceklerinize Bal Ekleyin
Evde öksürük nasıl geçer diyenlerdenseniz, ılık ve sıcak içeceklerinize bal ilave edin. Bu, boğaz gıdıklamasını ortadan kaldırarak üst solunum yollarını rahatlatır.

Sıcak Banyo veya Duşun Keyfini Çıkarın
Öksürüğe ne iyi gelir dediğiniz noktada, sinüsleri temizleyen sıcak banyoyu bir düşünün. Tıkanıklığı açarak soğuk algınlığı belirtilerini azaltır.

Hidrasyon
Öksürüğü kısa sürede gidermek için bol sıvı tüketin.

Pastil
Öksürük tedavisi için en yaygın ilaçlardan biri pastildir. Özellikle naneli ve limonlu olanlar.

Burun Spreyi
Öksürüğünüz alerjilerden kaynaklanıyorsa, geniz akıntısı ve buna bağlı öksürüğü çözmenin yaygın bir yöntemi burun spreyleridir.

Neti Pot Kullanın
Postnazal akıntının neden olduğu öksürüğü yatıştırmak için, burun kanallarınızdaki kalıntıları veya mukusları temizleyebilecek bir neti kabı (burun yıkama aleti) kullanmanız önerilir.

Öksürük İlaçlarını Alın
Her şeyi denediniz ama yine de ilaç alabilirsiniz. Doktora danışarak balgam söktürücü öksürük ilaçları kullanılabilir.

Reçeteli İlaç Alın
Şüphe duyduğunuzda doktorunuzla konuşun ve öksürüğünüz için reçeteli ilaç gibi daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını görün. Öksürük için benzonatat ilaçları önerilir. Benzonatat solunum yollarındaki sinirlerin gerilme reseptörlerini uyuşturuyor ve öksürüğü bastırmak için çok iyi çalışıyor.

Probiyotik Tüketin
Probiyotiklerin iyi bağırsak sağlığına katkıda bulunabileceğini, ancak aynı zamanda soğuk algınlığını önlemede ve öksürüğü azaltmada marjinal bir etkiye sahip oldukları söylenmektedir. Büyük probiyotik kaynakları arasında yoğurt gibi fermente gıdalar bulunur.

Sigarayı Bırakın
Akciğerlere zararlı kimyasallara ve tahriş edici maddelere maruz kalmayı en aza indirerek sigarayı bırakmanın iltihaplanmayı azaltabileceği söylenmektedir. Kronik öksürüğün başlıca sebeplerinden biri sigaradır.

Kloraseptik Boğaz Spreyi
Kloraseptik boğaz spreyi, boğazdaki ağrı, tahriş ve ağrı için geçici bir rahatlama sağlayabilir. Spreyi burundan püskürtün, hemen işe yarıyor ve böylece boğazın arkasındaki gıdıklamayı ortadan kaldırıyor.

Boğaz Kabuğu Çayını Deneyin
Meyankökü ve karaağaçtan oluşan bu çay, boğazı kaplayarak iltihabı hafifletmek için bir bariyer oluşturur, bu da onu rahatsız edici bir öksürük için harika bir seçenek haline getirir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum