Aspir Yağının Cilt İçin Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Aspir yağı cilde faydaları ile son dönemde büyük bir popülarite kazanmıştır. Mantar ve mikrop savar özellikleri ile cildi korur. Cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir. İşte, aspir yağının cilt için kullanım şekli, faydaları ve olası yan etkileri!

Aspir Yağının Cilt İçin Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri
27 Ağustos 2023 - 22:55
Aspir yağı cilde faydaları ile son dönemde büyük bir popülarite kazanmıştır. Mantar ve mikrop savar özellikleri ile cildi korur. Cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir. İşte, aspir yağının cilt için kullanım şekli, faydaları ve olası yan etkileri!

Aspir yağı, aspir bitkisi Carthamus tinctorius'un tohumlarından elde edilir. Bitki Mısır, Doğu Asya ve Kuzey Amerika'nın batı kıyılarına özgüdür. Aspir yağı soğuk presleme veya geleneksel solvent ekstraksiyon yöntemleriyle elde edilir. Hafif tadından dolayı bilinen bir gıda yağıdır. Ancak cilt bakımı endüstrisindeki popülaritesi artıyor.

Aspir yağı, zengin bir linoleik asit içeriğine sahiptir ve bu da onu cilt dostu yapar. Bunun dışında cilde daha birçok faydası vardır.

Aspir Yağının Cilde FaydalarıCilt Bozukluklarını Tedavi Eder: Aspir yağı cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca cilt kanseri riskinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Yağ ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmaya da yardımcı olabilir.

Antimikrobiyal Özelliklere Sahiptir: Yağ iyi bir antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yara iyileşmesini engelleyen maya, mantar ve bakterilerle savaşır.

Besleyici Faydalar Sağlar: Aspir yağı sıklıkla kozmetik ürünlerde yumuşatıcı olarak kullanılır. Oleik, linoleik ve omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Yüksek linoleik asit içeriği cilt görünümünü iyileştirir. Ayrıca cildin kurumasını ve pul pul dökülmesini de önler. Linoleik asit A, D, E ve K vitaminlerini içerir. E vitamini cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Aspir yağı, esansiyel yağ asidi eksikliklerinin tedavisine yardımcı olur ve tahriş olmuş ve aşınmış cildi rahatlatır.

Melanini Engellemeye Yardımcı Olur: Aspir yağı cilde faydaları arasında melanin oluşumunu engelleyen ve cilt rengini iyileştirmeye yardımcı olan serotonin türevleri ve akasetin içermesini de sayabiliriz. Bu, koyu halkaların, koyu lekelerin ve diğer cilt renk bozukluklarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Cilt Nemini Artırır: Aspir yağı cildi nemlendirir ve korur. Cildin nemini artırır ve su kaybını önler. Yağın aynı zamanda cilt bariyeri fonksiyonunu da düzenlediğine inanılmaktadır.

Cildi Yatıştırır: Yağ, cildi koruyabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Akneyi yönetmek için kozmetik formülasyonlarda kullanılır.

Antioksidan Özellikleri Vardır: Aspir yağı, yüksek antioksidan özelliklere sahip polifenoller, karotenoidler, flavonoidler ve klorofiller içerir. Bu antioksidan özellikler oksidatif hasarla savaşmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Araştırmalar, aspir yağı içeren kremlerin fotohasarı önleyebileceğini ve ciltte yaşlanma belirtilerini azaltabileceğini gösteriyor.

Bunlar aspir yağının cilde faydaları idi. Şimdi nasıl kullanılacağına da bakalım.

Cilt İçin Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı nasıl kullanılır? Aspir yağı cilde nasıl uygulanır? İşte 5 teknik!

1. Akne İçin Aspir Yağı
2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı aspir yağını karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Yüzünüzü biraz ıslatın ve maskeden kurtulmak için yavaşça ovmaya başlayın. Yüzünüzü soğuk suyla temizleyin ve kurulayın. Bir nemlendirici sürün.

2. Egzama İçin Aspir Yağı
Etkilenen bölgeye günde bir veya iki kez biraz aspir yağı sürün ve tamamen emilmesini bekleyin. Yatmadan önce de uygulayıp gece boyunca bırakabilirsiniz.

3. Kırışıklıklar İçin Aspir Yağı
Her gece yatmadan önce yüzünüze aspir yağı sürün. Ertesi sabah yıkayın. Ayrıca lavanta veya çay ağacı gibi diğer esansiyel yağlarla da karıştırabilirsiniz. Nemlendiriciye alternatif olarak aspir yağını bile kullanabilirsiniz.

4. Koyu Halkalar ve Cilt Aydınlatması İçin Aspir Yağı
Uyumadan hemen önce birkaç damla aspir yağını parmak uçlarınızla göz çevrenize nazikçe uygulayın. Yağ harika bir göz altı serumu görevi görür.

5. Artırılmış Cilt Nemi İçin Aspir Yağı
Yağ bazlı bir yüz maskesi kullanıyorsanız, o yağı aspir yağı ile değiştirebilir veya mevcut tarife birkaç damla aspir yağı ekleyebilirsiniz. Günde iki kez az miktarda karışımı yüzünüze uygulayın. Cildinizi gün içerisinde güneşten korur, gece bırakıldığında ise nemli kalmasını sağlar.

Aspir Yağının Yan Etkileri

Aspir yağı, nemlendiriciler ve güneş losyonları gibi birçok kozmetik ürününde kullanılmaktadır. Genellikle güvenli ve toksik olmadığı kabul edilir. Genellikle aşınmış ve tahriş olmuş cildi tedavi etmek için kullanılır. Ancak hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, seyreltilmemiş aspir yağının ciltte minimal düzeyde tahrişe neden olabileceğini göstermiştir. Aspir yağı ayrıca cildi tahriş edebilecek hafif derecede komedojenik olabilir. Bu nedenle ciltte herhangi bir olumsuz veya alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için önce küçük bir alanda test edilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum