Güçlü Kemikler ve Kaslar Oluşturmak İçin En İyi 11 Gıda

Sağlam duruşlu ve biçimli bir vücudu kim istemez ki? Güçlü kemikler ve kaslar oluşturmak bizim elimizde. Ve burada ilk adım beslenmeden başlıyor. İşte, kemikleri güçlendiren ve kas yapan yiyecekler!

Güçlü Kemikler ve Kaslar Oluşturmak İçin En İyi 11 Gıda
28 Ağustos 2023 - 22:25
Sağlam duruşlu ve biçimli bir vücudu kim istemez ki? Güçlü kemikler ve kaslar oluşturmak bizim elimizde. Ve burada ilk adım beslenmeden başlıyor. İşte, kemikleri güçlendiren ve kas yapan yiyecekler!

Sağlıklı kemiklere yönelik gıdaları günlük beslenmenize dahil etmek, kemikle ilgili rahatsızlıkları önleyebilir. Yaşlanma kemik gücünü etkileyebilir. Sağlıksız beslenme ve genetik durumu kötüleştirebilir ve kemiklerin kırılmasına neden olabilir. Kadınların kemik yoğunluğu genellikle 30 yaşından itibaren azalır, bu da onları kırılmaya, erken yaşlanmaya ve düşmeye yatkın hale getirir.

Kalsiyum ve D Vitamini açısından zengin gıdaları tüketmek, kemik sağlığınızı güçlendirmenin en iyi ve en etkili yollarından biridir. Kemik sağlığınızı iyileştirebilecek ve kemik sağlığınızla mücadele edebilecek 11 gıdaya bir göz atın.

Kemikleri Güçlendiren ve Kas Yapmayı Sağlayan 11 Besin

Kemikleri güçlendiren besinler arasında kalsiyum ve D vitamini en başta geliyor. Peki, kemik ve kasları güçlendiren yiyecekler ile içecekler başka nelerdir? İşte, en etkili 11 gıda!1. Yoğurt
Kas yapan yiyecekler arasında iyi bir probiyotik, kalsiyum, potasyum, D, A vitamini ve folat kaynağı olan yoğurt da yer alıyor. Kemikleriniz zayıfsa kalsiyumla zenginleştirilmiş yoğurt tüketmek en iyisidir. Günde yaklaşık üç porsiyon yoğurt tüketin.

2. Süt
Süt, kalsiyum, fosfor, potasyum ve A ve D vitaminlerinin bir başka kaynağıdır. İnek sütü tüketerek kemiklerinizi güçlü tutabilirsiniz. Günde yaklaşık 2 bardak süt tüketin.

3. Koyu Yapraklı Yeşiller
Ispanak, lahana, roka, marul ve pazı gibi koyu yapraklı yeşillikler harika kalsiyum, antioksidanlar ve C ve K vitaminleri kaynaklarıdır. Her gün en az üç farklı türde koyu yapraklı yeşillik tüketmek, daha güçlü kemiklere sahip olmanıza ve bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.

4. Peynir
Peynir sütten yapılır ve bu nedenle büyük bir kalsiyum kaynağıdır. Kemikleri güçlendiren besinler arasında önemli bir yeri olan peyniri düzenli olarak tüketerek kemiklerinizin kırılmasını önlersiniz.

5. Balık
Sardalye, ton balığı, yayın balığı, pisi balığı, uskumru, ringa balığı, alabalık, morina ve somon gibi balıklar D vitamini açısından zengin besin kaynaklarıdır. D vitamini, kemikleri ve kasları güçlendiren yiyecekler arasındadır.

6. Yumurta
Özellikle spor yapan kişiler kas yapan yiyecekler araştırmasına başlar. Yumurta kemik ve kas gücünü ortaya çıkarır. Her gün bir tam yumurta tüketerek kaslarınızı güçlendirip şekillendirebilirsiniz.

7. Güçlendirilmiş Tahıllar ve Meyve Suları
Kalsiyumla zenginleştirilmiş tahıl çubukları ve yulaf gibi tam tahıllar ve meyve suları vücudunuzun kalsiyum seviyesini yükseltmenin mükemmel bir yoludur.

8. Badem Yağı
Badem yağı harika bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. Kemikleri güçlendiren besinler listenize mutlaka badem ve badem ürünlerini ekleyin.

9. Brokoli
Brokoli, kalsiyum, C vitamini, potasyum, fosfor, folat ve K vitamini ile yüklüdür. Günlük olarak brokoli tüketmek güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmanıza yardımcı olabilir.

10. Tohumlar
Keten tohumunu, ay çekirdeğini, kavun çekirdeğini, kabak çekirdeğini ve susam tohumlarını daha sık tüketmelisiniz. Tohumlar en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Ayrıca proteinler, diyet lifi, sağlıklı yağlar, fosfor, demir ve potasyum açısından da zengindirler.

11. Kuruyemişler
Kuruyemişler sağlıklı yağlar, omega-3 yağ asitleri ve proteinle yüklüdür. Bilim adamları, her gün karışık kuruyemiş tüketmenin genel sağlığınızın yanı sıra kemik sağlığınızı da iyileştirmeye yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Kemik ve kas güçlendirmek isteyenlerin kaçınması gereken yiyecekler ve içecekler:
  • Çok Düşük Kalorili Diyetler
  • Tuzlu Yiyecekler
  • Alkol
  • Kafein
  • Alkolsüz içecekler

YORUMLAR

  • 0 Yorum