Menopoz Belirtilerini Azaltma Yöntemleri: 5 Adımda Menopozla Başa Çıkın!

Kadınlar bir yaştan sonra doğal bir yaşamsal sürece giriyor: Menopoz. Bu süreçte terleme, sıcak basması, stres, endişe, baş ağrısı gibi pek çok sorun ile karşılaşılabiliyor. Peki, menopoz belirtilerini azaltma yöntemleri nelerdir, biliyor musunuz? İşte, menopoz dönemindeki kadınlar için belirtileri hafifletmeye yardımcı 5 yöntem!

Menopoz Belirtilerini Azaltma Yöntemleri: 5 Adımda Menopozla Başa Çıkın!
26 Ağustos 2023 - 21:52 - Güncelleme: 26 Ağustos 2023 - 23:23
Kadınlar bir yaştan sonra doğal bir yaşamsal sürece giriyor: Menopoz. Bu süreçte terleme, sıcak basması, stres, endişe, baş ağrısı gibi pek çok sorun ile karşılaşılabiliyor. Peki, menopoz belirtilerini azaltma yöntemleri nelerdir, biliyor musunuz? İşte, menopoz dönemindeki kadınlar için belirtileri hafifletmeye yardımcı 5 yöntem!

İşte orta yaştaki kadınlarda görülen menopoz belirtileri için çare olabilecek 5 çözüm! (Unutmayın, endişelerinizi her zaman önce sağlık uzmanınızla görüşmeniz gerekir. Başka tedaviler veya potansiyel olarak zararlı yan etkiler olabilir. Hangi seçeneklerin sizin için en iyi olduğuna birlikte karar verebilirsiniz.)

MENOPOZ BELİRTİLERİNİ AZALTAN 5 YÖNTEM

1. Ruh Hali Değişiklikleri için Çözüm

Bazı kadınlar perimenopozdaki hormon dalgalanmalarının kontrolden çıkma hissi yarattığını fark eder. Artan sinirlilik, kaygı, yorgunluk ve moral bozukluğu nadir değildir.

Derin nefes alma egzersizleri ve masaj, sağlıklı bir yaşam tarzı (iyi beslenme ve günlük egzersiz) ve keyifli, kendini besleyen aktivitelerin dahil olduğu gevşeme ve stres azaltma teknikleri yararlı olabilir. Bazı kadınlar menopoz semptomlarını sarı kantaron veya B6 vitamini gibi reçetesiz satılan ürünlerle tedavi etmeye çalışır.

Ruh hali sorunlarını sağlık uzmanınızla tartışmak, nedeni belirlemenize, şiddetli depresyonu değerlendirmenize ve en uygun müdahaleye karar vermenize yardımcı olabilir. Depresyon için, kimyasal dengesizliği düzeltmek amacıyla reçeteli antidepresan ilaçlar gösterilebilir.

Bu ilaçlardan birinin tam etkisini görmek için genellikle birkaç haftaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, birçok kadın bu ilaçlarla nispeten az yan etkiyle belirgin bir iyileşme göstermektedir. Bazı antidepresanların da sıcak basmasını tedavi ettiği bulunmuştur. Antidepresan tedavisi, danışmanlık veya psikoterapi ile birleştirildiğinde en etkili yöntemdir.

2. İdrar Kaçırma için Çözüm

Kalıcı, istemsiz idrar kaybı olarak tanımlansa da çoğu kadın idrar kaçırmanın talihsiz, hoş karşılanmayan, istenmeyen bir rahatsızlık olduğunu söyler. Neyse ki, çeşitli idrar kaçırma türlerini ilaç veya ameliyat olmadan iyileştirmeye yardımcı olacak stratejiler var.

Bunun için yeterli su içmeyi deneyin. Ayrıca mesane astarını tahriş edebilecek yüksek asit veya kafein içeriğine sahip yiyecek veya içeceklerden kaçının. Bunlara greyfurt, portakal, domates, kahve ve kafein içeren alkolsüz içecekler dahildir. Ayrıca pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek ve idrar kaçırma olaylarını azaltmak için Kegel egzersizlerini deneyin.

3. Gece Terlemeleri için Çözüm

Gece terlemelerinden (uyku sırasında meydana gelen sıcak basması) kurtulmak için uyurken serin kalmak için farklı stratejiler deneyin:

Hafif gecelikler giyin.
Gece boyunca kolayca çıkarılabilen katmanlı yatak takımları kullanın.
Veya her ikisi için de emici malzemeleri deneyin.
Elektrikli fanla soğutun.
Gece boyunca soğuk su yudumlayın.
Yastığınızın altında donmuş bir soğuk paket bulundurun ve başınızın her zaman serin bir yüzeye dayanması için yastığınızı sık sık ters çevirin veya ayaklarınızın üzerine soğuk bir paket koyun.

4. Uykuya Dalmakta Zorluk için Çözüm

Menopoz belirtilerini azaltma yöntemlerinden biri de uykusuzluğa çare bulmaktır. Düzenli bir uyku programı ve uyku rutini oluşturun:

Hafta sonları bile aynı saatlerde uyanın ve yatın.
Uyumadan önce kitap okuyarak, müzik dinleyerek veya rahat bir banyo yaparak rahatlayın ve rahatlayın.
Süt ve yer fıstığı vücudun rahatlamasına yardımcı olan triptofan içerir.
Bir fincan papatya çayı da işe yarayabilir.
Yatak odasının ışığını, gürültüsünü ve sıcaklığını rahat bir seviyede tutun; karanlık, sessiz ve serin uykuyu destekleyen koşullardır.
Yatak odasını sadece uyku ve seks için kullanın.
Günün ilerleyen saatlerinde kafein ve alkolden kaçının.

5. Cinsel Rahatsızlık için Çözüm

Menopoz, yumurtalık hormonu üretimindeki azalmalar yoluyla cinsel fonksiyon değişikliklerine katkıda bulunur ve vajinal kuruluğa ve cinsel fonksiyonda azalmaya neden olabilir. Bu değişikliklere karşı koymak için şunu deneyin:

Vajinal kayganlaştırıcılar: Reçetesiz satılan bu ürünler sürtünmeyi azaltır ve vajina kuru olduğunda cinsel ilişkiyi kolaylaştırır. Vazelin gibi yağ bazlı ürünler tahrişi artırabileceğinden yalnızca suda çözünebilen ürünler kullanılmalıdır.

Vajinal nemlendiriciler: Reçetesiz olarak da satılan bu ürünler, hafif vajinal atrofisi olan kadınlarda vajinal nemi iyileştirir veya korur.. Ayrıca sağlıklı bir vajinal ortam sağlayan vajinal pH'ı düşük tutmaya yardımcı olurlar. Bu ürünler düzenli olarak kullanılabilir ve vajinal kayganlaştırıcılara göre daha kalıcı bir etki sunar.

Düzenli cinsel uyarım: Son olarak, kadınlar genital bölgeye kan akışını hızlandıran düzenli ağrısız cinsel aktivite yoluyla vajinal sağlığını koruyabilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum