Menopoz Sonrası Rahim Miyomlarını Önlemenin ve Küçültmenin En İyi 8 Yolu

Rahim miyomları şaşırtıcı derecede yaygındır. Menopoza giren kadınlarda rahimde miyom görülme sıklığı neredeyse yüzde 75'lere çıkar. Peki, menopoz sonrası rahim miyomlarını önlemek veya var olan kist ve miyomları küçültmenin belirli yöntemleri var mı?

Menopoz Sonrası Rahim Miyomlarını Önlemenin ve Küçültmenin En İyi 8 Yolu
02 Eylül 2023 - 17:30
Rahim miyomları şaşırtıcı derecede yaygındır. Menopoza giren kadınlarda rahimde miyom görülme sıklığı neredeyse yüzde 75'lere çıkar. Peki, menopoz sonrası rahim miyomlarını önlemek veya var olan kist ve miyomları küçültmenin belirli yöntemleri var mı?

Kadın sağlığı denince ilk akla gelen konulardan biri kanserdir. Menopozdan sonra rahim miyomları ve kistler şaşırtıcı şekilde sık görülür.

Menopoz döneminde kadınların çoğu 50. yaş gününden itibaren iyi huylu miyom ve kistlerle karşılaşabilir. Miyomlar her zaman kötü huylu değildir ve kansere yol açmaz. Karın ağrısı, mesanede sızıntı, akıntı, kronik bel ağrısına neden olabilirler. Menopoz sırasında yaşadığımız östrojen düşüşü miyomların küçülmesine neden olabilir, ancak 60'lı ve 70'li yaşlarımıza girerken büyümeler yine de rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Menopozdan sonra rahim miyomlarının oluşmasını nasıl engelleyeceğinizi ve mevcut olanları gerçek sorunlara neden olmadan nasıl küçülteceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.Rahim miyomları neden oluşur?

Kadınlarda bir yaştan sonra hormonal akışlar, genetik yatkınlık ve yaşam tarzı alışkanlıkları miyomların büyümesini etkileyebilir.

Menopozdan sonra rahim miyomları nasıl önlenir?

İyi haber: Araştırmalar, sorun yaratan büyümelerin ilk etapta oluşmasını önleyebileceğinizi gösteriyor. İşte o yöntemler!Güneşi içinize çekin
Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü'nün bir araştırmasına göre, günde 20 dakikanızı güneşlenmek (ve D vitamini depolarınızı doldurmak) için harcadığınızda miyom riskiniz %32 azalacaktır. Zaten miyomlarınız varsa, açık havada vakit geçirmek de onları küçültmeye yardımcı olabilir. Güneşe maruz kalmak, cildin rahim hücrelerini sağlıklı tutmak için gerekli olan D-3 vitaminini üretmesine neden olur. Sık sık dışarıda değil misiniz? Günlük 2.000 IU D-3 vitamini almanın da koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.

Yürüyüşe çıkın
Johns Hopkins Üniversitesi'nin araştırmasına göre, günde 30 dakika fiziksel aktivite yapan miyom geliştirme olasılığı, en az hareket edenlere göre %33 daha azdır. Menopoz sırasında ve sonrasında birçok kadının yaşadığı gibi düşük östrojen seviyeleri konusunda endişeleniyorsanız, fiziksel aktivite aynı zamanda hormon seviyelerinizi düzenlemenize de yardımcı olabilir.

Ekstra makarna sosuna dalın
Domatesteki likopen maddesi miyom riskini yarı yarıya azaltıyor. Pişen domatesler ise çok daha fayda sağlıyor. Dahası zeytinyağında pişirilen domateslerin likopen oranı artıyor. Yani soslarda bunu mutlaka deneyin.

Brokoli tüketin
Brokoli ve lahana gibi turpgillerden her gün bir avuç tüketmek miyom riskini %45 oranında azaltıyor. Miyom varsa bile küçülmelerini sağlayacak. Bu sebzeler, fibroid büyümesini engellemek için östrojen seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan bileşikler içeriyor.

Susam yağıyla pişirin
Miyomları uzak tutmanın başka bir yolu: Yüksek tansiyonu veya hipertansiyonu dizginlemek. Kan basıncı ne kadar düşerse miyom riski %10 azalır. Bunun için günlük diyetinize susam yağı ekleyin.

Menopozdan sonra rahim miyomları nasıl küçültülür?

Rahim miyomlarının cerrahi olarak (miyomektomi adı verilen bir prosedür) çıkarılabileceği doğru olsa da, operasyon zaman alıcı, maliyetli olabilir ve potansiyel olarak skar dokusu oluşumuna neden olabilir. Bıçağın altına girmeden önce bu etkili doğal ilaçları düşünün.

Yeşil çay yudumlayın
Uluslararası Kadın Sağlığı Dergisi'nde yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak yeşil çay (sıcak veya buzlu) tüketmek, dört ay içinde miyomları %33 oranında küçültebilir ve miyom semptomlarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Bilim adamları, yeşil çayın aktif maddesi olan EGCG'nin, miyomları oluşturan hücrelerin büyümesini engellediği gibi, büyümeleri küçültmek için mevcut hücreleri de öldürdüğünü açıklıyor.

Smoothie'nize keten tohumu serpin
İçeceklere ve yoğurda keten tohumu katın. Miyom riskiniz %40'a kadar azalacak ve var olan miyomlarınızın boyutu küçülecek. Keten tohumu iltihabı azaltır ve miyomları besleyen östrojenin vücutta yayılmasına yardımcı olan enzimlerin aktivitesini bloke eder.

Son olarak, en iyi sonuçları elde etmek için sabah ilk iş olarak ve yatmadan hemen önce serrapeptaz enzimini alın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum