Hipotiroidi Olanlar için En İyi Egzersizler Hangileridir?

Hipotiroidizmi olan kişiler, yürüme veya yüzme gibi düşük etkili aerobik egzersizlerden yararlanabilirler. Yoga ve Pilates gibi belirli kuvvet antrenmanı türleri de semptomları hafifletebilir ve genel sağlığı iyileştirebilir. Bir tiroid rahatsızlığı olan hipotiroidi sizde de var ise yapmanız gereken egzersizler şunlardır!

Hipotiroidi Olanlar için En İyi Egzersizler Hangileridir?
02 Eylül 2023 - 20:11
Hipotiroidizmi olan kişiler, yürüme veya yüzme gibi düşük etkili aerobik egzersizlerden yararlanabilirler. Yoga ve Pilates gibi belirli kuvvet antrenmanı türleri de semptomları hafifletebilir ve genel sağlığı iyileştirebilir. Bir tiroid rahatsızlığı olan hipotiroidi sizde de var ise yapmanız gereken egzersizler şunlardır!

Hipotiroidizm, tiroid bezinin yeterli tiroid hormonu üretmediği bir durumdur.

Yetersiz çalışan tiroidin belirtileri arasında yorgunluk, kilo alma, depresyon ve eklem ağrısı yer alır ve bunların tümü egzersiz yapmayı daha da zorlaştırabilir. Ancak düzenli egzersiz, kişinin genel fiziksel ve zihinsel sağlığının yanı sıra bazı hipotiroidizm belirtilerini de iyileştirebilir.

Hipotiroidizmi olan kişilerin güvende kalmalarını sağlamak için yeni bir egzersiz rejimi uygulamadan önce doktorlarıyla konuşmaları en iyisidir. Küçük hedefler belirlemek ve keyifli, düşük etkili egzersizleri seçmek, uzun vadede düzenli egzersiz yapmayı kolaylaştırabilir.

HİPOTİROİDİ HASTALARI İÇİN EN İYİ EGZERSİZLER

Yürüme
Hızlı bir tempoda yürümek, hipotiroidizmi olan kişiler için iyi bir egzersiz şekli olabilir. Spor salonu üyeliği veya özel ekipman gerektirmez, bu da onu erişilebilir ve uygun fiyatlı kılar. Yürüyüş yapmanın kalp sağlığı, uyku kalitesi ve zihinsel sağlıkta iyileşmeler de dahil olmak üzere pek çok faydası vardır. İngiliz Tiroid Vakfı (BTF), hipotiroidizmi olan bireylerin rutinlerine egzersizi dahil ederek günde 30 dakika yürümeyi deneyebileceklerini öne sürüyor.

Bisiklet
Bisiklete binme, eklem ağrısı çeken hipotiroidizmli kişilere fayda sağlayabilecek düşük etkili bir aerobik seçeneğidir. 2018 yılında yapılan bir araştırma, haftada üç kez günde 60 dakika yürüyüşe veya bisiklete binmeye başlayan subklinik hipotiroidizmli kadınlarda yaşam kalitesinin arttığını buldu.

Yüzme ve su aerobiği
Bisiklette olduğu gibi yüzme ve su aerobiği de kişinin eklemlerine karşı naziktir. Bu, eklem ağrısı çeken hipotiroidizmli kişilerin daha uzun süre egzersiz yapmasına olanak sağlayabilir.

Yüzmeyi bir egzersiz planına dahil etmenin bazı potansiyel yolları şunlardır:

Yerel bir havuzda yüzme turları
Suda yürümek veya koşmak
Su aerobiği dersine katılmak
Denizde yüzmek.
Yoga ve dinamik esneme

Yoga, fiziksel ağrıyı azaltma, zihinsel sağlığı iyileştirme ve gerekirse kişinin kilo vermesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca kas gücü oluşturmaya ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir. Dinamik esneme, hipotiroidizmle daha da kötüleşebilecek hareketlilik ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilecek başka bir tekniktir.

Güç antrenmanı
Direnç eğitimi, diğer faydaların yanı sıra insanların kilolarını yönetmelerine, eklem esnekliğini artırmalarına ve kemikleri güçlendirmelerine yardımcı olabilir. Yoga ve Pilates'in her ikisi de direnç antrenmanıdır. Bazı kişiler rutinlerinde ağırlık kullanabilir veya kuvvet antrenmanı sırasında vücut ağırlığını kullanabilir.

Deneyebileceğiniz vücut ağırlığı direnci antrenmanının bazı örnekleri şunlardır:

Şınav
Squat
Lunges
Baldır yükseltme
Plank
Triceps çalışmaları
Kalça köprüleri.

Egzersizi yeniden tanımlamak
Egzersizi günlük bir rutine dahil etmek, hipotiroidizmi olan kişiler için fiziksel ve zihinsel bir zorluk oluşturabilir. Bunun üstesinden gelmek için fiziksel aktiviteyi daha keyifli hale getirmeye çalışın. Bu da kişiyi uzun vadede egzersiz yapmaya devam etmeye teşvik edebilir.

Egzersizi yeniden tanımlamanın, daha eğlenceli hale getirmenin ve günlük rutine yerleştirmenin bazı yolları şunlardır:

Bahçıvanlık
Dans
Asansör yerine merdivenleri kullanmak
Bir takım sporuna katılmak
Uyandıktan sonra esneme
Öğle yemeğinde yürüyüşe çıkmak
Denge aktiviteleri uygulamak.

Egzersiz hipotiroidizmi iyileştirebilir mi?

Hipotiroidizm kalbi etkileyebilir ve potansiyel olarak kalp fonksiyonunda değişikliklere ve kalp atış hızının azalmasına yol açabilir. Ancak fiziksel egzersiz kalbi güçlendirebilir, işlevini iyileştirebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Ayrıca düzenli fiziksel aktivite kişinin zihinsel sağlığını iyileştirebilir ve uyku kalitesini iyileştirebilir.
2018 yılında yapılan bir araştırma, orta derecede fiziksel aktivitenin, subklinik hipotiroidizmi olan kişilerde sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi puanlarını iyileştirdiğini öne sürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum