Kabarık ve kıvırcık saçları ehlileştiren yağlar hangileridir?

Saçlarınız hem asi dalgalara veya kıvırcık buklelere sahip hem de sık sık kabarıyor mu? İşte tam da bu noktada doğal bitkisel yağlarla saçlarınızı ehlileştirebilirsiniz. Kabarık ve kıvırcık saçları yatıştıran yağlar hangileridir ve nasıl kullanılırlar?

Kabarık ve kıvırcık saçları ehlileştiren yağlar hangileridir?
02 Eylül 2023 - 16:09
Saçlarınız hem asi dalgalara veya kıvırcık buklelere sahip hem de sık sık kabarıyor mu? İşte tam da bu noktada doğal bitkisel yağlarla saçlarınızı ehlileştirebilirsiniz. Kabarık ve kıvırcık saçları yatıştıran yağlar hangileridir ve nasıl kullanılırlar?

Zararlı UV ışınları veya sert geçen kışlar saçların kurumasına ve kıvırcıklaşmasına neden olur. Kuru saçları nemlendirmek ve elektriklenmeyi azaltmak için popüler bir çare esansiyel yağlardır. Kıvırcık saçlar için doğal yağlar saçları yumuşatarak dizginler. Peki, kabaran saçlar için yağ tavsiyeleri nelerdir? Kıvırcık saç bakımı bu yağlarla nasıl yapılır?

Esansiyel Yağlar Saçınız İçin Ne Yapabilir?

Saç büyümesini teşvik eder, saçları uzatır.
Saç derisini nemlendirir.
Saç dökülmesine neden olan hormonları düzenler.
Alopesiyi (kellik) yönetir.
Saç foliküllerini aktive etmeye ve beslemeye yardımcı olur.
Kafa derisi enfeksiyonlarını hafifletir.
Saç dokusunu geliştirir.
Stres ve kaygıyı giderir.

Kıvırcık Saçları Yönetmeye Yardımcı 5 Esansiyel Yağ1. Biberiye Yağı
Araştırmalar kıvırcık saç bakımında biberiye yağının saç derisi kaşıntısını ve kuruluğunu hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca saç derisindeki nem dengesini yeniden sağlayabilir ve saç tellerindeki kabarmayı kontrol edebilir.

2. Nane Yağı
Nane yapraklarından elde edilen bu canlandırıcı ve serinletici yağın, antiinflamatuar, antifungal ve stres giderici özellikleri sayesinde cilt ve saça birçok faydası vardır. 2014 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırma, nane yağının yan etkiler olmadan saç büyümesini hızlandırdığını göstermiştir. Topikal olarak uygulandığında bu yağ saç köklerini besleyebilir, saç derisini iyileştirebilir ve saç dokusunu ve yoğunluğunu iyileştirebilir.

3. Lavanta Yağı
Lavanta yağı, yorgunluğu, stresi ve baş ağrısını hafifleten linalil asetat, linalool ve geraniol gibi aktif moleküller içerir. Son dermatolojik çalışmalar, alopesi olan kişilerde saç büyümesini teşvik edici etkilerini açıklamaktadır. Lavanta yağının topikal olarak uygulanması saç köklerini uyarabilir ve besleyebilir. Düzenli kullanımda hiçbir toksik etki yaratmadan saç teli dokusunu iyileştirebilir.

4. Çay Ağacı Yağı
Siz de kabarık ve kıvırcık saçlar için doğal yağlar arayışındaysanız çay ağacı yağını mutlaka denemelisiniz. Yağın antiseptik, antiinflamatuar ve antifungal özellikleri vardır. Çay ağacı yağı şampuanları da kepek sorunu yaşayan hastalarda önemli sonuçlar göstermiştir. Bu esansiyel yağın kaşıntılı ve kuru saç derisinde kullanılması iltihabı güvenli bir şekilde hafifletebilir ve sağlıklı saç büyümesini destekleyebilir.

5. Sedir Ağacı Yağı
Sedir ağacı yağı kabaran saçlar için yağ önerileri arasındadır. Mantar ve mikrobiyal parazitler saç derisinden beslenerek saçınızı cansız, kuru ve kıvırcık bırakır. Sedir ağacı yağı saç ve saç derisi enfeksiyonlarını tedavi etmek için en iyi aromaterapi alternatiflerinden biridir. Kepek, dermatit, yağlı/yağlı saç derisi ve kabukların tedavisinde de yardımcı olur. Sedir ağacı yağı, genel saç ve cilt bakımı için esansiyel yağ karışımınıza mükemmel bir katkıdır.

Esansiyel Yağlar Saçta Nasıl Kullanılır?

Kuru, kıvırcık ve kabarık saçlarınızı ehlileştirmek istiyorsanız bu 5 yağı şu şekilde kullanabilirsiniz.

Esansiyel yağları saçınızda kullanmanın en kolay yolu onlarla rahatlatıcı bir masaj yaptırmaktır. Doğal yağlar oldukça konsantre olduğundan bunları taşıyıcı yağlarla seyreltmeniz gerekir. Yaygın olarak kullanılan taşıyıcı yağlar arasında hindistancevizi, avokado, tatlı badem, hint, jojoba, zeytin ve üzüm çekirdeği yağları bulunur. Bunları nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağa 2 veya 3 damla esansiyel yağ ekleyin ve karıştırın. Birden fazla esansiyel yağ kullanıyorsanız taşıyıcı yağ miktarını iki katına çıkarın.
Karışımı parmak uçlarınızı kullanarak saç derinize 2 ila 3 dakika boyunca masaj yapın.
Kafa derisinin farklı bölgelerine hafif fakat yeterli basınç uygulayın. Dairesel vuruşlar kullanarak yolunuza devam edin.
Yağ karışımını saçınızda 30 dakika ila iki saat arasında bırakabilirsiniz.
Saç derinizde veya cildinizde herhangi bir tahriş hissederseniz durun.
Ardından saçınızı etkili bir şampuanla yıkayıp kremleyin ve güzelce durulayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum