Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar? Kolajenin Kadınlar İçin Faydaları Nelerdir?

Saç ve cilt sağlığı, kilo verme ve çok daha fazlası için gerekli olan kolajen takviyeleri adeta hayat kurtarıyor. Peki, kadın sağlığı için kolajenin faydaları nelerdir? Kolajen takviyesi ne işe yarar?

Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar? Kolajenin Kadınlar İçin Faydaları Nelerdir?
26 Ağustos 2023 - 23:08 - Güncelleme: 26 Ağustos 2023 - 23:24
Saç ve cilt sağlığı, kilo verme ve çok daha fazlası için gerekli olan kolajen takviyeleri adeta hayat kurtarıyor. Peki, kadın sağlığı için kolajenin faydaları nelerdir? Kolajen takviyesi ne işe yarar?

Kolajen takviyeleri internette de fenomen haline geldi. Toz haline getirilmiş proteinin kahve ve yulaf ezmesinden parti soslarına ve şenlikli kokteyllere kadar her şeye karıştırıldığı videolar milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve bu, birçok uzmanın sevdiği bir trend.

Uzmanlar, "Kolajen sihirli bir bileşendir" diyor ve amino asitlerin büyük bir kısmının cilt, saç, eklemler, kan şekeri seviyelerini, bağırsak sağlığını, kalp sağlığını ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğunu açıklıyor.
Bu arada, giderek artan araştırmalar, kolajenin, özellikle de umut verici yeni bir çeşidin, önemli kilo kontrol mekanizmalarını destekleyebileceğini ve "yağ yakan makinelere dönüşmemize yardımcı olabileceğini" öne sürüyor.

Kolajen tam olarak nedir? Bizi tepeden tırnağa bir arada tutan sağlam, yapıştırıcıya benzer bir proteindir. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Daha önce duyduğunuz ama hakkında pek bilginizin olmadığını varsayarak, kolajen konusuna açıklık getirelim. Kolajen takviyesi ne işe yarar ve kolajenin faydaları nelerdir?Kolajenin "cilde, kan damarlarına, organlara, kaslara, kıkırdaklara, kemiklere, dişlere ve saça stabilite ve yapı kazandırdığı biliniyor.

Kan şekerini ve yağı enerjiye dönüştürmek için çok önemli olan hücrelerin küçük kısımlarında bulunur. Ve bu, "yaralanmaları iyileştirmek, daha güçlü kaslar oluşturmak ve yıpranmış hücreleri yenilemek için" kullandığımız bir hammaddedir. Neyse ki yediğimiz proteindeki amino asitlerden kendi kolajenimizi üretiyoruz. Ama bir sorun vardır. 35 yaşından sonra besinlerden aminoasitleri çeken enzimlerin seviyelerinde bir düşüş yaşarız. Yani 60 yaşına geldiğimizde kolajen üretimimiz azalır.

Kolajen takviyeleri bu noktada bir çözüm olabilir. Kolajen peptidleri kan dolaşımına girdikten sonra vücut onları tam zincirli kolajene dönüştürebilir. Ve kolajen tozunun tadı yoktur, dolayısıyla onu hemen hemen her şeye ekleyebilirsiniz. İster kahveye koyun ister yaratıcı olun, vücudunuz size teşekkür edecek.

Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar?

Kolajen takviyeleri bize nasıl yardımcı oluyor? Kullandığınız kolajen takviyesi ne olursa olsun, bazı faydalarını görmeniz ve hissetmeniz mümkündür. Örneğin araştırmalar, kolajenin saçları güçlendirmeye ve incelmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu ileri sürüyor.Ve yemeklere kolajen eklemenin, aterosklerozu önleyip tedavi ederek daha iyi sağlığı teşvik ettiği söyleniyor. Bir çalışma, kolajen takviyelerinin belirli osteoartrit semptomlarının tedavisinde etkili bir araç olduğuna işaret ediyor.


Kolajen takviyelerinin aynı zamanda metabolizmayı değiştiren kas büyümesini artırmada da iyi olabileceği belirtiliyor. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çeşitli çalışmalar kolajen takviyelerinin kas büyümesini teşvik ederek egzersizi daha etkili hale getirdiğini göstermektedir.

Kolajen takviyeleri kilo kaybına yardımcı olabilir mi?

Tüm bu faydalarını duyduktan sonra ‘kolajen takviyesi kilo verdirir mi?’ diye düşünüyor olabilirsiniz.
Bol miktarda protein içeren yemeklerin açlığı azalttığını fark ettiyseniz bunun nedeni, tokluğu artıran besinler içermeleridir. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, protein alımını artırmanın deneklerin kendilerini daha tok hissetmelerine ve daha az yemelerine yardımcı olduğunu buldu. Bu çalışma özellikle kolajene odaklanmamış olsa da, diyetinizi kolajenle desteklemenin kilo kaybını olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürüyor.

Günde 10 ila 15 gram kolajen takviyesi kullanımını öneren bir uzman, "Kadınlar bana her gün kolajeni ne kadar sevdiklerini söylüyor" diyor. Kolajen takviyeleri, "Kilo vermek ve her yaşta sağlığınızı iyileştirmek için harika bir araç" olarak da tanımlanıyor.

Kolajenin kadın sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini sizlerle paylaştık. Sağlıkla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum