Meme Kanseri Riskini Azaltan Besinler! 12 Kanser Savar Yiyecek

Meme kanseri riskini azaltan besinler arasında birazdan sayacağımız 12 süper gıda mutlaka her kadının günlük beslenme planında yer almalıdır. İşte, kanser savar 12 gıda!

Meme Kanseri Riskini Azaltan Besinler! 12 Kanser Savar Yiyecek
27 Ağustos 2023 - 22:11
Meme kanseri riskini azaltan besinler arasında birazdan sayacağımız 12 süper gıda mutlaka her kadının günlük beslenme planında yer almalıdır. İşte, kanser savar 12 gıda!

Meme kanserini önleyen besinler hangileridir?

Yaşam tarzı ve genetik de dahil olmak üzere birçok faktör kanser riskinizi etkiler. Meme kanseri riskinizi azaltmaya veya artırmaya yardımcı olabilecek yiyecek ve içecekleri keşfedin.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, her 8 kadından 1'ini yaşamları boyunca etkilemektedir. DNA hasarı ve genetik mutasyonlar meme kanserine neden olabilir. Genetik ve obezite gibi nedenleri de vardır. Yaşam tarzı da kritik bir rol oynar. Araştırmalar sigara içmeyi, östrojene maruz kalmayı, aşırı içki içmeyi ve işlenmiş gıdalar açısından zengin diyetleri meme kanseri riskiyle ilişkilendirmiştir.

İşte meme kanseri riskini azaltan besinler!

Diyetinizi iyileştirmek genel sağlığınızı iyileştirebilir ve genel olarak kanser riskinizi azaltabilir ancak bu, yapbozun yalnızca bir parçasıdır. Yine de araştırmalar bu gıdaların hastalığa yakalanma riskinizi azaltabileceğini öne sürüyor. İşte meme kanserini önleyen besinler!

1. Yeşil yapraklı sebzeler
Bunlar antikanser özelliklere sahip olabilecek yeşil yapraklı sebzelerden sadece birkaçıdır:
Lahana
Roka
Ispanak
Hardal
Pazı
Yeşil yapraklı sebzeler beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar meme kanseri riskinin azaltabilir.

2. Turpgiller
Karnabahar, lahana ve brokoli gibi turpgiller de meme kanserini önleyen besinler arasında yer alır. İçindeki glikozinolat bileşikleri anti kanser özelliğine sahiptir.

3. Allium sebzeleri
Sarımsak, soğan ve pırasanın hepsi allium sebzeleridir. Organosülfür bileşikleri, flavonoid antioksidanlar ve C vitamini de dahil olmak üzere bir dizi besin içerirler. Bunlar güçlü antikanser özelliklere sahip olabilir.

4. Turunçgiller
Narenciye meyveleri şunları içerir:
Portakal
Greyfurt
Limon
Misket limonu
Mandalina
Turunçgiller ve kabukları meme kanserine karşı koruma sağlayabilecek bileşiklerle doludur.

5. Kırmızı meyveler
Düzenli olarak meyvelerin tadını çıkarmak, meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Yaban mersini kanserin yayılmasını da önler.

6. Şeftali, elma, armut ve üzüm
Meyvelerin (özellikle şeftali, elma, armut ve üzümün) meme kanserine karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

7. Yağlı balık
Somon, sardalye ve uskumru gibi yağlı balıkların sağlık açısından etkileyici yararları bilinmektedir. Omega-3 yağları, selenyum ve astaksantin gibi antioksidanlar kansere karşı koruyucu etkiler sunabilir.

8. Fermente gıdalar
Yoğurt, kimchi, miso ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, meme kanserine karşı koruma sağlayabilecek probiyotikler ve diğer besinleri içerir.

9. Fasulye
Fasulye lif, vitamin ve minerallerle yüklüdür. Meme kanseri riskini azaltan besinler arasında yüksek lif içeren baklagiller de önemli bir role sahiptir.

10. Otlar ve baharatlar
Otlar ve baharatlar meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilecek bitki bileşikleri içerir. Bunlar vitaminleri, yağ asitlerini ve polifenol antioksidanlarını içerir. Kekik, zerdeçal, zencefil, maydanoz ve köri bunlardan bazılarıdır.

11. Tam tahıllar
Buğday, kahverengi pirinç, arpa, kinoa ve çavdar gibi tam tahıllar; lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli önemli besin maddeleri açısından zengindir. Dahası, kanserle mücadelede güçlü özelliklere de sahip olabilirler.

12. Ceviz
Kalp dostu ceviz aynı zamanda meme kanserine karşı koruma da sağlar. Araştırmalara göre ceviz, yer fıstığı ve badem tüketenlerin meme kanserine yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Meme kanseri riskini artıran besinler!

Alkol
Fast food
Kızarmış/Kızartılmış yiyecekler
İşlenmiş etler/Şarküteri
İlave şeker/Tatlandırıcılar
Rafine karbonhidratlar (Beyaz ekmek ve şekerli unlu mamuller gibi rafine karbonhidratlar)

YORUMLAR

  • 0 Yorum