Dudak Çatlamasının 12 Sebebi Nedir? Çatlak Dudak Bakımı için Neler Önerilir?

Çatlamış dudakları otomatik olarak soğuk ve kuru havayla ilişkilendirebilirsiniz. Ancak dudak çatlamasının tek sebebi hava değildir. Peki, dudak çatlağı neden olur? Dermatologlara göre çatlak dudak bakımı 12 basit ve etkili yöntemle önlenebilir ve tedavi edilebilir!

Dudak Çatlamasının 12 Sebebi Nedir? Çatlak Dudak Bakımı için Neler Önerilir?
27 Ağustos 2023 - 15:24
Çatlamış dudakları otomatik olarak soğuk ve kuru havayla ilişkilendirebilirsiniz. Ancak dudak çatlamasının tek sebebi hava değildir. Peki, dudak çatlağı neden olur? Dermatologlara göre çatlak dudak bakımı 12 basit ve etkili yöntemle önlenebilir ve tedavi edilebilir!

Dudaklarda görülen kuru ve çatlak görüntünün en büyük sebebi soğuk, sıcak, nemli ve kuru havalardır. Fakat çatlak dudağın tek sorumlusu hava şartları değildir. Yeterince su içmemek büyük bir sorundur. Dudaklarınızı çok fazla yalamak veya tuzlu yiyecekler yemek gibi diğer alışkanlıklar da bunda rol oynayabilir. Bazı insanların dudak yapısı da buna müsaittir. Yani bazılarımız dudak çatlamasına daha yatkınızdır.

Çatlamış dudak vakalarının çoğu, bir dermatoloğun müdahalesine gerek kalmadan sadece birkaç hafta içinde tedavi edilebilir. Ancak bu pek olası olmasa da temel neden, güneş yanığı, alerjik reaksiyonlar veya cilt kanseri gibi tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bir sağlık durumu olabilir.

Çatlamış dudakların belirtileri nelerdir?

Kızarıklık
Kuruluk
Soyulma
Çatlaklar

Dudaklar neden çatlar?

Muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur. Peki, dudak çatlağı neden olur? Dudaklarda yağ bezleri yoktur. Bu nedenle dudakların nemi koruması daha zordur. Aslında dudaklarımızın çok fazla dış katmanı yoktur. Yağlardan, proteinlerden ve ölü deri hücrelerinden oluşan karmaşık bir şekilde örülmüş bir bariyerle çevrilidir.
Dudak çatlamasının 12 sebebi ve dudak çatlamasını önlemenin yolları!

1. Diyetiniz çok fazla tuzlu veya baharatlı yiyeceklerden oluşuyor.
Dudakların soyulmasının sebebi tuzlu ve baharatlı yiyeceklere aşırı düşkün olmanız olabilir. Tuz suyu tutar ve bu da dudakları kurutur. Ayrıca ciltte tahrişe ve su kaybına neden olur.

2. Dudaklarınızı çok yalıyorsunuz.
Kurumuş dudakların en büyük sebebi tükürükle temas etmesidir. Tükürük dudaklardaki yağları, proteinleri ve karbonhidratları parçalayan enzimlerden oluşur.

3. Dudaklarınızı güneşte yaktınız.
SPF dudak kremi sürmeden güneşe çıkarsanız dudaklarınızdaki derinin soyulması ihtimali vardır. Güneş yanığı iltihaplanma ve soyulmaya sebep olur. Çatlak dudak bakımı için güneşe maruz kaldığınızda, kuru dudaklarınıza soğuk kompres ve ardından kokusuz aloe vera jeli kullanmanız önerilir.

4. Susuz kaldınız.
Dudaklardaki cilt hücrelerinin hızlı değişimi nedeniyle, yeterince sıvı almadığınız takdirde kurumaya daha yatkın olması kaçınılmazdır. Çatlak dudaklar için ne yapılmalı dediğiniz noktada, bol su içmeli veya sıvı almalısınız.

5. Sürekli olarak kuru havaya maruz kalırsanız.
İster yıl boyunca düşük nem oranına sahip bir bölgede yaşıyor olun, ister değişen mevsimlerde meydana gelebilecek nem düşüşlerine karşı hassas olun, dudaklarınız çatlamış olmasının nedeni kuru hava olabilir.

6. İlaçlarınız dudaklarınızı kurutuyor.
Dudak çatlağı neden olur diyorsanız, kullandığınız ilaçları gözden geçirin. Bazı ilaçlar kolaylıkla dudakların kurumasına ve soyulmasına neden olabilir.

7. Mayanın aşırı çoğalması durumunu yaşıyorsunuz.
Ağız bölgesindeki bir mantar enfeksiyonunun ağız çevresinde kuru, pullu bir cilde ve hatta bazen çatlamaya yol açabileceği söylenir.

8. Aktinik keilitiniz var.
Aktinik keilit yaşlı bireyler arasında daha yaygındır ve tipik olarak alt dudakta kuruluk ve pul pul lekeler veya plaklar ile karakterize edilir. Cilt güneşe aşırı maruz kaldığında hasar meydana gelir.

9. Vitamin eksikliğiniz var.
Çatlak dudaklar için ne yapılmalı diyorsanız daha fazla vitamin almalısınız. Vitamin eksikliği cildi kurutur. Özellikle B12 ve C vitamini alın.

10. Alerjik reaksiyonunuz veya tahriş edici kontakt dermatitiniz var.
Alerji ve kontak dermatit gibi cilt rahatsızlıkları altta yatan neden olarak dudakları kurutup çatlatabilir.

11. Liken planus hastasısınız.
Liken planus inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle vücutta kaşıntılı, mor şişlikler şeklinde kendini gösterir. Dudak çatlamasının bir sebebi de budur.

12. Paraneoplastik pemfigusunuz var.
Bağışıklık sorunu olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıkta dudaklarda kabarcıklar görülür ve kansere kadar götürebilir. Bu özel durumla dudaklarınız genellikle çatlayarak açılır ve kanar, bu da ağız çevresinde yaralara, kızarıklığa ve şişmeye neden olur.

Dudak çatlaması nasıl önlenir ve neler yapılabilir?

Öncelikle seramidler, dimetikon, shea yağı ve güneş koruyucu bileşenler içeren bakım ürünleri ile kokusuz ve hipoalerjenik ürünler kullanılabilir.

Diş macunu söz konusu olduğunda, hassas dişler ve diş etleri için olanı seçin ve tarçınlı seçenekleri tercih etmeyin.

Tuzlu, baharatlı ve tarçınlı, aşırı şekerli gıdaları azaltın. Dudaklarınızı yalamayın ve odanızı nemlendirin/havalandırın.

Seramidler
Lanolin
Shea yağı
E vitamini
Çinko oksit ve titanyum dioksit gibi diğer ürünler güneş hasarından korurken iyileşmeye ve yenilenmeye yardımcı olabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum