Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek En İyi 15 Takviye

Bazı vitaminlerin eksikliği bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Bu vitaminlerin takviyelerini almak bağışıklık sistemi fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir. İşte, bağışıklığı güçlendiren takviyeler!

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek En İyi 15 Takviye
01 Eylül 2023 - 16:12
Bazı vitaminlerin eksikliği bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Bu vitaminlerin takviyelerini almak bağışıklık sistemi fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabilir. İşte, bağışıklığı güçlendiren takviyeler!

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzu virüsler, toksinler ve bakteriler de dahil olmak üzere istilacı patojenlere karşı sürekli savunan karmaşık bir hücre, süreç ve kimyasal koleksiyonundan oluşur. Bağışıklık sisteminizi yıl boyunca sağlıklı tutmak enfeksiyon ve hastalıkları önlemenin anahtarıdır.

Besleyici gıdalar tüketerek, yeterli uyku ve egzersiz yaparak sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en önemli yoludur.

Ayrıca araştırmalar, belirli vitaminler, mineraller, şifalı bitkiler ve diğer maddelerle takviyenin bağışıklık tepkisini iyileştirmeye ve potansiyel olarak hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Eğer yiyeceklerden bu besinleri alamıyorsak, mutlaka bağışıklık güçlendirici takviyeler ile bunu sağlamalıyız.

İşte bağışıklık sistemini güçlendirici potansiyelleriyle bilinen 15 takviye.1. D Vitamini
D vitamini, bağışıklık sisteminizin sağlığı ve işleyişi için gerekli olan, yağda çözünen bir besindir. D vitamini, bağışıklık savunmasını güçlendirerek ve iltihabı azaltarak bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olur.

2. Çinko
Çinko, bağışıklık güçlendirici takviyelerden biridir. Bu mineral bağışıklık hücresi gelişimi ve iletişimi için gereklidir ve iltihaba dirençlidir. Eksikliğinde enfeksiyon kapma ve hastalanma riski de artar.

3. C Vitamini
C vitamini, bağışıklık sağlığındaki önemli rolü nedeniyle belki de enfeksiyona karşı korunmak için alınan en popüler takviyedir. Bu vitamin, çeşitli bağışıklık hücrelerinin işlevini destekler ve enfeksiyona karşı koruma yeteneklerini artırır.

4. Mürver
Bağışıklığı güçlendiren takviyeler arasında mürver bitkisi de yer alır. Uzun süredir enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan kara mürver, bağışıklık sağlığı üzerindeki etkileri açısından araştırılıyor. Virüs ve bakterilere karşı koruma sağlar.

5. Şifalı Mantarlar
Şifalı mantarlar eski çağlardan beri enfeksiyon ve hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici potansiyele sahiptirler.

Bağışıklık sistemini güçlendirme potansiyeli olan diğer takviyeler

Astragalus (Geven otu). Astragalus, geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Hayvan araştırmaları, ekstraktının bağışıklıkla ilgili tepkileri önemli ölçüde iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Selenyum. Selenyum bağışıklık sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Hayvan araştırmaları, selenyum takviyelerinin H1N1 de dahil olmak üzere grip türlerine karşı antiviral savunmayı artırabileceğini göstermektedir.

Sarımsak. Sarımsak güçlü iltihap önleyici ve antiviral özelliklere sahiptir. NK hücreleri ve makrofajlar gibi koruyucu beyaz kan hücrelerini uyararak bağışıklık sağlığını arttırdığı gösterilmiştir.

Andrografis. Bu bitki, enterovirüs D68 ve influenza A dahil olmak üzere solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslere karşı antiviral etkilere sahip olduğu bulunan bir terpenoid bileşik olan andrographolid içerir.

Meyan kökü. Meyan kökü, viral enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek glisirizin de dahil olmak üzere birçok madde içerir. Glisirizin, şiddetli akut solunum sendromu ile ilişkili koronavirüse (SARS-CoV) karşı antiviral aktivite sergiliyor.

Pelargonium sidoides (Afrika sardunyası). İnsanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, bu bitkinin ekstraktının, soğuk algınlığı ve bronşit de dahil olmak üzere akut viral solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanımını desteklemektedir.

B kompleks vitaminleri. B12 ve B6 dahil B vitaminleri sağlıklı bağışıklık tepkisi için önemlidir. Ancak birçok yetişkinde bunlar eksiktir ve bu da bağışıklık sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Kurkumin. Kurkumin zerdeçaldaki ana aktif bileşiktir. Bağışıklık güçlendirici takviyeler arasında yer alır. Güçlü iltihap giderici özelliklere sahiptir ve hayvan çalışmaları bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ekinezya. Ekinezya, papatyagiller familyasından bir bitki cinsidir. Bazı türlerin bağışıklık sağlığını iyileştirdiği ve solunum sinsityal virüsü ve rinovirüsler de dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu virüslerine karşı antiviral etkilere sahip olabileceği gösterilmiştir.

Propolis. Propolis, bal arılarının kovanlarda sızdırmazlık maddesi olarak kullanılmak üzere ürettiği reçine benzeri bir malzemedir. Etkileyici bağışıklık artırıcı etkileri vardır.

Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre yukarıda sıralanan takviyeler bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler sunabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum