Ananasın Sağlığa 9 Faydası, Besin Değerleri ve Yan Etkileri

Ananas, canlı ve tropikal bir meyvedir. Zengin besin profili sebebiyle pek çok hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde rol oynar. Ananas besin değeri ve yararlarıyla sıkça karşımıza çıkar. Ananasın faydaları arasında özellikle 9 madde herkesin mutlaka bilmesi gereken özelliklerdir.

Ananasın Sağlığa 9 Faydası, Besin Değerleri ve Yan Etkileri
02 Eylül 2023 - 20:38
Ananas, canlı ve tropikal bir meyvedir. Zengin besin profili sebebiyle pek çok hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde rol oynar. Ananas besin değeri ve yararlarıyla sıkça karşımıza çıkar. Ananasın faydaları arasında özellikle 9 madde herkesin mutlaka bilmesi gereken özelliklerdir.

Ananas zengin bir antioksidan ve enzim kaynağıdır. Ananasın faydalarından en büyüğü sindirimi iyileştirmesidir. Ayrıca kilo vermeyi destekler ve iltihaplanmayı tedavi edebilir. Ananas ayrıca zengin beslenme profilleri sayesinde çocukların sağlığı için faydalıdır. Ananas besin değeri tablosuna bir göz atalım:

Bir bardak (165 gram) taze ananas 82 kalori içerir. 22 gram karbonhidrat ve 2,3 gram lif içerir. Mevcut diğer besinler şunlardır:
 
  • 79 mg C vitamini
  • 95 IU A vitamini
  • 21 mg kalsiyum
  • 19 mg magnezyum
  • 12 mg fosfor
  • 180 mg potasyum
  • 29 mcg folat

Ananasın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ananas faydaları sağlık dünyasında çok sık tartışılmış ve gündeme gelmiştir. Yararlı besinlerle dolu olan bu meyvenin 9 büyük faydasını sizlerle paylaşalım.Ananas faydalarının çoğunu sunan bir sindirim enzimi olan bromelain içerir. Bromelain'in kanserle, iltihapla ve ilişkili rahatsızlıklarla mücadele ettiği bulunmuştur. Meyve ayrıca bağışıklığınızı artırır ve kemikleri güçlendirir. Ananas yemenin diğer faydalarına bakalım.

1. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir
Çalışmalar ananasın olası obezite önleyici etkilerini göstermektedir. Yüksek kalorili beslenenlerde ananas suyu tüketimi vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksinde düşüş sağlamıştır. Yağ birikimi ve karaciğer yağlanmasında azalma tespit edilmiştir. Ananas suyunun lipogenezi (yağ oluşumunu) azalttığı ve lipolizi (yağ asitlerini serbest bırakmak için yağların parçalanması) arttırdığı gözlemlenmiştir.

2. Sindirime Yardımcı Olabilir
Ananasın en önemli bileşeni güçlü bir sindirim enzimi olan bromelaindir. Ananas besin değeri ve bileşenleri sayesinde proteinlerin parçalanmasına yardımcı olabilir. Pankreasın, vücudun ince bağırsaktaki yiyecekleri sindirmek için kullandığı belirli enzimleri yeterince üretmediği bir sindirim bozukluğu olan pankreas yetmezliğinin tedavisine yardımcı olabilir. Şişkinlik ve ishale de iyi gelir.

3. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir
Araştırmalar, ananastaki bromelainin kanser önleyici özelliklere sahip olabileceğini, dolayısıyla kanserin önlenmesini teşvik ettiğini belirtti. Enzimin kanser hücreleri ve çevreleri üzerinde doğrudan etkisi olabilir. Kolon, kolorektal ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını da engelleyebilir.

4. İltihaplanmayla Mücadeleye Yardımcı Olabilir
Bağırsak sendromu gibi iltihaplı hastalıklar üzerinde tedavi sağlayabilir.

5. Artrit Tedavisine ve Kemik Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olabilir
Ananas faydaları arasında osteoartrit tedavisi de yer almaktadır. İltihaplı ağrılı durumlarda analjezik özellikler sergiler.

6. Kalp Sağlığını İyileştirebilir
Ananastaki bromelainin kan trombositlerinin toplanmasını azalttığı bulunmuştur. Kalbi korur, damarları temizler ve genişletir.

7. Bağışıklığı Geliştirebilir
Ananastaki bromelain bağışıklık sistemini modüle edebilir ve potansiyel olarak yara iyileşmesini hızlandırabilir. Ananas suyu tüketen çocukların mikrobiyal enfeksiyonlara yakalanma riski de daha düşüktür.

8. İyileşmeyi Artırabilir
Ananasın bromelaininin antiinflamatuar özellikleri iyileşmeye yardımcı olabilir. Bu özellikle ameliyattan sonra çok ihtiyaç duyulan iyileşme durumunda geçerlidir.

9. Cilt Sağlığını İyileştirebilir
Bu konuda sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Ananastaki C vitamini cilde fayda sağlayabilir. Vitamin kolajen üretimini destekler ve cildi hasardan koruyabilir.

Ananasın Yan Etkileri Nelerdir?Alerjiye Neden Olabilir

Bazı durumlarda ananas alerjik reaksiyonlara ve ishale neden olabilir. Alerjiler yoğun kaşıntı, döküntü, karın ağrısı ve kusmayı içerir.

Astım Belirtilerini Ağırlaştırabilir
Bazı araştırmalar ananasın astım semptomlarını tedavi edebildiğini gösterse de bazı kişilerde meyvenin tam tersi bir etkisi olabilir.

Kanama Riskini Artırabilir
Bromelain trombosit agregasyonunu engelleyebilir ve kan pıhtılarını önleyebilir. Bu, bazı kişilerde kanama riskini artırabilir. Ayrıca adet kanamasını da arttırabilir. Ameliyattan hemen sonra ananaslardan kaçının.
Ayrıca reçeteli kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte ananas tüketiminden kaçının.

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, ananasların düşüğe neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, güvenli tarafta kalın ve hamilelik ve emzirme döneminde ananas alımından kaçının.

YORUMLAR

  • 0 Yorum