Hasarlı Saçları Onarmanın 9 Yolu

Saç boyamak, fön makinesi ve saç şekillendirici aletleri çok sık kullanmak, saçları fırçalamak ve diğer sebeplerle saçlarımız zamanla hasar görür. Peki, hasarlı saçları onarmak için neler yapabiliriz? İşte, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmanın 9 altın yolu!

Hasarlı Saçları Onarmanın 9 Yolu
28 Ağustos 2023 - 22:54 - Güncelleme: 02 Eylül 2023 - 14:17
Saç boyamak, fön makinesi ve saç şekillendirici aletleri çok sık kullanmak, saçları fırçalamak ve diğer sebeplerle saçlarımız zamanla hasar görür. Peki, hasarlı saçları onarmak için neler yapabiliriz? İşte, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmanın 9 altın yolu!

Saçınız folikülünden çıkar çıkmaz mücadele etmesi gereken dış unsurlarla karşı karşıya kalır. Başka bir deyişle, bir dereceye kadar zarar kaçınılmazdır. Ama mağlup hissetmeyin. Cildin aksine saç ölü bir dokudur ve kendini yenileyemez, dolayısıyla onu sağlıklı tutmanız size bağlıdır. Saç tellerine gösterdiğiniz özen, onların gücü, görünümü ve yönetilebilirliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, saçınız ne kadar uzunsa, o kadar yıpranacaktır; özellikle de saç tellerinizi boyarsanız, rengini açarsanız veya düzleştirirseniz.

İşte hasarlı saçları onarmanın 9 yolu!Saçınızı boyamak saçınıza zarar verir mi?

Evet. Her şekilde saç boyama işleminde tellere bir miktar zarar verilir. Saçın rengini koruyabilmesi için, saç boyasındaki kimyasalların bir miktar hasara neden olması gerekir. Boyama işlemi, saç telinin koruyucu dış tabakası olan kütikülün genellikle amonyakla nüfuz etmesiyle çalışır. Daha sonra saçın rengi açılarak doğal rengi giderilir ve boya saça yeni bir renk verir. Daha az ağartıcı veya daha az kalıcı formüller kullanmak, bu zorlanmanın bir kısmını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Veya hiç boyamamak da bir tercihtir.

Saç aletlerinde ısıyı düşürmek saça daha az mı hasar verir?

Hayır. Isıyla şekillendirme hasarının ardındaki gerçek suçlu, yanlış sıcaklıktır. Asla maksimum ısıyı kullanmamalısınız. Şekillendiricilerin doğru sıcaklığı saç tipinize, dokusuna ve rengine bağlı olarak değişecektir, ancak genel tavsiye, işin (bukle, düzleştirme, kurutma) yine de yapılmasını sağlayacak mümkün olan en düşük ısı ayarını kullanmaktır. Bu nedenle, en düşük ayardan başlayın ve gerekirse sıcaklığı yavaşça artırın. Ve tabii ki önceden saçınıza ısı koruyucu bir ürün uygulamayı da unutmayın.

Tüm saç fırçaları saçlarınız için iyi midir?

Hayır. Yuvarlak, esnek plastik uçlu bir fırça arayın. Bunlar hem saçınıza hem de saç derinize karşı naziktir. Kıllı fırçalar saça zarar verir. Aralıklı ve klasik fırçaları ve tarakları tercih edin.

Koruyucu tarzlar aslında yarardan çok zarara neden olabilir mi?

Adlarının aksine, koruyucu saç stillerinin doğru şekilde yönetilmemeleri halinde faydadan çok zarar getirebileceği söylenir. Kalıcı saç şekillendirme işlemleri mümkünse yaptırılmamalıdır.

Çok fazla kuru şampuan iyidir diye bir şey var mı?

Kuru şampuan birkaç günden fazla yapmanız gereken bir şey değil. Durulanmayan ürünler ve kuru şampuan saçlara zarar verir. Aloe vera veya papatya özü gibi sakinleştirici bileşenlerin yanı sıra çinko PCA gibi antimikrobiyal bileşenleri seçin.

Saçınızı her gün şampuanlamanız mı gerekiyor?

Bu gerçekten saç tipinize bağlıdır. Kıvırcık veya kalın saçların yalnızca haftada bir yıkanması gerekebilir, ince veya yağlı saçların ise her gün temizlenmeye ihtiyacı olabilir. Saçınızı yeterince sık yıkamazsanız, sonunda saç büyümesini engelleyen birikmeler oluşabilir. Fakat çok sık yıkamak, özellikle de doğal yağları yok ederek ve saçı kurutarak saç tellerinin kırılmasına neden olabilir.

Saçlarınız için tokalar daha mı iyi?

Kırılmayı önlemek için ipek tokalar öneriliyor. Saçlarınızı çok sıkı toplamayın ve şekil vermek adına hafif tutturmalar ile hafif tokalar kullanın.

Saçınızı çok fazla fırçalayabilir misiniz?

Sabah ve akşam yatmadan önce saçınızı nazikçe fırçalayabilirsiniz. Her zaman uçlardan başlayın ve yavaşça yukarı doğru ilerleyin. Yavaş gidin ve acele etmeyin. Bunu asla agresif bir şekilde yapmayın. Saçınıza pahalı bir kumaşmış gibi davranın.

Kepek normal midir?

Mevsim geçişlerinde kuru saç derisi mi? Evet. Bir türlü geçmeyen kepek mi? HAYIR.
Kepek, gelip gidebilse de uzun vadeli bir sorun olma eğiliminde olan, tekrarlayan, kronik bir saç derisi durumudur. Genellikle stresli olduğunuzda, hormon düzeyleri dalgalandığında ve peynir gibi yağlı süt ürünleri gibi belirli yiyecekleri yediğinizde alevlenir. Eğer gerçekten kepek sorununuz varsa, kepek azalıncaya kadar kepek önleyici şampuan ve saç kremi kullanın.

Saç bakımı konusunda sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiyeleri vermeye çalıştık. Hasarlı saçları onarmak için atacağınız bu 9 adım ile siz de güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum