Kırışıklıkları Azaltmanın Şaşırtıcı Yolları

Yüzde ve vücutta yaşla ve farklı sebeplerle oluşan kırışıklıklar kimsenin tercihi değildir. Peki, kırışıklıklar nasıl geçer? Cilt uzmanları bu konuda sizlere harika tavsiyeler sunuyor. İşte, basit bir şekilde kırışıklık giderici 9 yöntem!

Kırışıklıkları Azaltmanın Şaşırtıcı Yolları
29 Ağustos 2023 - 13:46
Yüzde ve vücutta yaşla ve farklı sebeplerle oluşan kırışıklıklar kimsenin tercihi değildir. Peki, kırışıklıklar nasıl geçer? Cilt uzmanları bu konuda sizlere harika tavsiyeler sunuyor. İşte, basit bir şekilde kırışıklık giderici 9 yöntem!

1. İyi Cilt Bakımı Şart
Cildinizin gerçekten genç görünmesini istiyorsanız temel unsurlarla başlayın:
Güneşten kaçının.
Geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın.
Güneşten koruyucu giysiler giyin.
Sigara içmeyin.
Nemlendirici kullanın.

2. Sırtüstü Uyuyun
Kırışıklık nasıl giderilir diye sorduğunuz noktada, uyku pozisyonunuza da dikkat etmeye başlamalısınız. Sırtüstü yatarak ciltteki kırışıklık oluşumu riskini önleyebilir veya var olan ince çizgilerin görüntüsünü hafifletebilirsiniz. Her gece belirli pozisyonlarda uyuduğunuzda, bu durum "uyku çizgilerine" yani cildin üst katmanlarına kazınan ve kalktığınızda kaybolmayan kırışıklıklara yol açar. Yan yatmak yanaklarda ve çenede kırışıklıklara yol açarken, yüzüstü uyumak kaşlarınızın çatılmasına neden olur.

3. Daha Fazla Somon Yiyin
Somon (diğer soğuk su balıklarıyla birlikte) harika bir derinin yapı taşlarından biri olan mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Uzmanlar, esansiyel yağ asitlerinin cildi besleyerek dolgun ve genç kalmasını sağladığını ve bunun da kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

4. Gözlerinizi kısmayın – Okuma Gözlüğü Alın!
Tekrar tekrar yaptığınız herhangi bir yüz ifadesi (gözlerinizi kısmak gibi) yüz kaslarınızı aşırı çalıştırır ve cilt yüzeyinin altında oyuklar oluşturur. Sonunda bu oluklar kırışıklıklara dönüşür. O yüzden gözlerinizi geniş tutun: İhtiyacınız varsa okuma gözlüğü takın. Ve güneş gözlüğü konusunda bilgili olun. Göz çevresindeki cildi güneşin zararlarından koruyabilir ve gözlerinizi kısmanızı önleyebilirler.

5. Alfa-Hidroksi Asitlerden Yardım Alın
Kırışıklık nasıl geçer diyenler için alfa-hidroksi asit içeren bakım ürünleri popülerdir. Bu doğal asitler ölü cilt hücrelerinin üst katmanını kaldırır. Bu, özellikle göz çevresindeki gözeneklerin, ince çizgilerin ve yüzey kırışıklıklarının görünümünün azaltılmasına yardımcı olur. AHA'ların daha güçlü formları cildinizdeki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Bu, cildinize güç ve sıkılık veren bir proteindir. AHA'ları kullanmak cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir, bu nedenle her gün güneş koruyucu kullanın.

6. Yüzünüzü Aşırı Yıkamayın
Musluk suyu, cildi nemden ve kırışıklıklara karşı koruyan doğal yağlardan arındırır. Yüzünüzü çok sık yıkarsanız korumasını kaybedersiniz. Bunun yerine nemlendiricili bir sabun veya jel veya krem temizleyici kullanın.

7. C Vitamini Kullanın
Bazı çalışmalar, C vitamini içeren kremlerin cildinizin ürettiği kolajen miktarını artırabildiğini bulmuştur. C Vitamini, UVA ve UVB ışınlarının neden olduğu hasara karşı koruma sağlar ve kızarıklığın, koyu lekelerin ve eşit olmayan cilt tonunun azaltılmasına yardımcı olur. Yine de doğru türde C vitamini içeren bir cilt ürünü kullanmalısınız. L-askorbik asit kırışıklık gidermede en iyisi olabilir. Ayrıca askorbil palmitat olarak listelenen bir C vitamini bileşenini de görebilirsiniz.

8. Cilt Bakımı için Soya
Soya cildinizin görünümünü iyileştirebilir ve onu koruyabilir. Çalışmalar, soyanın cilde uygulanmasının veya takviye olarak (gıda olarak değil) alınmasının, güneş hasarlarına karşı korunmaya ve hatta iyileşmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Cildinizin yapısına, sıkılığına ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olabilir.

9. Kakao karşılığında Kahve takası
Kırışıklık giderici bakım ürünlerinde de kakaoya sıkça yer veriyoruz. Kırışıklıkları azaltan lezzetli bir içecek deneyin. Bir çalışma, yüksek düzeyde iki antioksidan (epikateşin ve kateşin) içeren kakaonun cildi güneş hasarından koruduğunu, cilt hücrelerine kan akışını iyileştirdiğini, nemi içeride tuttuğunu ve cildin daha pürüzsüz görünmesini ve hissedilmesini sağladığını göstermektedir. Kahveden ziyade kakao içmeye gayret edin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum