Sağlıklı Saç, Cilt ve Tırnaklar İçin Bu 8 Gıdayı Diyetinize Ekleyin!

Saçımızın, cildimizin ve tırnaklarımızın sağlığını iyileştirmeyi düşündüğümüzde ilk düşüncemiz bakım ürünleri olabilir. Ancak bunu başarmanın ilk adımı sağlıklı beslenmekten geçiyor. Peki, cilt, tırnak ve saç güzelliği adına neler tüketmeliyiz?

Sağlıklı Saç, Cilt ve Tırnaklar İçin Bu 8 Gıdayı Diyetinize Ekleyin!
03 Eylül 2023 - 10:18 - Güncelleme: 03 Eylül 2023 - 15:37
Saçımızın, cildimizin ve tırnaklarımızın sağlığını iyileştirmeyi düşündüğümüzde ilk düşüncemiz bakım ürünleri olabilir. Ancak bunu başarmanın ilk adımı sağlıklı beslenmekten geçiyor. Peki, cilt, tırnak ve saç güzelliği adına neler tüketmeliyiz?

Cildiniz ve vücudunuz, ona ne verirseniz size karşılığını bir ayna gibi yansıtır. Peki daha iyi, daha sağlıklı saçlara, cilde ve tırnaklara ulaşmak mümkün mü? Yiyecekler saçları, cildi ve tırnakları etkiler mi? Bazı gıdaların kalp sağlığını destekleyebileceği fikrinin bilimsel olarak desteklendiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki ya saç, cilt ve tırnaklar?

Saç için faydalı besinler araştırılmıştır. Saç dökülmesi, saç incelmesi, saç uzamasının durması, kuruluk, kepek gibi pek çok sorun için şu besinler önerilmektedir.

Çiğ sebzeler, taze otlar, Akdeniz diyeti, protein, soya, omega-3, karmaşık karbonhidratlar, A, B ve C vitaminleri ile çinko ve magnezyum gibi mineraller.

Cilt için faydalı besinler araştırılmıştır. Cildi ve tırnakları koruyup güzelleştiren besinler ise: Bitki bazlı diyetler, keratin, kalsiyum, demir, biyotin, çinko, A ve C vitaminleri.

Tırnak, Cilt ve Saç İçin Faydalı Besinler?

İşte bazı diyetisyenlerin ve dermatologların tabağınıza koymanızı önerdiği 8 gıda!1. Yağlı Balık
Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin deniz ürünlerinin saça ve cilde fayda sağlayabileceği iddia edilmektedir. Omega-3 yağ asitleri vücutta ve ciltte iltihaplanma ve kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Bunlar aynı zamanda zengin bir protein kaynağı, güçlü bir antioksidan olan E vitamini ve biotindir. Keratin üretimini destekleyen besindir.

2. Tatlı Patates
Saç için faydalı besinlerden biri de beta karoten ve A vitamini deposu tatlı patatestir. Keratin üretimini sağlayarak cildi ve tırnakları güzelleştirir.

3. Kuruyemişler
Fındık, badem, ceviz ve çekirdek gibi yemişler biyotin, protein ve E vitamini içerir ve cilt için faydalı besinlerdendir.

4. Avokado
Uzmanlar, avokadoların cilt ve tırnak sağlığını destekleyen sağlıklı yağlar ve besinler açısından zengin olduğunu söyler. A, C ve E vitaminlerini içeren avokado kolajen üretimini destekler.

5. Yumurta
Protein saç sağlığı için önemlidir. Saçlarımız keratin adı verilen bir proteinden oluşuyor, dolayısıyla protein açısından yetersiz bir beslenme saçı kırılgan hale getirebilir. Bir yumurta yaklaşık yedi gram protein içerir.

6. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
Yeşil yapraklı sebzelere yüklenmek vücuda saça, cilde ve tırnaklara fayda sağlayabilecek bol miktarda besin sağlar. Ispanak, pazı, lahana, kara lahana bunlara örnektir.

7. İstiridye
Saç ve cilt bakımında beslenmenin rolü büyüktür. İstiridye tüketenlerin cildi, tırnakları ve saçları daha güçlü ve sağlıklıdır. İstiridye mükemmel bir çinko kaynağıdır. Çinko saç büyümesi ve doku onarımı için gereklidir. Bir fincan istiridye 97,5 miligram çinko içerir. Bu balıklar aynı zamanda fincan başına 14,2 gram proteinle de yüklüdür.

8. Su Açısından Zengin Besinler
İçme suyu alımınızı artırmanın tek yolu değildir. İşte su içeren bazı besinler:
 
 • Salatalık
 • Karpuz
 • Kereviz
 • Elma
 • Şeftali
 • Domates
 • Marul
 • Kavun
 • Su teresi
 • Çilek

Hangi gıdalardan veya katkı maddelerinden kaçınılmalıdır?

Uzmanlar, alerjiniz veya intoleransınız olmadığı sürece herhangi bir şeyi diyetinizden tamamen çıkarmanızın gereksiz olduğunu söylüyor. Yine de bazı öğelerin ölçülü olarak tüketilmesi gerekir.

Saç, cilt ve tırnaklar için şunlardan kaçınmalısınız:

Alkol: Alkol sizi susuz bırakır. Orta düzeyde alkol tüketimi göz altı şişliği, yüzde hacim kaybı, kan damarlarının büyümesi gibi çeşitli bozukluklara yol açmaktadır.
İşlenmiş gıda: Ultra işlenmiş gıdalardan uzak durmak cilt sorunları riskinizi azaltabilir. Bu gıdalar vücutta iltihaplanma riskini taşıyabilir, bu da cilt ve tırnak sağlığımıza zarar verebilir.
Ultra şekerli içecekler: Şekerli içecekler cildi erken yaşlandırır. Soda, meyve suyu, şekerli buzlu çay ve kahveler saç dökülmesi ve cilt sorunlarına yol açabilir.

YORUMLAR

 • 0 Yorum