Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları!

Yüzümüzde veya cildimizde beliren siyah noktalar can sıkıcı bir görüntü oluşturur. Birinden kurtulduğumuzda daha fazlası ortaya çıkabilir. Siyah çiller gibi görünen noktalar özellikle yüzde ve burun çevresinde belirir. Peki siyah noktalar nasıl geçer? İşte, siyah noktalardan kurtulma yolları!

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları!
04 Eylül 2023 - 09:01 - Güncelleme: 04 Eylül 2023 - 09:11
Yüzümüzde veya cildimizde beliren siyah noktalar can sıkıcı bir görüntü oluşturur. Birinden kurtulduğumuzda daha fazlası ortaya çıkabilir. Siyah çiller gibi görünen noktalar özellikle yüzde ve burun çevresinde belirir. Peki siyah noktalar nasıl geçer? İşte, siyah noktalardan kurtulma yolları!

Her yıl dünyada milyonlarca kadın siyah nokta derdiyle yüzleşiyor. Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, kimi zaman estetik ve operasyonlar, bazen de kozmetik ürünlerle bu sorundan kurtuluyoruz. İşte tüm merak edilenler!

Siyah noktalar, cildin yüzeyinde küçük, koyu lekelere benziyor. Siyah ve beyaz renk türleri var. Sebum, gözeneklerinizin yüzeyinde ölü deriyle sıkışıp kaldığında ortaya çıkıyorlar. Yağın havayla temasında oksitlenmesi ve kararması şeklinde başlıyor.Bazı insanlar yanlışlıkla siyah lekelerin kir olduğunu varsayarlar, ancak yukarıda da belirtildiği gibi durum böyle değildir. Bununla birlikte, siyah noktaların başlıca suçlularından biri, genetik ve hormonal faktörlerden etkilenebilen aşırı yağ üretimidir. Yağlı ciltlerde de siyah noktalar daha sık görülür. Uyarı: siyah noktalarınızı sıkmamanız gerektiğini unutmayın.

Siyah nokta küçükse ve cildin yüzeyine yakınsa, potansiyel olarak kendi kendine geçebilir. Siyah noktalardan kurtulmak için kimyasal keratolitik tekniği önerilebilir. Bunların arasında salisilik asit, retinol, glikolik asit ve daha fazlası bulunur. Profesyoneller, bu peeling maddelerini evde siyah noktalarla mücadelede tercih edilen yöntemler olarak görüyor çünkü bu maddeler, cımbız veya istilacı aletler olmadan siyah noktalardan sorumlu cilt hücresi kümelerini hedef alıyor ve parçalıyor.

SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER? İŞTE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Siyah noktalardan veya herhangi bir sivilceden kurtulmak söz konusu olduğunda yapabileceğiniz iki şey vardır: Uzmanların önerdiği cilt bakım ürünlerini evde kullanabilir ve yardımcı olup olmadıklarına bakabilirsiniz, ancak bir dermatoloğa başvurmak en yararlısı olabilir.1. Hafif siyah noktalar için salisilik asit kullanın
Siyah noktalarınız varsa ve siyah noktalar nasıl geçer sorusunu soruyorsanız, ilk tercih edeceğiniz bileşen salisilik asit olmalıdır. Bu beta hidroksi asit, fazla yağın giderilmesine ve hücrelerin cilt yüzeyinden pul pul dökülmesine yardımcı olur. Uygun bir ürünler evde salisilik asit peelingi yapabilirsiniz. Ancak her gün kese ile peeling yapmamalısınız. Haftada 1 ila 3 kez yapmak yeterlidir.

2. Daha inatçı siyah noktalar için retinol deneyin
Siyah noktalardan kurtulma yollarından bir diğeri retinoldür. Retinoidler, gözenekleri tıkayan hücrelerin yapışkanlığını azaltarak siyah noktaların ve tıkanmış gözeneklerin tedavisine yardımcı olabilir, ayrıca cildin dönme ve yenilenme hızını hızlandırabilir.

3. Şiddetli vakalarda ağızdan alınan sivilce ilaçları gerekli olabilir
Her şey başarısız olduğunda dermatoloğunuz ağızdan ilaç reçete edebilir. Topikal ilaçlar işe yaramıyorsa, doğum kontrol hapları ve spironolakton gibi ilaçlar yağ üretimini azaltır ve siyah noktaları etkili bir şekilde tedavi edebilir. Siyah noktalardan kurtulacaklar ve gelecekte yenilerinin ortaya çıkmasını önleyecekler.

4. Son olarak nemlendirmeyi unutmayın
Bunu daha önce de söyledik ve memnuniyetle tekrarlayacağız: Nemlendirme, sivilceye yatkın bir cildiniz olsa bile, herhangi bir cilt bakımı rutininde çok önemli bir adımdır. Cildinizde doğru dengeyi korumak önemlidir ve nemlendirme, peeling ürünlerini herhangi bir sorun yaşamadan kullanmaya devam etmenizi sağlayacaktır.

Özellikle hassas ciltler için yararlı olan profesyonel bir ipucu: Retinoid krem çok kuruyorsa, onu nemlendiricinin üzerine (veya hatta nemlendirici katmanlarının arasına) uygulamayı deneyin.
Özetle; cilt bakımında en önemli konulardan biri olan siyah noktalardan kurtulmanın en temel 4 yöntemi bunlardır. Siz de bu tavsiyelerimizi cildiye uzmanının da görüşleriyle birleştirerek, kısa sürede istenmeyen siyah nokta görüntüsünden kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum