Küçük ve Büyük Gözler İçin Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Dumanlı göz makyajı nasıl yapılır peki küçük ve büyük gözler için ‘smokey göz makyajı’ ipuçları nelerdir?

Küçük ve Büyük Gözler İçin Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?
22 Ağustos 2023 - 19:53
Dumanlı göz makyajı nasıl yapılır peki küçük ve büyük gözler için ‘smokey eye makyaj’ ipuçları nelerdir?
Dumanlı gözler muhteşem ve dramatik görünür. Ancak 'smokey eye göz makyajı' yapmanın bazı incelikleri vardır. Gözleriniz iri veya küçük ise dumanlı göz makyajını yapmak için şu önerilere ihtiyacınız olacak.

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Farklı boyutlardaki gözler için dumanlı bir makyaj efekti seçerken işinize yarayabilecek birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

A. Küçük Gözler İçin Dumanlı Göz Makyajı İpuçları

Bazı kişilerin gözleri, yüzlerinin genel boyutuna göre daha küçüktür. Küçük gözler için dumanlı gözlerin tamamen farklı bir yaklaşımı var. Eğer siz de onlardan biriyseniz şu ipuçları işinize yarayabilir:

Göz kapağınızı hazırlayın; bu ilk adımdır. Daha sonra kapaklarda, kaş altında ve göz altındaki koyuluğu kapatmak için kapatıcıyı astar olarak kullanın.

Daha sonra, isterseniz küçük küçük noktalar halinde fondöten uygulayabilir ve koyu halkaların olabileceği kısma iyice dağıtabilirsiniz, bunları kapatmak çok önemlidir. Kapatıcıyı tek kalın kat yerine 3-4 ince kat uygulayabilirsiniz. Sadece kırışıklıkları ve çizgileri gösterdiği için pudradan kaçının.

Gözleriniz küçük olduğunda dumanlı gözler için çok koyu, kahverengi veya siyah veya bronz veya mor kullanmadığınızdan emin olun. Cilt tonunuza göre çok yoğun olmayan ve gözlerinizi yormayacak bir eyeliner seçin.

Göz kapaklarınızın tamamına koyu renkli kozmetikler uygulamayın.

Koyu rengi yalnızca gözlerin ucundan kaşlara doğru uzanan ancak kuyruğa ulaşmayan yarısından uygulamak için bir pamuklu çubuk veya aplikatör kullanın.

Gözlerin ön kapaklara çıkmasını sağlamak için daha açık bir renk kullanın.

Üst göz kapaklarınızı çok ince bir çizgiyle çizin. Gözlerinizin dış uçlarına yakın uçlara hafif kanatlı bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Tercihen siyaha yakın fakat jet siyahı olmayan bir gölge ile. Ne kadar siyahsa gözleriniz o kadar küçülmüş görünecektir.

Alt kenarı da hizalayabilirsiniz, ancak bazı kişilerde işe yarar ve gözlerin fırlamış gibi görünmesine neden olur, bazılarında ise görünümü bozar. Alt kenarı astarlamak için bir deneme yanılma işlemi yapın. Alt jantınızı da süt beyazı bir astarla kaplayabilirsiniz.

Şimdi ışıltılı beyaz veya gümüş renkli bir göz kalemi alın ve burun ile gözler arasına bir nokta koyun. Ayrıca kaş kemiğini vurgulamak için kaşın hemen altındaki alanı gümüş ışıltıyla kaplayın.

Kirpikleriniz küçükse takma kirpik kullanmaktan çekinmeyin. Hem üst hem de alt kirpiklere maskara uygulamasından önce ve sonra çift kıvırma yapın. Şerit kirpik yerine tekli kirpik de kullanabilirsiniz.

B. Büyük ve Uzun Gözler İçin Dumanlı Göz Makyajı İpuçları

Büyük gözler oynamak için bir tuvaldir. İri gözlerdeki dumanlı gözlerin yapılması basit ve kolaydır. Hatta 3-4 rengi bir araya getirerek en koyu tonlarla ve aynı anda birden fazla tonla bile oynayabilirsiniz. Mat, metalik, parlak ve ışıltılı göz farlarından birini veya bunların bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Göz kapaklarınızı astarlayın ve ardından doğal ve çıplak bir tuval için her zamanki gibi kapatıcı ve fondöten (gerekiyorsa) kullanın.

Bazen gözleriniz orantısız ve yüzünüzün alanına göre çok büyük görünüyor. Bu gibi durumlarda daha koyu ve koyu renkler kullanmaya odaklanmalısınız. Gözlerinizin daha küçük görünmesini istiyorsanız koyu renkler anahtardır!

Mavi veya yeşil gibi herhangi bir renk için bronz veya koyu leylak rengi (koyu mordan daha açık bir gölge) vb. kullanın ve göz kapaklarınızın ön kısımlarını yapın. Erik, yeşil gözlerin daha da yeşil görünmesini sağlayacak mükemmel renktir.

Daha sonra bronz için siyah veya leylak rengi için koyu mor gibi daha koyu bir ton kullanın ve kıvrıma kadar devam edin.

Şimdi bu daha koyu tonu, kuyrukta uzanan kıvrımın en uç noktasından kaş kemiklerinin hemen altına kadar siyaha yakın bir tonla karıştırın.

Kaş kemiklerine çok az miktarda ışıltılı beyaz uygulayın ve onu da kaşların hemen altında ince bir çizgi halinde kullanın. Kaşların altında beyaz bir gölge parıltısıyla göz kapaklarının ortasını açık tutun.

Daha koyu bir gölgede, tercihen koyu siyah tonunda bir baz kullanın ve kalın bir şekilde çizin.

Kirpik altı çizgisini de çizin, gözleriniz yeterince büyük olduğundan burada deneyecek bir şey yok. İstediğinizi sürme, kajal veya astar kullanarak orantılı hale getirin. Astarın üstüne bir gölge kullanın, bu görünümü yumuşatır ve makyajınıza daha uzun süre dayanır.

Takma kirpik yoksa ama büyük, seksi koyu gözler istiyorsanız, takma kirpiklerle birlikte maskara kullanın. Maskarayı uygulamadan önce kirpiklerinizi kıvırabilirsiniz.

Maskarayı hem üst hem de alt kirpiklerinize hiçbir kısıtlama olmaksızın kullanın. Maskarayı köşelere doğru çıkarın ve dış kirpiklere ekstra ağır geldiğinden emin olun.

Gözlerin burnun yakınındaki başlangıç noktası için sadece küçük bir noktacık parıltılı beyaz kalem kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum