Boğaz Gıcıklanması Nasıl Geçer? İşte 7 Doğal Çare

Boğazınızda sinir bozucu ve tahriş eden alerji krizi varsa, boğazınızı neyin kaşındırdığını, dolayısıyla sizi neyin rahatsız ettiğini keşfetmelisiniz. Peki, boğaz gıcıklanmasına ne iyi gelir? İşte 7 etkili doğal çözüm yolu!

Boğaz Gıcıklanması Nasıl Geçer? İşte 7 Doğal Çare
22 Ağustos 2023 - 15:24
Boğazınızda sinir bozucu ve tahriş eden alerji krizi varsa, boğazınızı neyin kaşındırdığını, dolayısıyla sizi neyin rahatsız ettiğini keşfetmelisiniz. Peki, boğaz gıcıklanmasına ne iyi gelir? İşte 7 etkili doğal çözüm yolu!

Boğazdaki bir gıcıklanmayı tarif etmeniz gerekirse, bu, sürekli rahatsız edici bir gıdıklanma hissi olarak tanımlanabilir. Genellikle öksürüğün eşlik ettiği bu duygu, kendinizi rahatsız hissetmenize ve birçok rahatsızlığa neden olabilir.

Boğaz Gıcıklanmasının Nedenleri

1. Çevresel Faktörler
2. Alerji
3. Soğuk Algınlığı
4. Larenjit
5. Kronik Öksürük

Boğaz Gıcıklanmasına Ne İyi Gelir? İşte 7 Doğal Çare!

Evde boğaz gıcıklanması nasıl geçer mi diyorsunuz? Bu kötü histen bir an evvel kurtulmak için aşağıdaki 7 basit yöntemi uygulayabilirsiniz.

1. Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Bu, grip, enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlarla mücadele etmek için sıklıkla kullanılan bir ev ilacıdır. Yalnızca iki bileşen (tuz ve su) gerektirdiğinden boğaz temizlemeyi sağlamak için kolay ve hızlı bir çözümdür.

1 bardak ılık suya ½ çay kaşığı tuz ekleyin.
Büyük bir yudum alın, 30 saniye boyunca gargara yapın ve tükürün.
Bardaktaki su bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.
Bunu günde 2-3 kez yapın.

2. Sıcak ve Berrak Sıvılar İçin

Boğazınızı rahatlatmak için zencefil çayı, limon çayı gibi bitki çayları için. Bir fincan rahatlatıcı zencefil çayı hazırlamak için adımları izleyin.

1 bardak suya 1 yemek kaşığı bal ekleyin.
3 dilim limonun suyunu ekleyin.
Karışıma ½ inç zencefil rendeleyin.
Çayı karıştırın ve yavaşça için.

3. Mukusun Temizlenmesi İçin Zerdeçallı Süt İçebilirsiniz

Zerdeçal yüzyıllardır boğazınızdaki mukusun temizlenmesinde çare olarak kullanılmaktadır. Güzel bir tat vermek için sütle karıştırabilirsiniz.

Orta boy bir tencerede 1 bardak sütü kaynatın.
Üzerine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bal ekleyin.
Kaynatın ve sütü bir bardağa dökün.
Boğaz gıdıklaması geçinceye kadar günde bir kez zerdeçallı süt içirin.

4. Bolca Dinlenin

Boğaz gıcıklamasının gribe bağlı olduğunu düşünüyorsanız biraz dinlenmek iyi bir fikir olabilir. Gündüz mümkün olduğunca dinlenmek ve geceleri yeterince uyumak önemlidir.

5. Sert Şekerleri veya Pastilleri Emin

Pastilleri veya sert şekerleri emmek tükürüğün uyarılmasına yardımcı olur. Boğazınızı nemli tutarlar ve gıdıklamayı hafifletmeye yardımcı olabilirler.

6. Odanıza Nemlendirici Koyun

Kuru hava boğazınızı rahatsız edebileceğinden, odanıza bir nemlendirici veya buhar aleti koymak boğazınızın rahatlamasını sağlayabilir.

7. Reçetesiz İlaçlar

Boğazınızdaki gıdıklanmadan hızlı bir şekilde kurtulmanın bir diğer yolu da ilaç tedavisidir. Boğazınızdaki gıdıklanma alerji veya enfeksiyondan kaynaklanıyorsa ve yukarıdaki ilaçlar rahatlama sağlayamıyorsa reçetesiz satılan ilaçları tercih edebilirsiniz. Boğaz spreyi, kortikosteroidler veya antihistaminikler boğaz gıdıklamasını hafifletmek için en iyi seçeneklerden bazılarıdır.

Doğal çözümler de işe yaramazsa uzmana görünmek gerekecektir. Boğaz gıdıklanması yedi ila on gün içinde kendi kendine iyileşme eğilimindedir ve endişelenecek bir neden değildir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız:
  • Ateş
  • Konuşma zorluğu
  • Nefes almada zorluk
  • Hırıltı
  • Yutma güçlüğü.
Boğazda Gıdıklanma Nasıl Önlenir?

Her gün bol miktarda su için.
Kafein, alkol ve sigaradan kaçının.
Grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkayın.
Bilinen tetikleyicilerden ve alerjenlerden uzak durun.
Evinizi temiz ve tozdan uzak tutun.
Soğuk yiyeceklerin, dondurmaların ve soğuk içeceklerin tüketimini sınırlayın.
Soğuk havalarda dışarı çıkmayı sınırlayın.

Bu makalemizde sizlerle ‘evde doğal yollarla boğaz gıcıklanması nasıl geçer’ sorusuna 7 farklı yanıt vermiş olduk. Umarız eski sağlığınıza kısa zamanda tekrar kavuşursunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum