Aloe vera, reflü için bitkisel çözüm mü? Aloe vera, mide yanmasına iyi gelir mi?

Halk arasında mide ekşimesi ve mide yanması olarak bilinen reflünün doğal tedavi yöntemlerinden biri de aloe vera bitkisidir. Uzmanlar, aloe veranın reflü için en iyi çarelerden biri olduğunu savunuyor. İşte detaylar!

Aloe vera, reflü için bitkisel çözüm mü? Aloe vera, mide yanmasına iyi gelir mi?
24 Ağustos 2023 - 13:54
Halk arasında mide ekşimesi ve mide yanması olarak bilinen reflünün doğal tedavi yöntemlerinden biri de aloe vera bitkisidir. Uzmanlar, aloe veranın reflü için en iyi çarelerden biri olduğunu savunuyor. İşte detaylar!

En sevdiğiniz yiyecek ve içecekler mide ekşimesine mi yol açıyor? Bu garip his mide yanması olarak kendini gösterir ve sindirilemeyen besinler yemek borusuna doğru yükselirken, bu da gaz ve çarpıntıya yol açar. Kısaca asit reflü olarak tanımlanan bu rahatsızlık için bazı doğal tedavi yöntemleri de vardır. Aloe vera gibi…

Aloe vera faydaları arasında reflüyü yatıştırması da vardır. Reflü için bitkisel çözüm denilince akla ilk gelen şeylerden biri de artık aloe vera tedavisidir.

Reflü için neden doğal tedavi yöntemlerini düşünmelisiniz?

Michigan Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, reflü ilaçlarının çoğunun tamamen işe yaramadığını göstermiştir. Üstelik bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında demans riskini artırır. Peki, Mide ekşimesi için aloe verayı bu kadar etkili kılan şey nedir? Aloe vera neye iyi gelir araştırmasını yaptığınızda, mide yanması sorununa doğal çare olduğunu keşfedeceksiniz.Bitkinin iltihap önleyici özellikleri mide yanmasını geçirebilir. Bu da onu reflü tedavisi seçeneklerinden biri haline getirir.

Hazımsızlık için harika tedavi yöntemi olan aloe vera suyunun bağırsağın iç mukozası üzerinde çok rahatlatıcı bir etkisi var. İltihabı iyileştirir, yanma etkisini hafifletir ve mukozal astar üzerinde yaşayan ve gıdanın bağırsak yolunuzda taşınmasına yardımcı olan siliaları rahatlatır.

Peki, Aloe vera reflü için nasıl kullanılır ve ne kadar tüketilmelidir?

Aloe vera suyunu yemeklerden 20-30 dakika önce tüketin. Bu zamanlama, yemek asit reflü semptomlarını tetiklemeden önce yemek borusunu ve mide zarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Mide ekşimesini hafifletmenin 7 doğal yolu

1-Beyaz ekmeği tam buğdayla değiştirin

Mide yanmasını kontrol altında tutmak için en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmenize gerek yok. Bunun yerine, beyaz ekmeği tam buğdaylı ekmekle değiştirin. Lif açısından zengin bir diyet aynı zamanda sindirim sistemindeki kas hareketini de iyileştirerek reflüyü %53'e kadar azaltır.

2-15 dakika nefes molası verin

Mayo Clinic araştırması, yemekten sonra 15 ila 30 dakika boyunca yavaş ve derin nefes almanın mide yanması riskini %88 oranında azalttığını öne sürüyor. Doğal reflü tedavisi olarak mutlaka her gün nefes egzersizleri yapılmalıdır.

3-Sakız çiğneyin

Yemeklerden sonra sakız çiğnemek tükürük üretiminizi iki katına çıkarır. Bu iyi bir haber çünkü tükürük, asidi yemek borusundan alıp ait olduğu mideye geri göndererek mide yanmasını durdurur.

4-Hint tedavilerini deneyin

Çemen otu tohumları galaktomannan adı verilen bir tür lif açısından zengindir. Mide yanmasını hafifletmek söz konusu olduğunda bu çok önemlidir. Neden? Lif, midede, asidin yemek borusuyla temas etmesini önleyen jel benzeri bir bariyer oluşturur. Reflü için bitkisel çözüm önerileri arasında çemen otu tohumu gibi bitki ve baharatlar ilk sıralarda geliyor.

5- Bir kaşık balın tadını çıkarın

Ham bal, mide ekşimesi ağrısını dakikalar içinde dindirir. Ve eğer bunu günlük bir alışkanlık haline getirirseniz, gelecekteki alevlenme riskinizi %52 oranında azaltacaksınız. Balın enzimleri yemek borusunu kaplayarak tahrişi hafifletir ve aynı zamanda rahatsız edici asitleri nötralize eder.

6-Yürüyüş yapın

Günde 15 dakika yürümek mide yanması riskini %89 oranında azaltıyor. Uzmanlar, hafif egzersizin sindirim sistemindeki kasların aktivitesini artırdığını açıklıyor. Bu, midedeki asidin temizlenmesine yardımcı olur, böylece yukarı doğru akmaz.

7-Deniz tedavisine başvurun

Deniz yosunundan elde edilen aljinatlar, tahriş edici asidin yemek borusuna akışını durduran köpük benzeri bir bariyer oluşturmaya yardımcı olur. Ve eğer yemekten sonra aljinat alırsanız, asit engelleyici ilaçlarla aynı düzeyde rahatlama yaşayabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum