Yüz Çilleri için 12 Bitkisel Çözüm

Yüzde ve vücutta görülebilen kahverengi-bej renklerdeki minik lekelere çil diyoruz. Genellikle açık tenli insanlarda çil vardır. Peki, yüz çilleri için bitkisel çözüm önerileri var mıdır? İşte, evde doğal ve basit yöntemlerle yüz çillerini geçirmek için 12 etkili yol!

Yüz Çilleri için 12 Bitkisel Çözüm
20 Ağustos 2023 - 16:37
Yüzde ve vücutta görülebilen kahverengi-bej renklerdeki minik lekelere çil diyoruz. Genellikle açık tenli insanlarda çil vardır. Peki, yüz çilleri için bitkisel çözüm önerileri var mıdır? İşte, evde doğal ve basit yöntemlerle yüz çillerini geçirmek için 12 etkili yol!

Yüz Çilleri İçin 12 Bitkisel Çözüm

Sarışın, açık kumral ve kızıl bireylerde daha sık gözlenen çiller, çoğu zaman istenmeyen bir durumdur. Minik lekeler özellikle yüzümüzün büyük bir kısmında göze batacaktır. Peki, evde bunun için yapabileceğimiz şeyler var mı? Yüz çilleri nasıl geçer diyorsanız, aşağıdaki 12 bitkisel çözüm yöntemini mutlaka denemelisiniz.

1. Elma Sirkesi

Yüz çilleri için bitkisel çözüm önerilerinin başında gelen elma sirkesinde malik asit vardır. Ciltteki ölü deri hücrelerini pul pul dökerek temizler. Bu da çilleri hafifletir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp çillerin üzerine sürün. 20 dakika sonra ılık suyla durulayın.
Bunu her gün bir kez çillerinize uygulayın.2. Limon

Limon, zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, güneşten korunmaya yardımcı olur, koyu lekeleri ve renk değişimlerini azaltır. Pamuklu bir bezi bir limon suyuna batırıp çilli bölgelere sürün. 20 dakika sonra durulayın.
Bunu haftada iki kez yapabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Yüz çilleri nasıl geçer evde ne yapabilirim diyorsanız, bir miktar aloe vera jelini çilleriniz üzerine sürüp birkaç dakika masaj yapın. 10 dakika sonra cildinizi durulayın. Bunu her gün tekrarlayın.4. Zerdeçal

Zerdeçaldaki kurkumin maddesi, illere neden olan aşırı melanin birikimini azaltabiliyor. 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 çay kaşığı limon suyunu hamur haline getirin. Bunu çillere uygulayıp kuruduktan sonra durulayın.
Bunu haftada bir kez yapın.

5. Yoğurt

Çilli bölgelere 2-3 yemek kaşığı yoğurt sürün. Yaklaşık 15-20 dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. Su ile durulayın. Bunu günlük olarak uygulayın.

6. Bal

1 çay kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı taze balı karıştırın. Yüzdeki çillere uygulayıp 20 dakika sonra ılık suyla durulayın. Bunu haftada iki kez yapın.7. Okaliptüs Yağı

İki ila üç damla okaliptüs yağını tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcıyla seyreltin. Bunu çilli bölgelere uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Bir bez kullanarak yıkayın. Bunu her gün yatmadan önce bir kez yapın.

8. Greyfurt Yağı

2-3 damla greyfurt yağını tatlı badem veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı ile seyreltin. Bunu çilli bölgelere uygulayın. Su ile durulamadan önce 20 dakika bekletin. Yatmadan önce bunu her gün tekrarlayın.

9. Kakao Yağı

Bir ila iki çay kaşığı kakao yağını çillerin üzerine uygulayın ve cildinize nazikçe masaj yapın. Gece boyunca cildinizde kalsın. Sabah yıkayın. Bunu 2-3 hafta boyunca her gece yatmadan önce tekrarlayabilirsiniz.

10. Shea Yağı

Bir ila iki çay kaşığı shea yağını çilli bölgelere masaj yaparak yedirin. Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayın.
Bunu 3-4 hafta boyunca her gece tekrarlayın.

11. Patlıcan

Patlıcanı dilimler halinde kesin. Bu dilimleri dairesel hareketlerle çillerin üzerine sürün. Patlıcanın suyunu 15 dakika cildinizde bekletin. Su ile iyice yıkayın. Bunu her gün bir kez tekrarlayın.

12. Muz Kabuğu

Cildinizin çilli bölgelerine muz kabuğunu nazikçe sürün. 20 dakika boyunca muzun iç kısmını çillerin üzerinde bekletip yüzünüzü yıkayın. Bunu her gün bir kez yapın.

Yüz çilleri nasıl geçer sorusunun yanıtını doğal tariflerle vermeye çalıştık. Yüz çilleri için bitkisel çözüm önerilerimiz umarız işinize yarar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum