Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Östrojen İçeren 20 Besin!

Östrojen içeren besinler kadınlar tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. İşte, kadın sağlığını destekleyen, östrojen açısından zengin en iyi 20 besin!

Kadınların Mutlaka Tüketmesi Gereken Östrojen İçeren 20 Besin!
19 Ağustos 2023 - 09:18 - Güncelleme: 19 Ağustos 2023 - 09:30
Östrojen içeren besinler kadınlar tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. İşte, kadın sağlığını destekleyen, östrojen açısından zengin en iyi 20 besin!

Sağlıklı yaşam, östrojen açısından zengin besinler tüketmeyi gerektirir. Östrojen, progesteron ve testosteron gibi önemli hormonların seviyeleri menopozun başlamasıyla birlikte azalır. Östrojen, iyi kolesterol seviyelerini arttırdığı ve kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü için kolesterol metabolizmasında çok önemli bir rol oynar. Ayrıca bu hormon kan damarlarını gevşeterek kalp krizi riskini azaltır.

Bu makalede östrojenin ne olduğunu, neden gerekli olduğunu ve hangi gıdaların östrojen açısından yüksek olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Östrojen, vücuttaki sayısız rolü ve işlevi nedeniyle hayati bir hormondur. Adet döngülerini düzenlemenin yanı sıra üreme sistemi, idrar yolları, kardiyovasküler sistem, kemikler, sekonder cinsel özellikler, deri ve saç yapısına da düzenler.

Östrojen Nedir ve Neden Gereklidir?


Östrojen, hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan benzer hormonlardan oluşan bir gruptur. Bu hormon kadınsal davranışları yönetir. Kadın cinsel özelliklerinin gelişimini denetler ve esas olarak yumurtalıklarda üretilir. Yumurtalıklar adet sırasında ve döngüler arasında östrojen salgılar.Vücudunuzun östrojen ihtiyacını karşılamasını nasıl sağlarsınız? Bunu yapmanın iki yolu var. Birincisi, yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirerek. Stres östrojen seviyelerinde dengesizliğe neden olduğundan stresi kontrol edin. Kuvvet antrenmanı ayrıca östrojen (ve testosteron) seviyelerini arttırdığı için yardımcı olur. Ayrıca, östrojen seviyelerini artıran yiyecekleri tüketebilirsiniz.
Peki, östrojen içeren besinler hangileridir?

Östrojen Açısından Zengin Besinler – En İyi 20 GıdaTohumlar: Keten tohumu, Susam tohumları

Soya Ürünleri: Soya fasulyesi, Soya Sütü, Soya Yoğurt, Tofu
Meyveler: Şeftali, Çilek
Sebzeler: Yonca Filizi, Maş Fasulyesi Filizi, Yeşil Fasulye
Baklagiller: Beyaz Fasulye, Siyah Fasulye
Kuruyemiş: Antep fıstığı, Ceviz, Yer fıstığı
Kuru Meyveler: Kuru Kayısı, Hurma, Kuru Erik
İçecekler: Kırmızı Şarap
Bitkiler: Sarımsak
Tahıllar: Tahıllı Ekmek

Yeterince Östrojen Alıyor Musunuz?

Diyetinizde yeterince östrojen alıp almadığınızı nasıl anlarsınız?

Bir klinikte veya hastanede kontrol ettirdiğinizde muhtemelen daha iyi bilirsiniz.

Ancak, vücudunuzdaki sağlıklı östrojen seviyelerini korumak için üzerinize düşeni yaptığınızdan emin olmanın bazı yolları burada.

Düzensiz adet dönemleri, uykusuzluk, ateş basmaları, düzensiz ruh hali değişimleri, vajinal kuruluk, doğurganlık durumunda azalma ve kemik yoğunluğu kaybı gibi vücuttaki hormonal dengesizliği gösteren bazı semptomlara dikkat edin.

Östrojen oranı yüksek yiyecekler tükettiğinizden emin olun. Kadınlar diyetlerinden östrojen almazlar, ancak fitoöstrojen açısından zengin sağlıklı yiyecekler yemek vücuda doğal olarak östrojen üretme şansı verir.

Şeker alımını azaltın. Araştırmalar, çok fazla şeker tüketmenin vücuttaki testosteron ve östrojen seviyelerindeki dengesizlik ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Rafine beyaz un içeren gıdaları tam tahıllarla değiştirin. Bu da kan şekeri kontrolünde yardımcı olacaktır.

Her gün yaklaşık 30 dakika orta düzeyde bir egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın.

İyi bir gece uykusu (7 ila 8 saat) almak vücut için harikalar yaratır. Araştırmalar, uyku bozukluklarının bir kadının genel sağlığını, özellikle adet döngüsünü, hamileliğini ve menopozu belirlediğini göstermektedir.

Günlük Tavsiye Edilen Östrojen Dozu

Menopoz Sonrası Belirtiler için günlük 0.45-2 mg
Atrofik Üretrit için günlük 1-2 mg
Atrofik Vajinit için günlük 1-2 mg
Hiperöstrojenizm için günlük 1-2 mg
Ooferektomi için günlük 1-2 mg
Birincil Yumurtalık Yetmezliği için günlük 1-2 mg
Meme Kanseri için günlük 10 mg (3 kez)
Osteoporoz için günlük 0.5 mg

Östrojen, kolesterol metabolizmasında ve kadınların adet döngüsünün düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bu makalede tartışıldığı gibi bu hormonun seviyesini korumak çok önemlidir. Pek çok gıda maddesi östrojen açısından zengindir, ancak hepsini bulmak zor olabilir.


En kolay bulunabilen östrojen açısından zengin yiyecekler:

Ceviz, yer fıstığı, kuru meyveler, çilek, şeftali, fasulye, tam tahıllı ekmek ve sarımsaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum