Ana sayfa Haberler Halkın iradesini yok sayan CHP mazbatayı dışarıda arıyor!

Halkın iradesini yok sayan CHP mazbatayı dışarıda arıyor!Halkın iradesini yok sayan CHP mazbatayı dışarıda arıyor!

Kendini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ilan eden CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ya yönelik skandal çağrıları karşılık buldu.

 

ürkiye düşmanları 31 Mart yerel seçimlerini bahane ederek hasmane tutumunu bir kez daha ortaya koydu. Demokratik bir ortamda yapılan seçimde Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti’nin zaferini görmezden gelerek, PKK’nın uzantısı HDP’nin başını çektiği zillet ittifakıyla belediye başkanlığı kazanan CHP’ye skandal sözlerle destek verdi.

ABD’den haddini aşan açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, Türkiye’deki yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere itirazlar yapıldığına yönelik haberleri gördüklerini söyledi. Palladino “Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz” dedi.

Paris Belediye Başkanı’ndan Türkçe mesaj

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, CHP adaylarını tebrik için Türkçe mesaj yayımlayarak “Türkiye’nin ve özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’in çoğulcu demokrasiye, adalete ve temel hak ve özgürlüklere inanan yeni belediye başkanlarını kutluyoruz. Paris’in dostluğundan şüpheniz olmasın” diyerek Türkiye’de demokrasi yokmuş algısı oluşturmaya çalıştı.

Alman Sosyal Demokrat Parti Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid, “Erdoğan seçim sonuçlarını kabul etmeli ve saygı göstermeli, mazbatası verilmeli” diyerek kendince yol göstermek istedi. Muhalefetin sözde başarısını ‘takdire şayan‘ olarak tanımladı. Sosyalist Enternasyonel Genel Sekreteri Luis Ayala ve Avrupa Sosyalist Partisi de (PES) CHP’yi kutladı. PES twitter hesabında, “Türkiye’de yerel seçimler, Erdoğan için bir başarısızlık örneği. Güçlü sonuçlar için arkadaşlarımız CHP ve liderleri Kemal Kılıçdaroğlu’nu tebrik ediyoruz” ifadelerine yer verdi.HDP işbirliğine övgü

Alman Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth, demokratik, eşit ve özgür bir ortamda gerçekleşen seçimleri antidemokratik ortamda yapılmış gibi sundu. Terör örgütü PKK uzantısı HDP ile ittifak kuran muhalefetin umut verdiğini dile getirdi. Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir, sonuçları hala kesinleşmeyen Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını muhalefetin kazandığını ilan ederek, bunun iktidar için sonun başlangıcı olduğu saçmalığını ileri sürdü.

Küstah çağrı

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Türkiye’de yerel seçimlerin ardından yeniden oy sayma işlemlerini gerçekleştiren görevlilerin özgür ve müdahale olmadan işlerini yapabilmelerini güvence altına alınmasını istedi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde 36. Genel Kurul oturumunu gerçekleştiren Kongre, Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili bir bildiri yayınladı.

Bildiride, “Yakın farkla biten sonuçlarda yeniden oy sayma işinin zorluğunu kabul ediyoruz. Bu çok az görülen ve normal olarak sadece bazı yerler için öngörülen bir oylama. Çok fazla yerde ve binlerce oyun yeniden sayılması bütün seçim sürecinin bütünlüğüyle ilgili soru işaretlerini ortaya çıkarır” denildi.

İmamoğlu’na dış basının desteği gecikmedi

Dış basın desteğini Ekrem İmamoğlu’na geciktirmedi ve DW Türkçe mülakat yaptı.

Resmi seçim sonuçları beklemede mazbatasının verilmesini isteyen İmamoğlu kendisini yine başkan ilan etti.

Alman basını yine kışkırtıyor

Türkiye’nin yerel seçim gündemi, dış basın tarafından anbean takip ediliyor. Seçim sonrası yapılan yasal itirazlarsa, bazı yabancı medya organları tarafından manipüle edilmeye başlanmış durumda. Birçok ilçede sayımlar devam ederken, Gezi olaylarında eylemcileri kışkırtan Alman medyası yine harekete geçti. Ülkede yayın yapan Der Spiegel dergisi, AK Parti’nin itiraz hamlelerinin yeni bir ayaklanmaya sebep olabileceğini yazdı.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here