Google İçin En Büyük Tehdit Nedir?

Google için en büyük tehdit tüketici güvenidir. Şu anda Google’ın gelirinin% 78’i reklamcılıktan ve %77’si Google’ın kendi sitelerinden gelmekte. Bu, Google’ın gelirinin aslan payının arama ağı ve gmail’deki Google Adwords’ten geldiği anlamına geliyor. Ancak insanlar arama için başka bir arama motoru kullanmaya başlarsa Google ciddi sorunlar yaşar. Google’ın kazancı devasa rakamlar, bu devasa rakamlar, devasa giderler demektir. Google bu altyapıyı eğer gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşar ise, sürdüremez ve kendi ağırlığı altında dağılır.

 

Google Nedir?

Google, 1998 yılında ülkemizde intenet daha yeni yeni tanınmaya başlamışken özel bir şirket olarak Amerika’da kuruldu. Kuruluş hikayesi ise, her çok uluslu Amerikan şirketi gibi, devasa halkla ilişkiler bütçeleri ile hepimize öğretildi. Google’ın birçok büyük Amerikan şirketi gibi nasıl iki meraklı genç tarafından kurulduğu, büyüdüğü, ofislerindeki fantastik çalışma şartları ile nasıl bir rüya şirket olduğu hepimize öğretildi. Google ile ilgili aklımızın almakta zorlandığı devasa rakamlar ile hepimiz etkilendik. Aslında Google’ın kurucuları  Larry Page ve Sergey Brin gerçekte devrim niteliğindeki fikirleri ile Google arama motorunu oluşturmasalardı her şey çok farklı olabilirdi. Daha önce arama motorları ile  yapılan aramalarda, sonuçlar, aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu. Bu yöntem ile site yöneticileri basit teknikler kullanarak kendi sitelerini aramanın en üstünde gösterebiliyor, bu da kullanıcının çoğu zaman kalitesiz ve alakasız içerik ile karşılaşmasına neden oluyordu. Larry Page ve Sergey Brin fikir olarak web siteleri arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi hakkında çok daha kullanışlı bir yöntem geliştirdi ve bu yeni analiz yöntemine “pagerank” ismini verdi. Bu sisteme göre bir sayfanın değeri başka sayfaların o sayfaya verdikleri bağlantılar (backlink) ve bu sayfalardan alınan dönüşümlerden hesaplanan bir algoritma ile sıralanarak gösteriliyor. Böylece arama sonuçları kullanıcı için en faydalı içerik içeren sayfaların en üstte gözükmesi ile sonuçlanıp, kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkartıyordu. Peki bu neden önemli? Çünkü Google bu tüketici güveni sayesinde milyarlarca dolarlık bir endüstrinin kaymağını yiyor.

Google’ın Bildikleri

Peki kullanıcılar neden başka arama motorlarını tercih etsinler ki diyebilirsiniz. Tabi ki gizlilik neden ile. Google’ın bu kadar büyük ve günlük yaşantımızın her alanına yayılmış olması, kullanılan uygulamaların çeşitliliği onlarla olan ilişkimizin derinliği yüzünden google hepimizde güvensizlik ve kızgınlık yaratıyor. Ortalama bir kullanıcı için Google, nereye gittiğiniz, ne yediğinizi, nerede alışveriş yaptığınızı, neyin sizi cezbettiğini ve çok daha fazlasını biliyor. O gün nerede ne kadar, hangi hızla yürüdüğümüzü bizden daha iyi biliyor. Ticari kullanıcıların gizliliği ise daha da az.  Milyonlarca Gmail kullanıcısının, tüm posta ve sohbet geçmişi var. Mailleriniz okunmuyor mu zannediyorsunuz. Hiç bir arkadaşınıza ilgilendiğiniz bir konu ile ilgili mail attıktan sonra tarayıcıda o konu ile ilgili daha önce araştırma yapmamanıza rağmen reklam görmediniz mi? Şirketiniz G Suite’te bulunuyorsa, şirketinizin e-postası, personel kayıtları ve mülkiyetle ilgili Google Drive arşivleri de varmış demektir.

Birkaç yıl önce Washington Post, NSA’nın insanlara casusluk yapmak için Google ve Yahoo veri merkezlerine girilmesi üzerine bir yazı yayınladı. Bu yazının kaynağı olan eski bir NSA ve CIA çalışanı Edward Snowden daha sonra Google Allo’nun da izlendiğini iddia etti. Snowden’in doğru olup olmadığı önemli değil. Önemli olan NSA casusluk iddialarından sonra Apple,  DuckDuckGo’yu IOS için isteğe bağlı bir arama motoru yaptı ve Google, 2014’te Apple’ın IOS varsayılan arama motoru olarak kalması için 1 milyar dolar ödedi. Söylentilere göre fiyat, orada kalmaları için 3 milyar dolara yükselmiş.

Google’ın Zayıf Noktası

Apple’ın pazar payı Google’ın kendi Android işletim sistemine kıyasla küçük ancak arama için yapılan ödemelerin basitçe reklam satmaktan çok daha büyük bir amacı var. Google ayrıca, diğer arama motorlarının popüler hale gelmesini önlemeye odaklanmakta. Bu da bu pazarda başka şirketlerin şansını zayıflatmaktadır. Tüm bunlara karşılık Google’ın en büyük tehdidi yine biz kullanıcılarız. Çünkü gizliliğe önem veren kullanıcılar arama için aramalarınızı takip etmeyen DuckDuckGo’ya ve postalarımızı okumayan ProtonMail’e geçiş yapıyor.

 

Yorum Ekle