Yer çekimi ile Altından Para Kazanmak

Yer çekimi sayesinde Altın ile Kolay Kazanç

Yer çekimi , Dünya’nın dönüşü nedeni ile yeryüzünde farklı ölçülmektedir. Bu farkı kullanarak yer çekiminin az olduğu yerden altın alıp pahalı olduğu yerde satarak para kazanılabilir mi? Bu gerçekten çok ilginç bir fikir.

Uluslar arası işlem olacağı için fiyatımızı dolar üzerinden hesaplamak daha kolay olacaktır. Altının gram fiyatı içinde 40 dolar civarında diyebiliriz. Dünyanın dönüşü nedeni ile yer çekimi ekvator bölgesinde daha fazla hissedilir. Bu nedenle altınımızı ekvatoral bölgeden ve tercihen Afrika kıtasından örneğin Nairobi altın borsasından alabiliriz. Yaklaşık 1 kilo kadar alacağımız altın bize yaklaşık 40.000 dolara mal olacaktır. Satış için ekvatoral bölgeden mümkün olduğunca uzaklaşmamız gerekir. Kutuplara mümkün olduğu kadar yakın bir ülke olarak kuzey Avrupa ülkelerinden bir tanesini tercih etmek gerekecektir. Bu nedenle İzlanda iyi bir seçim olacaktır. İzlanda’ya ulaştığımızda ve altınımızı tarttığımızda yaklaşık yüzde 0.7 (binde 7) oranında daha ağır olduğunu göreceksiniz. Bu da 1 kilo altında 7 gram yapar. Tebrikler, kağıt üzerinde 280 dolar kar’a geçtiniz, ama para kazanmak bu kadar kolay mı?

Yol masraflar gibi ufak detayları hesaba katmasanız dahi, buradaki en önemli sorun altını alacağınız fiyata satamayacak olmanızdır. Dünyada her yerde altın alım satım fiyatları arasında fark vardır. Kuyumcular da para kazanmak zorunda. Ya alım satım arasında fark alacak, yada bir miktar komisyon. Bu sizin karınızı tamamen ortadan kaldırır mı bilmiyorum, ama bekleyin daha bitmedi. Asıl sorun bu tür toplu altın satışlarında alıcıların altının AĞIRLIĞINI değil KÜTLESİNİ ölçmesi. Altının kütlesi onu nereden hangi yer çekiminden aldığınıza bağlı olarak değişmez.

Kuyumculara gittiğinizde artık eski moda gözüktüğü için bir köşeye atılmış gibi duran iki kefeli terazileri görmüşsünüzdür. Bu terazi her ne kadar yeni model elektronik terazilere yerini kaptırmış gibi gözükse de aslında bir kuyumcunun en önemli aletlerinden bir tanesidir. Terazinin bir kefesine 1kg altını diğer tarafına da 1 kg ağırlık koyduğunuzda ekvatorda ya da kutupta olmanız fark etmez. Sizin getirdiğiniz altının ağırlığı değişmiş olabilir ama kuyumcunun elindeki ağırlık değişmiş durumda. İki kefeli terazi düşündüğünüzün aksine ağırlığı ölçmez, size yer çekimi kuvvetinden bağımsız olarak kütlesini söyler. Her iki tarafa konan eş ağırlıklar birbirini dengeler, çünkü yer çekimi her ikisini de eşit etkiler. Hacmin de bir önemi yok, hepiniz bir kilo demir mi daha ağır bir kilo pamuk mu sorusunun cevabını biliyorsunuzdur. Eğer elektronik terazi kullanılırsa da önce 1 kiloluk ağırlık kullanılarak cihaz kalibre edilir ve kullanıma hazır hale gelir. Bu da temel olarak yer çekimi farkını ortadan kaldırır. Kısacası yer çekimi farkından dolayı bir kuruş bile kazanamazsınız.

Alternatif Para Kazama Yolu

Ancak bu tür yöntemlere meraklıysanız size para kazanabileceğiniz bir yoldan bahsedeyim. Hem bu yöntemde uzun uçuşlardan da kaçınabilirsiniz. Para kazanma yolumuz benzin. Benzin litre yani hacim hesabı ile satılır. Benzini kışın en soğuk günlerinde alıp yazın en sıcak zamanlarında satarsanız kar edebilirsiniz. Benzin her bir santigrat ısı yükselmesinde yaklaşık %0.1 oranında genişler. Eğer kışın soğuk günlerinde benzin alıp depolarsanız, şöyle -15 derecelerde, yazın 25 derece sıcaklıkta satarsanız yaklaşık 40 derecelik ısı farkında hacim olarak, alım zamanına göre %4 kadar daha fazla benzininiz olur.

Bu altın peşinde koşmaktan çok daha karlı, kazanç oranı da daha yüksek. J

Yorum Ekle